»Všeobecně propagovaná akce StB.« »Režim horší než před rokem 1989.« »Už se zase cenzuruje.« Sedmnáctý listopad tak trochu jinak

Bude to v pořadí třetí 17. listopad, kdy stojí v čele pětikoaliční (dnes už jen čtyřkoaliční) vláda Petra Fialy. Z úst jejích představitelů a sympatizantů zaznívají slova o svobodě a demokracii, o jejich neustálém budování, ale i například o boji z dezinformacemi a proti těm, kteří chtějí zavedené pořádky rušit. Čím více se 35. výročí tzv. sametové revoluce blíží, tím jsou podobné věty častější a hlasitější. My si naopak tři dny před »oslavami« připomeneme »šťastnou třináctku« výroků, jež v souvislosti se 17. listopadem zazněly v posledních třech letech, tak říkajíc, z druhého břehu. Snad je ctěný čtenář rovněž ocení…

Tomáš Nielsen, předseda Institutu práva a občanských svobod Pro Libertate:

Nepotřebuji stát a instituce, aby mi říkaly, jak vychovávat své děti. To jsou věci, které zůstávají na nás na lidech, a beru to jako jedno z hlavních poselství 17. listopadu.

Andrej Babiš, expremiér, předseda hnutí ANO:

I dnes, bohužel, jsou oponenti, lidé a stejně tak politická uskupení, mimoparlamentní aktivity, kteří nesouhlasí s vládní politikou, často v postavení, kdy jsou vládnoucím režimem a jeho podporujícími médii označováni jako antidemokratičtí, antisystémoví, »dezolátní«, proruští a podobně. Je to podobná praktika, jakou používali kdysi i komunisté.

Kateřina Konečná, europoslankyně a předsedkyně KSČM:

Hodnocení bude záležet na každém konkrétním člověku. Jak zpívají Paleček s Janíkem, »to je mi pěkná startovní čára, jeden má šachtu a druhý fárá«… Takže ti, kteří se díky tomuto převratu dostali k neuvěřitelným majetkům, tak ti jistě budou toto výročí velebit. A ti, kdo z toho žádný profit neměli, se budou jistě ptát, kdy už se začnou mít tak, jak jim mnozí revoluční politici z tribun slibovali.

Tomio Okamura, předseda SPD:

Svoboda a demokracie jsou opět pošlapávány. 17. listopadu si opět připomínáme Den boje za svobodu a demokracii. Tento zápas lidí za svoje práva neskončil a nekončí. Právě dnes čelíme nezákonným pokusům omezit práva a svobody lidí. Záminkou je ochrana před nákazou či boj proti »fake news« a proti »nenávisti« a brzy může být záminkou takzvaný boj s klimatickou změnou. Svoboda by měla být nástrojem spravedlnosti. To dnes mnozí naši občané necítí, a naopak mají pocit, že se spravedlnosti ve své zemi nemohou dovolat.

Jiří Paroubek, expremiér, předseda ČSSD:

Představitelé vládní moci a mainstreamová média neustále žvaní o tom, jakým výdobytkem sametové revoluce je pro nás svoboda slova. Ale svoboda slova, respektive možnost uplatnit své názory, existuje jen pro ty, kteří mají »ty správné názory«. Tedy názory víceméně provládní, proválečné, rusofóbní, proamerické…

Zuzana Majerová, předsedkyně Trikolory:

Jedním z hesel sametové revoluce bylo NEJSME JAKO ONI. Lidé tím heslem vyjadřovali, že se chtějí odstřihnout od totalitních praktik minulého režimu. Čas oponou trhnul a už tu opět vládnou lidé a politické strany, kteří JSOU JAKO ONI. Už zase posluhujeme cizí mocnosti. Už zase existuje pouze jeden jediný správný názor. Už zase jsou nepohodlní lidé vyhazováni z práce či jinak ostrakizováni či přímo kriminalizováni. Už zase se cenzuruje. 

Jindřich Rajchl, předseda PRO:

Tenhle režim je horší než režim před rokem 1989 a říkám to s plnou vážností.

Václav Hrabák, aktivista, mluvčí iniciativy Národní proud:

Vše bylo připraveno dávno předem. Václav Havel byl dávno před 17. listopadem chystán na protektorátní trůn na pražském Hradě, Československo bylo připraveno na rozebrání mnoho let před rokem 1989. Všichni jsme se pak stali pouze účastníky velkolepého předání moci z jedněch rukou do jiných. Přitom my jsme věřili, že tu moc máme ve svých rukách my. Neměli jsme ji ani tehdy, nemáme ji ani teď.

David Tygr Ploc, předseda strany DOMOV:

Informace o domluveném předání moci jsou jen potvrzením současné nespokojenosti, která plyne z uvědomění si špatného směru naší cesty po roce 1989. Uvěřili jsme tenkrát, dnes jsme již moudřejší. Dnes již víme, že Západ je jen o další totalitě, protože nám přináší další a s ohledem na technologický pokrok mnohem tvrdší režim.

Michal Klusáček, předseda České strany národně sociální (ČSNS):

U nás již není demokracie, ale tzv. liberální demokracie, tedy demokracie s přívlastkem. A tato tzv. demokracie si opět vzala za cíl změnit »člověka«. Děje se tak na dvou úrovních. Zaprvé dovozem cizinců a zadruhé převýchovou našich dětí ve školách.

Libor Vondráček, předseda Svobodných:

Nejméně od 30. výročí událostí roku 1989, zejména od roku 2020 u nás dochází k nebezpečné relativizaci svobod, které do té doby byly nedotknutelné. Týká se to zejména svobody projevu, svobody nakládání s vlastním tělem, i všech svobod, které narušuje v roce 2019 zveřejněný unijní Green Deal.

Petr Hannig, předseda Rozumných:

Po roce 1989 nastalo hromadné převlékání kabátů a odsuzování těch, co zůstali myšlenkám socialismu a vůbec levice věrní. To převlékání kabátů je prokletí našeho národa… Mám proto návrh. Zrušme 17. listopad jako státní svátek. Zrušíme tak to nejapné pokládání věnců od těch, co byli pilířem toho režimu, který byl 17. listopadu jakoby svržen. A nemyslím tím jenom současného prezidenta. 

Jiří Kobza, poslanec (SPD):

Nejvíce mně na všem, co se děje, vadí snaha upozadit a překrýt události z roku 1939 všeobecně propagovanou akcí StB z roku 1989.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Souhlasím s tím, že se dělá všechno pro to, abychom na rok 1939 zapomněli. Přitom tam umírali studenti, v roce 1989 se jenom válel „mrtvý“ agent Zifčák.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy