Vlast a rodinu ubráníme, akce proti sudetskému sjezdu budou bouřlivé, věří Martin Říha (Obrana národa 2)

Je jedním z lídrů spolku Obrana národa 2, který se aktivně vymezuje vůči konání sjezdu Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Brně. Martin Říha, krajský zastupitel Jihomoravského kraje (STAČILO!), prohlásil, že je třeba bránit národ a vlast před revanšismem. Věří, že 23. a 24. květen přinese do Brna bouřlivé dny, kdy vlastenecké organizace jako jeden muž a zcela nahlas projeví názor na »sudetské provokace«. »Odkaz našich předků nám to ukládá jako jeden z hlavních úkolů,« řekl Říha v aktuálním rozhovoru pro iportaL24.cz.

Figurujete jako organizační lídr Obrany národa 2. Před čím je podle vás potřeba národ bránit?

Národ a vlast je třeba bránit před nastupujícím revanšismem. Po malých krocích nastupuje a hrozí, že si budeme muset zopakovat svoji historii. Beneš nás před tím varoval.

A proč jste proti »smíření«, které Sudetoněmecký landsmanšaft i lidé, co je do Brna pozvali, skloňují?

Smíření by měli nabídnout českým vlastencům, které jejich dědové a otcové za své vlády v Protektorátu Böhmen und Mähren povraždili. Místo omluvy a vyplacení dlužných válečných reparací České republice radí »zapomenout«. Chtějí zrušit v českém právním řádu dekrety prezidenta republiky Eduarda Beneše. Žádají odškodnění za svůj poválečný odsun do Německa a Rakouska, kam putovali dle návrhu Anglie a z rozhodnutí vítězných mocností na Postupimské konferenci. Rovněž tak chtějí náhrady za majetek, který odsunem »domů do říše« na území ČR opustili, případně soudní vracení majetku nejen v českém pohraničí.

Za rozvrácení Československa v roce 1938 dal Hitler 1 162 600 sudetským Němcům pamětní medaile za zásluhy. Tedy každému druhému z 2,6 milionu odsunutých.

Mimochodem, po likvidací Dekretů prezidenta republiky Beneše by se dožadovala vrácení zestátněného obrovského majetku i česká šlechta.

Co si v této souvislosti myslíte o dubnové myšlence prezidenta Petra Pavla na vytvoření Spojených států evropských?

Je to plíživý pokus o odebrání státní suverenity! Bude to poslední hřebíček do rakve našeho národního uvědomění. Plíživými kroky pátá kolona postupuje krok za krokem, kdy z mladých udělali »Evropany«, ovládli naši ekonomiku, zrušili náš tradiční průmysl a mohl bych pokračovat. Mnozí nabývají dojmu, že jsme se stali kolonií Západu. A Petr Pavel to jen chce dokončit.

Nebojíte se toho, že by se Německu tímto plánem, tedy jednotnou Evropou, splnil cíl, který se nepovedl ani Adolfu Hitlerovi? A nehledají ti, co před podobnou snahou našich západních sousedů varují, čerty, kde nejsou?

Jak už jsem zmínil, jde jen o ekonomický zájem mocných. Stanou se z nás otroci ve vlastní zemi. Ti, kdo nebudou souhlasit, se stanou cílem pronásledování. Nenacházíte zde paralelu s nejhorším obdobím v dějinách? Kromě toho už to probíhá – viz novela trestního zákona. Je připravena půda pro pronásledování lidí, kteří nemají ten správný »evropský názor«. Nečeká nás, ale hlavně mladou generaci nic pěkného. Mladí lidé nezakládají rodiny z ekonomických důvodů! Český a moravský národ vymírá a demografie se mění dle potřeby Evropské unie. Takže obrázek si udělá každý sám.

»Na tom tématu je skutečně ještě hodně práce a že s naší historickou pamětí nejsme dostatečně vypořádáni,« prohlásil v rozhovoru pro Novinky.cz bývalý člen KDU-ČSL a dnes jeden z lídrů Meeting Brno David Macek. Co mu odpovíte?

Tlustou čáru za historickou pamětí udělala již československo–německá smlouva z roku 1973, označovaná jako Pražská smlouva. Smluvní strany jednoznačně potvrdily nedotknutelnost hranic a majetkových poměrů, obě strany se zřekly násilí a sporů. Ty by se dle této smlouvy měly řešit diplomatickou cestou. Neustálé otvírání ještě nezhojených ran nikam nevede!

Pan Macek mně na jednání zastupitelstva města Brna sdělil, že komunisty už měli dávno zakázat! Takže je jasné, co mají za cíl, žádná demokracie, jen jejich zájmy – i přes omezení práva na názor!

Václav Klaus na pietní akci na Kobyliské střelnici prohlásil, že na přepisování historie má vliv kolabující systém školství u nás. Souhlasíte?

Naprosto souhlasím. A musím konstatovat, že postupuje pátá kolona dle propagandy jistého pána, který zvládal propagandu na jedničku. Ano ovlivnit mladou generaci, nejlépe ji postavit proti generaci starší. A škola v tom sehrává hlavní roli. Vzdělávání má být apolitické, všeobecné a odborné! Má naše děti připravit na život. A přiznejme si, že v tomto selhává na plné obrátky. Dnešní společnost právě v tomto období. Dnešní společnost dočerpává potenciál tzv. Husákových dětí, kteří mají vzdělání, pracovní návyky a jsou ještě relativně v dobré kondici. Ale již dnes ekonomika naráží na dno, co se týká řemeslníků a odborných pracovníků. Řeší to dovozem, a to určitě není ten správný směr.

Jak bude z vašeho pohledu vypadat 23. a 24. květen 2026?

Tyto dny budou bouřlivé a věřím, že Brno a vlastenci z celé republiky vyjeví svůj názor na tyto pokrytecké provokace ze strany Sudetoněmců. Vlast a rodinu ubráníme. Odkaz našich předků nám to ukládá jako jeden z hlavních úkolů.

Souhlasíte s vyjádřením středočeského zastupitele za STAČILO! Jiřího Kobzy, že »sraz Sudetoněmeckého landsmanšaftu je jen první krok. Pokud se ho podaří uspořádat bez jakéhokoli odporu z české strany, dojdou k závěru, že tu odpor není, a budou mít stále větší nároky«?

Historicky Klub českého pohraničí a komunisté v Brně protestují již 11 roků. Musíme dát jasně najevo že tyto provokace k nám nepatří. Památku našich mrtvých z doby okupace musí bránit živí. Oni už nemohou!

Je to módní vyjádření a trochu expresivní, ale použiji ho: Proč podle vás vláda nemá koule, aby akci zakázala?

Bohužel nemá oporu v legislativě!

Jsou vlastenecké síly v ČR jednotné, nebo to i v tomto výjimečném případě drhne?

Myslím, že nás toto téma stmeluje. A uvidíme za čtrnáct dní v Brně. Věřím, že Brno bude praskat ve švech pod účastníky protestu Obrany národa 2.

Dovolím si otázku – a citaci – i na závěr: »Souhlasím, že nemůžeme mluvit o kolektivní vině, ale ani o kolektivním odpuštění a kolektivním smíření.« Tuto větu pronesl na nedávném semináři v Poslanecké sněmovně filozof a filolog Jiří Hejlek. Není to argumentace, která by z vaší strany měla zaznít a nezaznívá?

Opět opakuji. Vše bylo vyřešeno již v roce 1973! Otevírání těchto témat je neustále ze strany Sudetoněmeckého landsmanšaftu! Nedělejme z obětí viníky a naopak! Historii již nezměníme. Pojďme přemýšlet nad budoucností, která je před námi. A myslím, že těch výzev je dost!

Petr Kojzar

FOTO – archiv Martina Říhy

Související články

14 KOMENTÁŘŮ

  1. Když Němci tak rádi dělají pietní pochody, mohli by udělat pietní pochod po trase některých pochodů smrti, kterých Němci na konci 2. světové války zorganizovali bezpočet. Samozřejmě Němci by šli polonazí, bez jídla a vody a čeští dobrovolníci by je doprovodili bitím, aby to bylo autentické. Pak by člověk mohl uvažovat o tom, že to Němci myslí se smířením vážně.

  2. Je roztomilé, jak zdejším vlastencům vadí snaha o usmíření po 81 letech. Přitom ti samí navrhují a radí Ukrajincům nebo celé Evropě, aby se okamžitě usmířili s Ruskem a jednali u společného stolu s Vladimirem Putinem, přestože ten ještě v tuto chvíli, a ještě dnes, ne po 81 letech, zabíjí lidi,

  3. Zdejší flastenci 70+ nemajíc jiná témata, se pojedou do Brna poměřovat s potomky sudetských Němců také 70+. To bude fakt dobrá komedie.😀 Těch lidí na obou stranách mi je líto. Bohužel se ukazuje, že moudrost a pokora není vždy výsadou stáří.

    • Brázda, …. Zdejší flastenci 70+ nemajíc jiná …., takhle říká Čechům nacistický ksindl. A mezi nimi Brázda.
      Brázda, české přechodníky ti vůbec nejdou, douč se je.
      Brázda, už máš vyleštěné holínky a bílé podkolenky? A už sis u zrcadla nacvičil hajtla?

  4. Autoři a signatáři Zvacího dopisu Meeting Brno pro Sudetendeutsche Landsmanschaft Berndta Posselta:

    Miloš Doležal (spisovatel a redaktor),
    Tomáš Halík (kněz a teolog),
    Josef Holcman (spisovatel),
    Matěj Hollan (politik a aktivista),
    Petr Hruška (básník),
    Karel Hvížď’ala (novinář a spisovatel),
    Mojmír Jeřábek (spoluzakladatel Meeting Brno, autor textu),
    Dora Kaprálová (spisovatelka a publicistka),
    Vladimír Karfík (literární kritik),
    Pavel Kosatík (spisovatel a historik),
    Jiří Kratochvil (spisovatel),
    Eda Kriseová (spisovatelka a novinářka),
    Daniel Kroupa (politik a filozof),
    Mikuláš Kroupa (ředitel Post Bellum),
    Josef Mlejnek (básník a kritik),
    Bedřich Moldan (ekolog a politik),
    Dobrava Moldanová (literární historička),
    Petr Oslzlý (dramaturg a pedagog),
    Petr Pithart (politik a historik),
    Bolek Polívka (herec a mim),
    Petr Pospíchal (disident a diplomat),
    Jaroslav Rudiš (spisovatel),
    Pavel Rychetský (právník a politik),
    Břetislav Rychlík (režisér a dokumentarista),
    Vít Slíva (básník),
    Olga Sommerová (dokumentaristka),
    Jiří Suchý (divadelník a hudebník)
    Jan Šabata (politik),
    Anna Šabatová (bývalá ombudsmanka),
    Marcela Šabatová,
    Pavel Švanda (spisovatel),
    Milan Uhde (spisovatel a politik, autor textu),
    Petr Uhl (in memoriam – text navazuje na jeho dřívější aktivity),
    Jan Urban (novinář),
    Ludvík Václavek (germanista),
    Václav Vacek (kněz).

  5. Tak bouřlivé jako u Milionu chvilek bohužel nebudou, protože vlastenecké organizace nejsou placeny ze zahraničí, a tudíž nemají tolik prachů.

  6. Němci nám v roce 1938 vnutili Mnichovský diktát. Vlámali se násilím s pomocí Francie, Itálie, Velké Británie do Československa s úmysly vykrást ČSR a vyhladit československé obyvatele. V roce 2026 se Němci opakovaně vlamují do Československa s úmyslem násilí proti Československu zopakovat, za pomoci české proněmecké pronacistické kolaborace.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy