Vláda souhlasila s návrhem ministerstva průmyslu a obchodu na zavedení takzvaného úsporného tarifu, který umožní téměř všem domácnostem proplatit část účtu za energie. Tarif je součástí tzv. válečného balíčku. Celkem kabinet vyhradil na pomoc domácnostem a firmám 66 miliard korun.
»Na pomoc firmám a domácnostem pro nadcházející topnou sezonu vyhradíme 66 miliard korun, základem je úsporný tarif, který umožní proplatit téměř všem domácnostem část účtu za energie,« řekl novinářům po jednání vlády ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Na pomoc domácnostem má vláda vyhrazeno 27 miliard korun.
Přesnou podobu tarifu představí až v dalších týdnech. Dnes ministr pouze uvedl příklady slev, které se ale ještě mohou změnit. Síkela řekl, že domácnosti, které elektřinou svítí, topí nebo vaří, mohou od státu například dostat jednorázovou podporu až 11 000 korun. Obdobnou slevu dostanou domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem. Slevu dostane automaticky každá domácnost, nebude o ni muset žádat. Projeví se na jejím vyúčtování. Výše slevy bude definitivně stanovena nařízením, které musí posvětit vláda, uvedl Síkela.
Součástí »válečného balíčku« je také zrušení poplatku za obnovitelné zdroje pro firmy a domácnosti. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Rozpočet to vyjde na 23 miliard, uvedl Síkela.
»Když vezmu objem peněz, o které lidi přijdou jenom kvůli inflaci, tak 66 miliard je řešení velmi částečné. Navíc to lidem nedá velkou jistotu, protože ta pomoc bude odvislá od konkrétních vládních nařízení, které rozhodnou, kdo přesně a kolik z těch peněz dostane. Takže podle hesla lepší něco nežli nic to lidé nepochybně uvítají, ale je to v podstatě jenom náplast na tu bolest a možná, že si vývoj vynutí ještě další daleko razantnější kroky,« reagoval pro iportaL24.cz ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš.
Připomněl, že vláda dosud obchází téma valorizace platů ve veřejné sféře a dopad na rozpočet. Otázkou také je, jak vláda pojme připravovanou novelu státního rozpočtu na letošní rok. S tím podle Dolejše souvisí i to, že problémy budou pokračovat také v příštím roce a bude tedy důležité, zda i v příštím roce bude zadlužování silné. »Aby tomu tak nebylo, vláda bude muset přikročit k tomu, že bude muset něco dělat i s rozpočtovými příjmy, a tedy bude muset sáhnout na daně. Pokud by to mělo vejít v účinnost od příštího roku, tak by to vláda musela udělat poměrně rychle,« dodal Dolejš.
Parodie na opatření
Podle člena hospodářského výboru Patrika Nachera (ANO) je představený úsporný tarif parodie na opatření. »Je to nedostatečné, nemá to parametry legislativního návrhu, chybí tam kategorizace, je to opřené o budoucí nařízení vlády,« řekl pro iportaL24.cz. Pokud jde o odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje, Nacher připomněl, že hnutí ANO takový návrh předkládá už od ledna. »Vláda celou dobu byla hluchá, slepá. Tohle opatření vnímám jako výsměch lidem, kteří už několik měsíců volají po tom, že kvůli zdražování mají problém v rodinných rozpočtech, my přicházíme s návrhy, vláda na ně nereaguje, aby potom ten samý návrh vzala a přišla s ním sama, ale s velkým zpožděním,« dodal Nacher.
Síkela potvrdil, že se úsporný tarif nebude vztahovat na víkendové nemovitosti, například chaty. Vláda nepočítá ani s podporou dobíjení elektromobilů. Pro plynové kotelny v bytových domech nebo dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou, konkrétní ale ministr nebyl.
Podniky z energeticky náročných odvětví dostanou další pomoc v podobě kompenzací nepřímých nákladů, kterou stát vyplatí nejen letos, ale i příští rok.
Síkela také uvedl, že stát nyní plní plynové zásobníky nejrychleji minimálně od roku 2015. Je v nich asi 2,2 miliardy metrů krychlových plynů, což odpovídá 66 procentům kapacity. Tato zásoba plynu by během topné sezony vydržela pravděpodobně do ledna, stát pracuje na opatřeních, aby měl zásoby na celou topnou sezonu.
(jad)