Hledali jsme v archivech a starých venkovských kalendářích »babské« rady na hubnutí, leč marně. Zřejmě v časech minulých nebyla nadváha ve středu zájmu babiček ani jejich životních partnerů. Prostě byly takové, jaké byly (totiž babičky), a jejich mužští je možná právě proto milovali. Hubnutí nebylo v čase našich babiček a prababiček to nejdůležitější. Ale přesto s kily navíc moudře zacházely…
Je však možná ukryto pod různými »zaručeně« ozdravnými (očistnými) kůrami z bylinkových čajů, které na jaře popíjely. Základem k očistě těla je voda! Sklenice »oražené« vody pokojové teploty po probuzení a jedna či dvě sklenice vody před každým jídlem. Anebo polévkové vývary. Dědu a děti těžko k pití vody přinutily. Zeleninový či masový vývar s domácími nudlemi je ale potěšil, aniž by tušili, že jde o »trik«, který jim nedovolí přejídat se.
Luštěniny a těstoviny, o zeleninových jídlech ani nemluvě, sice nepatří a ani kdysi nepatřily k těm, nad nimiž by strávníci jásali, ale jejich úspornost (finanční pak především) rodina respektovala. Pokud máte doma starobylé kalendáře, najdete v některých pro každý den nějaký nápad na zajímavou a levnou snídani. Pravda – někdy je o slanině, vejcích, chlebu se sádlem a jemně pokrájené cibuli, ale dá s v nich najít i leccos jiného. Třeba tvarohová pomazánka s utřeným česnekem, s pažitkou, strouhaným křenem na doma pečeném chlebu, i chléb namáčený do bílé kávy. Ano, dobrota…
Babičky věřily i na očistné bylinky. Například čaj z kopřiv. Však kopřiv měly nasušeno několik sáčků! Čistí organismus od škodlivin, a navíc je kopřiva také močopudná. Pijte dva šálky denně, bylinku louhujte deset minut, pijte maximálně tři až čtyři týdny, poté si dejte stejně dlouhou pauzu, pak kůru zopakujte. Na jaře místo sušených kopřiv používejte jejich mladé lístky, tak jak to dělaly babičky. Mimochodem, víte že babičky používaly výluh z mladých kopřiv k oplachování vlasů po jejich umytí? I proto je možná měly i ve vysokém věku krásné a lesklé…
Ostropestřec mariánský je skvělý na játra, čistí je a odstraňuje z nich (nejen) následky nesprávného životního stylu, ale také únavu a malátnost. Dnes ho můžete koupit i v tabletách, ale sušený je lepší, protože příprava čaje, i bylinkového, je svým způsobem obřad osvěžují naši mysl.
Bylinky babičky používaly i jako chuťová šidítka. Jedno jaká – však to děláme i my, přátelé dobré kuchyně, dosud. Majoránka, šalvěj, meduňka, rozmarýn a další koření, které vyrostlo na našich polích a zahrádkách, běžně používáme… Zkuste kukuřičné vlasy, až bude v létě kukuřice zrát, mají skvělé odtučňovací vlastnosti. Anebo nať z borůvky, která má dobrý vliv na hladinu krevního cukru. A co takhle mateřídouška obecná, mimochodem skvělá při úpravě pečených, zejména tučných mas? Čaj z ní uklidňuje, posiluje organismus, potěší při zažívacích potížích… Ano, babičky uměly s bylinkami, čerstvými i sušenými, zacházet.
I když o tom bábinky nemluvily v souvislosti s úpravou svojí váhy braly jako samozřejmost, že před každým jídlem vypily sklenici vody. Žaludek se zaplní a nevejde se do něj tolik jídla. Pivaři tvrdí, že hlad je převlečená žízeň, ale svým způsobem to platí i o pití vody…
Skvělé je i domácí kysané zelí, které zrychluje metabolismus (látkovou výměnu), a navíc pročišťuje střeva. Pokud nemáte zelí domácí, vezměte za vděk kupovaným.
Zkuste jablečný ocet! Ten totiž obsahuje hořčík, draslík a vápník, které napomáhají hubnutí, podporuje spalování tuků a činnost střev.
Ve sklenici vody rozmíchejte jednu či dvě lžíce octa a pijte na lačno. Jablečný ocet detoxikuje naše tělo (čistí ledviny a játra) a pomáhá s úbytkem váhy (štěpí tuky), pomáhá léčit alergie, posiluje žaludeční kyseliny, odstraňuje pálení žáhy, snižuje cholesterol a krevní tlak. Pokud ho nechcete pít, neváhejte a přidávejte ho jako zálivku do zeleninových, ale i ovocných salátů.
Dobrým trikem je lžíce medu před spaním, která tělo dovede ke klidnému spánku. A spánek, jak dobře známo je spojen s hubnutím. I šálek čaje s medem a špetkou skořice vám navodí klidné spaní.
Sklenice odstáté vody s citronovou šťávou vypitá na lačno hned po probuzení je skvělým řešením pro hubnutí. Babičkám mnohdy stačila jen malá lžička kyseliny citronové rozpuštěné ve vodě, když citronů bylo pomálu…
I jiné »babské« rady jsou užitečné. Například za základ dne považovaly naše babičky a maminky snídani. Doporučovaly a doporučují jídlo nehltat, ale každé sousto pečlivě rozkousat. Večeři podávaly dvě tři hodiny před spaním a dost! Atd. Prostě byly a jsou moudré, a za to jim patří náš dík a obdiv.
(jan)