Výsledkem vládnutí pětikoalice je propad životní úrovně většiny obyvatel

Spotřebitelské ceny se u nás v červnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zvýšily meziročně o dvě procenta, přičemž proti předchozímu měsíci klesly o 0,3 %. Inflace tak po květnových 2,6 % zpomalila tempo růstu na cílovou hodnotu České národní banky. Nutno v té souvislosti ovšem připomenout, že v loňském červnu vzrostly ceny meziročně o 9,7 % a už v červnu 2022 stouply o 17,2 %. Stále to tedy znamená (i když tato relativní čísla nestačí jen prostě sečíst), že za poslední tři roky se u nás ceny zvýšily skoro o třetinu! Přitom především v případě základní životní potřeby, jakou je bydlení, byl nárůst cen ještě mnohem vyšší. Vzhledem k tomu, že mzdy během těch tří let rozhodně tak rychle nerostly, životní úroveň většiny obyvatel je dnes na podstatně nižší úrovni než na začátku třetího desetiletí. Takový je výsledek vládnutí Fialova pětikoaličního kabinetu.

Zpomalení meziročního cenového růstu bylo podle statistiků ovlivněno zejména vývojem v oddílech doprava a rekreace a kultura. Zvyšování cen pohonných hmot a olejů zmírnilo tempo z 10,8 % v květnu na 6,1 %, ceny dovolených s komplexními službami přešly z květnového růstu o 8,4 % v pokles o 0,1 %. Ceny za potraviny a nealkoholické nápoje pak klesly meziročně zhruba o čtyři procenta.

Ceny za bydlení dál čile šplhají vzhůru

Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly podle ČSÚ už tradičně ceny v oddíle bydlení. Nájemné z bytu vzrostlo meziročně o sedm procent, vodné o 10,9 %, stočné o 13,5 %, ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu stouply o 4,7 %, elektřina zdražila o 10,6 % a teplo a teplá voda o 4,7 %. Zlevnily jen zemní plyn (meziročně o 7,9 %) a tuhá paliva (o 3,8 %).

Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) stouply v červnu o 0,8 % (v květnu o jedno procento).

Další v pořadí vlivu na růst inflace byly ceny v oddíle stravování a ubytování. Stravovací služby podražily o 7,4 % a ubytovací služby o 8,1 %. Ceny lihovin pak vzrostly o 4,4 %, piva o 3,8 % a tabákových výrobků o 7,3 %. Naopak víno o 2,6 % zlevnilo.

Z potravin pak klesly především ceny mouky (o 20,9 %, drůbežího masa (o 12,1 %), polotučného trvanlivého mléka (o 14,7 %), vajec a cukru (shodně o 20,4 %).

Ceny zboží úhrnem se v červnu zvýšily meziročně o 0,2 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 4,9 %.

Zboží a služby u nás od roku 2015 zdražily o víc než polovinu!

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v červnu 4,9 % (v květnu 5,6 %).

Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl v červnu 151 % (v květnu 151,4 %). Znamená to, že spotřební zboží a služby u nás od té doby zdražily o víc než polovinu.

Graf názorně ukazuje, že z dlouhodobějšího pohledu Česko v růstu spotřebitelských cen dál výrazně převyšuje průměr Evropské unie a stále »vyniká« i mezi svými nejbližšími sousedy.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy