Vlastenecké strany se stále hlasitěji bouří proti tzv. obranné smlouvě mezi ČR a USA

Strany PRO, Trikolora, KSČM či Česká suverenita, ale i nový spolek Nespokojení Jiřího Paroubka se jasně ohrazují proti uzavření tzv. obranné smlouvy, kterou koncem dubna schválila vláda Petra Fialy (ODS). Ta musí být nejen schválena oběma komorami Parlamentu ČR, kde má většinu současná pravicová vládní koalice, ale také ratifikována prezidentem republiky Petrem Pavlem. 

Komunisté se vymezili vůči této smlouvě peticí proti přítomnosti cizích vojsk na území České republiky a nyní přijali stanovisko podepsané výkonném výborem strany, kde se jasně uvádí, že »KSČM důrazně odmítá uzavření tzv. obranné smlouvy mezi ČR a USA«. Strana zdůrazňuje, že žádná z vládních stran neměla uzavření této smlouvy ve svém volebním programu a není obsažena ani v koaliční smlouvě či programovém prohlášení vlády. Vláda tak podle komunistů rozhoduje za zády občanů ČR.

»Smlouva upravuje podmínky pro pobyt amerických vojsk na území České republiky. V podstatě je zbavuje jakékoli odpovědnosti a Českou republiku kontroly nad nimi, bez možnosti jednostranně toto ujednání vypovědět po dobu dalších deseti let. Americké jednotky a vojenská technika budou moci přijíždět na území České republiky bez jakékoli naší kontroly. Fakticky zde mohou být bez našeho vědomí umístěny jaderné zbraně a další zbraně hromadného ničení,« uvádí se ve stanovisku komunistů. Neuvěřitelný je podle nich i rozsah zabraného území – omezení státu i občanů bude významné, až neodhadnutelné. »Česká republika se tak zcela zbavuje kontroly nad tím, co se na našem vlastním území bude dít. Nejde o smlouvu, která by měla přispívat k mezinárodnímu míru a stabilitě a prohlubovat spolupráci v oblastech obrany a bezpečnosti. V prvé řadě v ní jde o to, aby zde Spojené státy mohly bezplatně a beztrestně působit a zvyšovat svou kontrolu nad dalšími státy. Přijetí této smlouvy Českou republiku zbavuje zbytků suverenity a také formálně zakotví nerovnoprávné postavení ČR vůči USA. ‚Obranná‘ smlouva není prospěšná pro Českou republiku a její občany, ale pouze a jenom pro Spojené státy americké a jejich zájmy,« dodává KSČM a připojuje výzvu občanům, aby se připojili k jí iniciované petici proti přítomnosti cizích vojsk na území naší republiky a k odmítnutí rozmístění cizích základen a zároveň se účastnili demonstrací proti této tzv. obranné smlouvě. »Zopakujme úspěšné tažení proti výstavbě americké radarové základny v Brdech. V letech 2007-2009 její umístění odmítlo, nejen v rámci mohutných demonstrací, svými podpisy několik set tisíc občanů ČR!« uzavírá se ve stanovisku výkonného výboru strany.

Trikolora a PRO mluví o druhém zvacím dopisu

Trikolora ve svém stanovisku uvedla, že smlouva ve skutečnosti není nic jiného než pozvánka cizí armády na naše území. »Namísto, aby takový krok, který může mít pro naši zemi nedozírné následky, byl předmětem široké společenské diskuse, vláda jej udělala prakticky za zády veřejnosti, ba dokonce aniž by text smlouvy a závazky, které z ní vyplývají, byly předtím šířeji známy. Pokud strany vládní koalice měly podobný záměr, měly ho vepsat do svých volebních programů a získat pro něj podporu veřejnosti ve volbách. Pokud tak neučinily, staví to jejich aktuální krok na roveň zvacího dopisu Vasila Biľaka a spol.,« uvádí se ve stanovisku podepsaném předsedkyní Trikolory Zuzanou Majerovou a 1. místopředsedou Petrem Štěpánkem.

O »zvacím dopisu II« hovoří také místopředseda PRO Ondřej Svoboda. »Paní Černochová v podstatě USA ujistila, že bez nich si neškrtneme a že doufá, že to tak bude navěky,« konstatoval Svoboda, který za »perlu nejjasnější« označil slova ministryně obrany, že se nemá za co stydět, protože se jí podařilo do smlouvy prosadit některé naše požadavky. »A já myslel, že jsme suverénní stát, který mezinárodní smlouvy neuzavírá z povinnosti, ale proto, že jsou pro nás výhodné, a pokud výhodné nejsou, tak je neuzavírá. Ministryně obrany je ale zřejmě jiného názoru, a když něco diktují USA, tak je to pro nás svaté a nějaký ten ústupek druhé strany ve prospěch naší suverenity je třeba slavit. Tak se panečku dělá světová diplomacie, předseda vlády lépe vybrat skutečně nemohl. Věřím ale, že naši občané jsou poněkud jiného názoru a byli by rádi, kdyby Jana Černochová ministerstvo obrany co možná nejdříve opustila, nejlépe i s celou vládou… poslední zhasne,« uvedl Svoboda.

Šéf PRO Jindřich Rajchl pro Parlamentní listy uvedl, že absolutně odmítá, aby »byla možnost rozmísťovat cizí vojenské jednotky«. »Už jsme si to jednou v historii zkusili,« konstatoval Rajchl a dodal: »Zmíněnou smlouvu považujeme za vazalský akt ČR vůči Spojeným státům americkým. Naprosto odmítáme, že by v České republice pobývaly nebo se zdržovaly jednotky jakéhokoli jiného státu, než jsou jednotky ČR. Česká republika to vůbec nepotřebuje.«

Volfová: Horší než koloniální vojska!

Zakladatel spolku Nespokojených Jiří Paroubek se tzv. obranné smlouvě podrobně věnoval ve svém projevu na demonstraci 6. května na pražském Václavském náměstí. »Ta smlouva znamená, že dáme k dispozici Američanům čtyři letiště, perspektivně další letiště, která nejsou ani v rukou státu, ale třeba krajů, nebo také měst. Takže ty kraje a města s tím musí také souhlasit. Dáváme k dispozici vojenské prostory,« uvedl expremiér, který především zkritizoval »šílené věci«, které se týkají, které se týkají nákupu zboží na českém trhu. »Že Američanům nestačí, že sem přijdou, že nebudou velmi pravděpodobně platit nájem za ta letiště… Ale oni například, když budou nakupovat zboží, tak budou nakupovat bez DPH a bez spotřební daně. Ta smlouva je zkrátka v řadě aspektů takovou vazalskou smlouvou,« uvedl Paroubek, který byl v letech 2007 až 2009 jednou z hlavních osob, jež tehdejší vládě Mirka Topolánka (ODS) zamezili v přijetí podobné smlouvy, kterou by si vynutila výstavba americké základny v Brdech.

»Proč tak spěcháme s upevňováním vazby na USA, když se v Evropské unii začíná hovořit o potřebě větší strategické autonomie?« táže se například další členka spolku Nespokojených Zdeňka Hlavničková, podle níž vláda hazarduje s bezpečností České republiky. »Odmítáme smluvní přípravy pro vznik americké vojenské základny na našem území,« dodává Hlavničková.

Předsedkyně České suverenity Jana Volfová byla v odpovědi na dotaz iportaL24.cz česko-americké ohledně smlouvy ještě ostřejší. »Bohužel jsem pamětnice, takže si pamatuji smlovu o dočasném pobytu sovětských vojsk na našem území. Nikdy bych nevěřila, že to řeknu, ale ta smlouva o dočasném pobytu, byla ještě zlatá! Tam nám Rusové například nemohli rozbíjet demonstrace a museli se řídit českou jurisdikcí. Tohle je horší než koloniální vojska!« nebrala si servítky Volfová.

(pk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Voják tělem i duší, válečný štváč Pavel měl zůstat na vojně a jít příkladem v první řadě do první linie zákopů na Východě na Ukrajině a ne se drát do funkce prezidenta, na kterou nemá. Pavel nikdy nebude českým státníkem, ale jen válečným štváčem a opovrhovaným lampasákem, který slouží cizím protičeským zájmům. Pavel se už před časem před prezidentskými volbami nechal slyšet, že se těší až bude podepisovat dokumenty o podřízení rozbitého Československa protektorátu USA.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy