Vláda se potácí mezi vlastním slibem nezvyšovat daně a tlakem alespoň nějak přispět do státní pokladny. Úspory nehledá ve vlastních řadách ale na vrub pracujících občanů, rodin s dětmi a seniorů. Takové názory zaznívají na adresu vládního tzv. ozdravného balíčku, který ve středu schválil kabinet Petra Fialy (ODS) a nyní směřuje k projednání do Sněmovny. Ta by se jím měla zabývat ještě na červencové schůzi.
Vláda balíček ke konsolidaci veřejných financí schválila v původní podobě, provedla v něm pouze legislativně-technické změny. K věcným změnám přistoupí při projednávání ve Sněmovně, pokud se na nich koalice dohodne. »Na opravě nebo úpravě některých věcí se domluvíme v Poslanecké sněmovně v rámci druhého čtení,« řekl po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS).
Balíček mění přes šedesát zákonů a má v příštích dvou letech vylepšit hospodaření státu o 150 miliard. »Jsme si vědomi, že úspory a zvyšování příjmů státu jsou nepříjemné, bolí. Ale jsme si jisti, že to je přijatelná cena za budoucí prosperitu,« řekl Fiala.
Bohužel, opatření půjdou především na vrub těch nejslabších – pracujících občanů, rodin s dětmi a seniorů. Opozice vyzývala vládu, aby konsolidační balíček stáhla, nyní je připravena jeho projednání ve Sněmovně obstruovat. V České televizi to potvrdila poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Sněmovnu podle ní čeká »horké léto«. »Pro nás to není konsolidační balíček, pro nás je to prostě daňový balíček. Odnesou to ty nejvíce zasažené vrstvy obyvatel, jako jsou rodiny, studenti, dále OSVČ. Jde to proti celému programovému prohlášení vlády,« prohlásila.
Pozměňovací návrhy budou předkládat také poslanci hnutí SPD. »Je to nehorázný podvod na voličích. Vláda trestá na prvním místě pracující, živnostníky, podnikatele a rodiny s dětmi. Tato tzv. pravicová vláda ožebračuje střední třídu, což pak bude sanovat sociálními dávkami. Ve výsledku se schodek státního rozpočtu nesníží a vláda zlikviduje množství zatím aktivních plátců daní. Co ji k tomu vede, si netroufám ani odhadnout,« okomentoval balíček v rozhovoru pro iportaL24.cz místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). Poslanci hnutí budou podle něj určitě navrhovat změny v DPH. »My bychom chtěli, aby snížená sazba byla určitě nižší, nebo ať jsou klidně tři sazby, ale ta nejnižší sazba ať je určitě jednociferná. V tomto duchu budeme předkládat pozměňovací návrhy,« řekl.
Břemeno zadluženosti vláda přenáší na občany
Balíček kritizují také zástupci stran, které nejsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně. »Vláda hledá úspory na vrub pracujících občanů, rodin s dětmi a seniorů. Určitě je nehledá tak usilovně ve vlastních řadách, to znamená na ministerstvech nebo státních institucích, tam to šetření zatím nevykazuje ty desítky miliard, kterými se chlubili před volbami, že jsou schopni je zajistit. Břemeno zadluženosti vláda přenáší na občany, její politika vede k tomu, že zvyšuje rozdělení lidí ve společnosti – staří proti mladým, podnikatelé proti OSVČ, proti zaměstnancům a tak dále,« řekla před časem pro iportaL24.cz bývalá předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny za KSČM Miloslava Vostrá.
Podle bývalého premiéra za ČSSD a předsedy spolku Nespokojení Jiřího Paroubka vládní balíček neznamená nic jiného, než že se sáhne do peněženek obyčejných lidí, zejména středně a nízkopříjmových skupin. »Chybí mi tam zmínka o progresivním zdanění velkých korporací, které si rozparcelovaly český trh a v těch svých oborech vystupují jako monopoly diktující ceny a obchodní podmínky, kterým se musí lidé přizpůsobit,« řekl pro iportaL24.cz.
Absenci progresivního zdanění v balíčku kritizuje také ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš. Vláda se podle něj potácí mezi vlastním slibem nezvyšovat daně a tlakem alespoň nějak přispět do státní pokladny. »Nemá to nějakou hlavu a patu. Nejedná se o daňovou reformu, ale o příštipkaření,« řekl pro iportaL24.cz. Výnos daní by se měl podle něj zvýšit, ale peníze by měly přicházet od těch, co na to mají. To jsou velké korporace a lidi s vysokými příjmy a s velkými majetky, uvedl Dolejš. Proto komunisté mluví o progresi, o solidaritě v daňovém systému. »V žádném případě by to neměl být daňový dopad na ty dvě třetiny obyvatel, které žijí v podstatě v té zóně pod průměrem. Z tohoto pohledu je daňový balíček vnitřně rozporný a bude mít tvrdé sociální dopady. A v podstatě neznamená začátek té konsolidační, ozdravné dráhy,« dodal Dolejš.
Stanjura dal přednost Letním shakespearovským slavnostem
Změny ve vládním balíčku budou ale navrhovat i zástupci stran vládní koalice. Jeho součástí zůstala i novela zákona o hazardních hrách, proti které se vymezovali lidovci. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že lidovci při projednávání zákona ve Sněmovně navrhnou úpravu této novely.
Také zástupci hnutí STAN jsou připraveni jednat o technických úpravách. Zmínili například požadavek samospráv, aby výnos daně z nemovitosti nadále zůstával pouze příjmem obcí. »Tomuto návrhu se nebráníme, jedním dechem ale dodáváme, že je pro nás zásadní dodržení celkové výše konsolidace, tedy bezmála 150 miliard korun, o které ve shodě s ekonomy usilujeme od začátku přípravy konsolidačního balíčku,« uvedlo hnutí.
Konsolidační balíček je dítětem ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který se však tiskové konference po jednání vlády nezúčastnil. Přednost dal představení Letních shakespearovských slavností. Fiala řekl, že projednávání bodů, které předložilo ministerstvo financí, se Stanjura účastnil, na zbytku jednání kabinetu ho zastoupil náměstek.
Konsolidační balíček mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, slučuje na 12 procent snížené sazby DPH, které nyní činí deset a 15 procent a mění rozložení některých položek v sazbách DPH. Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců nebo ruší řadu daňových výjimek, mimo jiné slevu na školkovné nebo slevu na studenta. Zavádí rovněž nový státní koeficient u daně z nemovitosti. Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření.
Sněmovna by se měla konsolidačním balíčkem začít zabývat na červencové schůzi. Vláda chce dokončit legislativní proces do konce roku, aby balíček mohl začít platit v příštím roce.
(jad)