Jsem rád, že se ve vládním táboře objevil člověk, který má stejný názor jako my. Uvedl to na dnešním brífinku po setkání se senátorem Raduanem Nwelatim (ODS) na brífinku Odborového svazu KOVO jeho předseda Roman Ďurčo.
O schůzku, která se uskutečnila dnes v pražském hotelu Olšanka a po níž oba pánové předstoupili před novináře, požádal Ďurča sám Nwelati, který bude na konci září na Mladoboleslavsku obhajovat post senátora.
Jedním z hlavních témat byla důchodová reforma, především pak prolomení hranice věku odchodu do penze nad 65 let. Ačkoli je Nwelati senátorem za nejsilnější vládní stranu, s tímto záměrem nesouhlasí. »Jsou jiné alternativy, jak vyřešit disproporce mezi počtem pracujících a důchodců,« řekl na úvod brífinku Nwelati.
To, že bude méně pracujících a více důchodců, podle něj neznamená, že by měla ekonomika stagnovat. »Zaměstnanci budou nahrazeni roboty, umělou inteligencí a dalšími inovacemi, které se dějí. Na důchody slouží sociální pojištění a v momentě, kdy zaměstnance nahradíme robotem, není důvod, aby ten neodváděl sociální pojištění – daň z robota,« zmínil senátor otázku, kterou Evropský parlament projednával již v minulosti, ale těsným počtem hlasů ji zamítl. »Chtěl bych, aby se to znovu otevřelo,« vyzval Nwelati, podle nějž by se měl věk odchodu do důchodu zvyšovat výhradně na základě dobrovolnosti.
Koalice se nicméně dnes dohodla na změně v důchodové reformě, kterou hodlá navrhnout příští týden ve Sněmovně. Podle ní by se důchodový věk v České republice zvedal pomaleji, než se původně počítalo. Místo navrhovaných až dvou měsíců ročně by se posouval o měsíc. »Sice se to zmírnilo, ale je to výběr mezi špatným a ještě horším,« nekouká na novinku pozitivníma očima Ďurčo. »Sice se sníží počet měsíců, který by měli zaměstnanci navíc, ale i tak se věk odchodu do důchodu prodlouží. Ruku v ruce s tím musíme hledět na náročné profese, kde je potřeba, aby lidé mohli odejít do důchodu bez sankce třeba o tři roky dříve,« zmínil Ďurčo. »Jako OS KOVO zastupujeme průmysl a jsme jednoznačně proti zvedání věku odchodu do důchodu. Lidé v těžkém průmyslu, v náročných profesích, nejsou schopni pracovat do 65, 66 nebo 67 let,« dodal odborový předák.
Spolu s Nwelatim si vyměnili i názory na ostře skloňovaný Green Deal. »Tam jsme v souladu,« přitakal Ďurčo, podle nějž Zelená dohoda pro Evropu táhne průmysl dolů. »Máme jednu z nejdražších cen elektrické energie, i proto je potřeba průmysl podržet. Souvisí to i s obchodováním s emisními povolenkami, které se stále prodražují. Naše podniky nejsou konkurenceschopné,« uvedl šéf OS KOVO s dodatkem, že další ohrožení by představoval potenciální zákaz spalovacích motorů. »Rozhodně nejsem zastáncem tohoto kroku. Elektomobilita musí přijít evolučně, ne na základě nějakých příkazů a nařízení,« řekl Nwelati, který se s Ďurčem shodl i na nutnosti dostupného bydlení, jež následně pomůže i v průmyslu, výrobě a dalších profesích.
Na přetřes došlo i to, co oznámil na dnešní tiskové konferenci ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), podle jehož vyjádření dostanou zaměstnanci České pošty od říjnové výplaty přidáno přibližně deset procent. »Každé zvýšení platů budu kvitovat. Ale k navýšení by mělo dojít i v dalších subjektech, místo toho byl zastaven návrh platů ve státní správě. Pokud Česká pošta, která je ve ztrátě, dokáže najít 10 procent, měla by prostředky najít i vláda. Kolektivní vyjednávání by mělo probíhat více za zavřenými dveřmi, takhle to nepřispívá ani jedné straně. Je potřeba, aby sociální dialog probíhal dále,« dotkl se Ďurčo neúspěšných jednání odborářů s vládou z tohoto týdne ohledně zvýšení platů ve veřejné sféře už od září.
Nabídku, s níž přišli zástupci vlády, označili odboráři za vyděračskou a o dalším postupu se budou radit v úterý. Odborové svazy nevylučují protesty ani případnou stávku.
(pk)
FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar
„Odboráři“ se paktují s ODS, typické.
O co, že by takhle Nwelati nemluvil, kdyby nemel před volbami…