Zářiová průmyslová výroba podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu sice vzrostla meziročně o 8,3 procenta, meziměsíčně se ale snížila o 0,2 %. Zdánlivě vysoký meziroční růst je navíc ovlivněn nízkou srovnávací základnou z loňského září, kdy se průmysl propadl meziročně o 3,9 %. Stavební produkce v září již zaznamenala meziroční pokles, a to o 3,7 %, přičemž meziměsíčně byla nižší o 1,7 %. Bilance zahraničního obchodu pak skončila opět se schodkem, již osmým v řadě, tentokrát ve výši 13,9 miliardy korun. Výsledky tak souzní s údaji z minulého týdne, podle nichž ekonomika ve třetím čtvrtletí již začala klesat. Hrubý domácí produktu se sníží i v posledním kvartálu letošního roku, mají jasno analytici, a Česká národní banka pak předpokládá propad i v příštím roce.
Připomeňme, že v srpnu zaznamenal průmysl meziroční růst o 7,2 %, ovšem také ovlivněný nízkou srovnávací základnou z minulého roku, stavebnictví stouplo o 1,4 % (při meziměsíčním poklesu o 0,4 %) a bilance zahraničního obchodu skončila se schodkem 28,2 mld. Kč.
Meziroční růst letos »táhla« auta, která ho loni »zabrzdila«
»Zářijové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné srpnovým. Loňská nízká srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel významně ovlivnila meziroční tempo růstu. V rámci letošního roku však byla průmyslová produkce na úrovni srovnatelné s předchozími měsíci,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Bezkonkurenčně nejvíce k meziročnímu růstu průmyslu přispěla výroba aut. »Po loňském třetinovém propadu se výroba motorových vozidel meziročně zvýšila o takřka 60 %. Meziměsíčně však vzrostla jen mírně, a sice o jedno procento. Zvýšená produkce se týkala celého segmentu automotive,« upřesnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Například ve výrobě elektrických zařízení se to týkalo zejména oboru výroba elektrických osvětlovacích zařízení pro dopravní prostředky.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vzrostla podle statistiků meziročně o 21,9 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 17,2 %, tuzemské nové zakázky stouply o 32,2 %. Také růst hodnoty nových zakázek byl zčásti ovlivněn nízkou loňskou srovnávací základnou ve výrobě automobilů.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v září snížil meziročně o 0,3 %.
Nadějí stavebnictví jsou velké zakázky
»O něco lépe si vedlo inženýrské stavitelství, jehož srovnávací základna byla nižší. Pozemní stavby se potýkaly s vyšší základnou a vývoj brzdil segment menších firem,« uvedla k meziročnímu i meziměsíčnímu poklesu stavebnictví Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Produkce v pozemním stavitelství se podle statistiků ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 4,8 %, inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční pokles o 1,1 %.
Stavební úřady vydaly v září 6768 stavebních povolení, meziročně o 9,9 % méně. »Orientační hodnota stavebních povolení dosáhla 41 mld. Kč a meziročně rostla o 16,2 %. Tento meziroční růst byl ovlivněn povolením velkých staveb dopravní infrastruktury. Pokud bychom odečetli stavby nad miliardu korun a zohlednili cenový vývoj, dostaneme pokles o pět procent,« vysvětlil Matějka.
Počet zahájených bytů klesl meziročně o 43,4 % na 2510 bytů, počet dokončených bytů vzrostl o 48,5 % na 3130 bytů.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se zvýšil meziročně o 0,9 %.
Záporná bilance osmý měsíc v řadě
Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v září podle předběžných údajů ČSÚ ve schodku 13,9 mld. Kč, který byl meziročně o 2,6 mld. Kč menší.
Celkové saldo podle statistiků nepříznivě ovlivnil především meziročně o 10,9 mld. Kč větší deficit v obchodu s ropou a zemním plynem, způsobený růstem cen na světových trzích. Dále se prohloubil schodek v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 2,4 mld. Kč) a základními farmaceutickými výrobky a přípravky (o 2,1 mld. Kč). Příznivý vliv na celkové saldo měl naopak zejména vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly (o 16,7 mld. Kč) a elektřinou (o 7,7 mld. Kč).
»Meziročně pozitivnější údaje ze zahraničního obchodu s motorovými vozidly a jejich díly byly výrazně ovlivněny zejména nedostatkem klíčových komponent pro výrobu v loňském roce. Celková obchodní bilance skončila v červených číslech osmý měsíc v řadě. Naposledy jsme podobnou situaci zažili v únoru 2009,« řekl Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.
Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se v září zlepšila meziročně o 31 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se naopak prohloubil o 28,4 mld. Kč.
Vývoz vzrostl meziročně o 25,8 % na 409,9 mld. Kč a dovoz se zvýšil o 23,8 % na 423,7 mld. Kč. Meziměsíčně ale import zaznamenal rychlejší tempo růstu, stoupl o 1,3 %, zatímco export jen o 0,9 %.
V lednu až září letošního roku vykázala obchodní bilance schodek 146,2 mld. Kč, zatímco ve stejném období minulého roku skončila přebytkem 20,2 mld. Kč. Vývoz se od začátku roku zvýšil meziročně o 13,4 %, dovoz vzrostl o 19,2 %.
Ivan Cinka