Stránky s volebním účtem k lednovým prezidentským volbám zatím zveřejnilo 14 kandidátů a kandidátek. Vyplývá to z webu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Většina kandidátů dostává zatím jen minimum příspěvků, část peněz si na kampaň poslali sami. První kolo voleb prezidenta se uskuteční 13. a 14. ledna 2023.
Do prezidentského klání má zájem zasáhnout přes 20 mužů a žen. Někteří ale kandidaturu stále nepotvrdili. Mezi nimi je i bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Podle volebních průzkumů patří společně s generálem Petrem Pavlem k hlavním favoritům prezidentských voleb. Zda se ale zúčastní, chce říci až v listopadu. Babiš zatím ani nemá zřízený transparentní účet. Na rozdíl od dalších kandidátů, kteří si přes léto dávají od kampaně volno, Babiš již nějakou dobu za voliči jezdí. Nejde ale podle něj o prezidentskou kampaň, ale o podporu hnutí ANO před komunálními a senátními volbami.
František Sivera z dohledového úřadu ČTK řekl, že úřad bude zatím situaci monitorovat. »Podstatné je, pokud někdo vyvíjí aktivitu, která směřuje k cíli, aby byl zvolený. Potom musí mít založený účet. V tuto chvíli ale nedokážeme vyhodnotit, zda tito lidé budou kandidovat, nebo ne. Situaci proto jen monitorujeme a uvidíme na základě odevzdaných kandidátek,« řekl. Od podání kandidátních listin, což je 66 dní před lednovými volbami, může úřad při nesrovnalostech přistoupit k sankcím, které jsou až půl milionu.
Ani Pavel oficiálně kandidaturu neoznámil, deklaroval o ni ale zájem. Naplno chce kampaň a sběr petičních podpisů pod kandidaturu zahájit na konci srpna. Web s volebním účtem ale zveřejnil, na kampaň mu lidé přispívají i statisícové částky, nejvíce zatím půl milionu. Na účtu se mu už sešlo více než tři miliony korun.
Většina kandidátů dostává zatím jen minimum příspěvků, část peněz si na kampaň poslali sami. Jde například o podnikatele Karla Janečka, který si na volební účet vložil milion korun.
Sankce až půl milionu korun
Pět set tisíc se objevilo jako podpora i na účtu bývalého rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy, sám si přispěl částkou 150 tisíc Kč.
Desítky tisíc lidé poslali bývalé předsedkyni Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové. Sama si na účet vložila 300 tisíc korun.
Web s účtem zveřejnili také senátor Marek Hilšer, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, odborový předák Josef Středula, bývalý senátor Libor Michálek, kandidát českých vlastenců Josef Skála, podnikatel Tomáš Březina, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová nebo někdejší sportovní televizní komentátor Karel Diviš.
»Zákon stanovuje, že nejpozději pět dní od vyhlášení voleb ve Sbírce zákonů má mít kandidát zřízený volební účet. Musí to oznámit našemu úřadu s odkazem na webové stránky. Nyní je tedy naší úlohou zveřejnit dodané podklady,« vysvětlil Sivera.
Pokud se někdo rozhodne vstoupit do kampaně později, musí si zřídit účet bezprostředně. »Pokud někdo vyvine aktivitu spojenou s výdajem, musí založit transparentní účet. My celou kampaň nyní jen monitorujeme do doby podání kandidátek, což je 66 dní před volbami. Od té chvíle pak můžeme porovnávat dodané věci a v případě nesouladu se zákonem přistupovat k sankcím. Mohou být až 500 000 korun,« dodal Sivera.
Termín k přihlášení vyprší 8. listopadu
Rozhodnutí o termínu voleb prezidenta republiky bylo vyhlášeno ve Sbírce zákonů 1. července. Tím se předvolební kampaň stala oficiální a všechny náklady na ni se budou započítávat do zákonem stanoveného finančního limitu. Adepti na funkci hlavy státu mají čas na přihlášení se do úterý 8. listopadu, už od 6. července by ale měli mít zřízený transparentní účet pro financování volební kampaně.
Náklady na kampaň se ode dne vyhlášení termínu voleb započítávají i těm, kteří kandidaturu potvrdí později. Zákonem stanovený finanční limit na kampaň činí 40 milionů korun za první kolo či 50 milionů korun za obě kola voleb.
Vynaložené náklady ale dohledový úřad bude zkoumat až po volbách spolu se zprávami kandidátů, kteří mají po volbách 90 dnů na odeslání zpráv úřadu.
Kandidáti, kteří splní zákonné podmínky, budou ministerstvem vnitra registrováni a tím i k volbám připuštěni 25. listopadu. Státní volební komise vylosuje 1. prosince čísla, kterými budou označeny hlasovací lístky zaregistrovaných kandidátů. Ti pak budou mít od 28. prosince do 11. ledna vyhrazen celkem pětihodinový prostor jak ve vysílání České televize, tak Českého rozhlasu, aby sami představili své záměry a přilákali voliče.
Pokud žádný z prezidentských kandidátů nezíská v prvním volebním kole nadpoloviční většinu hlasů, o nástupci Miloše Zemana se rozhodne ve finále mezi dvěma nejúspěšnějšími adepty z úvodního rozstřelu. Závěrečný duel se bude konat 27. a 28. ledna. Budoucí prezident či prezidentka se ujme funkce po skončení Zemanova mandátu, který je vyměřen do 8. března.
(jad)