Vládní koalice protlačila spornou důchodovou reformu. »Věřte, že dlouho platit nebude,« slibuje ANO

Věk odchodu do důchodu se bude postupně zvyšovat až na 67 let. Počítá s tím novela o důchodovém pojištění, kterou dnes přes nesouhlas opozice schválila Sněmovna. Nově také nárok na předčasný důchod bez jeho krácení bude mít jen zhruba 12 tisíc lidí ve čtvrté kategorii. Původně mělo mít tento nárok i více než 120 tisíc pracujících ve třetí kategorii.

Závěrečné čtení zabralo poslancům čtyři jednací dny, celkem téměř 17 hodin. Opozice opakovaně předlohu podrobovala ostré kritice, představitelé hnutí ANO slíbili, že pokud budou po příštích volbách ve vládě, zásadní změny zreviduje a z velké částí zruší. »Věřte, že dlouho tato reforma platit nebude,« uvedla po hlasování předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Jako příklad změn, které by hnutí zrušilo, uvedla zvyšování věku odchodu do důchodu. Pro tuto změnu neexistují podle ní žádné relevantní studie. Nesouhlasí ani s okleštěním rizikových profesí. »To, že ze 130 tisíc zbylo 12 tisíc, není normální,« uvedla. Revidovat by chtěli také změny valorizace ale i další koalicí protlačené body.

Hnutí SPD neprosadilo zamítnutí předlohy. Reformu v závěrečném hlasování podpořilo všech 103 přítomných poslanců vládních ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a nezařazený poslanec Ivo Vondrák (dříve ANO). Proti bylo 85 zástupců hnutí ANO a SPD. Piráti před hlasováním odešli z jednacího sálu.

Schillerová se pozastavila nad tím, že pro novelu zvedli ruce také vládní lidovci. »Sociální svědomí vlády hlasovalo pro,« uvedla na adresu vládních lidovců.

K hlasování o pozměňovacích návrzích a novele jako celku došlo dnes po dvanácté hodině. Pevný termín si stanovila vládní koalice. Nebylo to v tomto volebním období poprvé, vládní strany k takovému postupu přistoupily už po jedenácté. ANO mluví o znásilnění jednacího řádu Sněmovny. Do debaty se v okamžiku jejího dnešního ukončení hlásilo ještě 58 poslanců především z řad opozice.

Do důchodu v 67 letech

Nejvíce kritizovanými body novely bylo zvyšování věku odchodu do důchodu a okleštění rizikových profesí, které mají mít nárok na nekrácený předčasný důchod.

Pomalejší zvyšování věku pro odchod do důchodu o měsíc ročně do hranice 67 let se do novely dostalo na návrh skupiny koaličních poslanců v čele s Jiřím Navrátilem (KDU-ČSL). V 67 letech by měli odcházet do důchodu lidé narození po roce 1988. Původní vládní verze reformy počítala s nepravidelným posouváním věkové hranice podle doby dožití ročně nejvýš o dva měsíce bez zastropování.

Reforma původně počítala s tím, že by nárok na dřívější důchod měli pracovníci nejrizikovější čtvrté kategorie i části třetí kategorie, kteří pracují s fyzickou zátěží, vibracemi, v chladu či teple. Zaměstnavatel by za ně platil o pět procentních bodů vyšší odvody. Bez krácení pobírané částky by mohlo jít do důchodu až o pět let dřív asi 120 000 lidí.

Pozměňovací návrh Jana Jakoba (TOP 09) a Marka Bendy (ODS), který omezil dřívější penze pro náročné profese jen pro pracovníky čtvrté kategorie, zprvu vyvolal neshody i v samotné koalici. Ta se nakonec shodla na řešení, že pracovníkům spadajících do čtyř rizik třetí kategorie mají zaměstnavatelé povinně přispívat čtyřmi procenty mzdy do třetího penzijního pilíře na individuální účty. Pokud lidé v rizikové profesi odejdou do předčasného důchodu, podle schválené úpravy Martina Dlouhého (TOP 09) už v ní nebudou smět dál pracovat.

Výchovné až od třetího dítěte

Sněmovna upravila na návrh skupiny koaličních poslanců kolem Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) výchovné. Podle reformy by se mělo dál vyplácet jen na třetí a další dítě a na první dva potomky by je nahradilo započítání fiktivního výdělku. Má platit pravidlo, podle kterého bude výchovné činit nejméně 500 korun na dítě.

Celkem poslanci hlasovali o třech desítkách pozměňovacích návrhů. Poslanci ANO neprosadili například návrat původních pravidel běžných valorizací důchodů se započítáním poloviny růstu reálných mezd místo třetiny a pravidel mimořádných zvyšování penzí při vyšší inflaci, které nahradil dočasný přídavek. Sněmovna odmítla také zmírnit pravidla pro předčasné důchody a přidat penzistům od ledna 500 korun nad pravidelnou valorizaci.

SPD neuspělo například s úpravou, která ponechávala nynější podmínky takzvaných odložených důchodů, když reforma předpokládá jejich zmírnění. Jiné úpravy tohoto hnutí se týkaly obnovy valorizace zásluhové části předčasných důchodů a jejich nižšího či žádného krácení v případě, že lidé odpracovali aspoň 40 či 45 let. Piráti neprosadili valorizaci rodičovského příspěvku podle stejných pravidel, jaká platí pro penze.

Novelu nyní projedná Senát, pokud ji schválí, poputuje na Hrad k podpisu prezidenta republika.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy