Návrh na zvýšení poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas dnes prošel ve Sněmovně úvodním kolem projednávání. Opozici se nepodařilo prosadit zamítnutí ani vrácení předlohy vládě k přepracování. Novelou se nyní bude zabývat sněmovní mediální výbor.
Úvodní debata o sporném růstu poplatků za televizi a rozhlas začala už ve čtvrtek ráno. Diskusi poslanci po 15 hodinách přerušili a debatu, v níž vystupovali především zástupci opozice, dnes odpoledne dokončili.
Na úvod dnešního jednání k návrhu si koalice odhlasovala pevné hlasování o předloze na 13. hodinu, i když přihlášeni byli už jen dva poslanci opozice. Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová připomněla, že v tomto volebním období si vládní koalice zařadila pevné hlasování už po osmé a v prvním čtení to bylo už po třetí. »Je to něco bezprecedentního,« prohlásila Schillerová.
»Karma je zdarma a my na to budeme v příštím volebním období pamatovat,« přidal se ke kritice postupu koaličních poslanců předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Zdůraznil, že pro pevné hlasování nebyl žádný důvod. »Je to ohýbání zákona o jednacím řádu,« konstatoval Fiala.
Opozice předlohu kritizovala. Kritika se týkala také navrhovaných pravidel valorizace poplatků do budoucna a změny v jejich hrazení firmami.
Lídři opozičních hnutí ANO a SPD Andrej Babiš a Tomio Okamura mluvili v souvislosti s poplatky o plošné dani a Babiš i o korupci dvojice veřejnoprávních médií. Shodovali se v tom, že činnost veřejnoprávní televize a rozhlasu by měl hradit stát.
Babiš ve svém 4,5hodinovém projevu uvedl mj. tři důvody, proč poplatky nezvyšovat. »Jde o de facto plošnou nepřímou daň. V hnutí ANO máme za to, že existují vhodnější způsoby financování veřejnoprávních médií, například přímo z rozpočtu,« prohlásil předseda hnutí. Je podle něj nepřijatelné, aby občané a firmy, které již dnes čelí mnoha finančním tlakům, byli nuceni platit za něco, co řada z nich nevyužívá a ani využívat nechce.
Je také přesvědčený, že veřejnoprávní média mají již dnes dostatečně vysoké rozpočty. »Pokud Česká televize, která má rozpočet 7,4 miliardy korun, a Český rozhlas, který má rozpočet 2,3 miliardy korun, je pro ně příliš nízký, musejí především začít šetřit u sebe, ne požadovat další peníze,« míní Babiš.
Skandální návrh vládní koalice
Jakémukoli zvyšování koncesionářských poplatků by podle něj měla předcházet vážná kritická debata o budoucnosti a smyslu veřejnoprávních médií ve 21. století. Je podle něj evidentní, že Česká televize a Český rozhlas neplní svou funkci veřejnoprávních médií.
V podobném duchu vystoupil i předseda SPD Tomio Okamura. »Máme před sebou zcela skandální návrh vládní koalice na další plošné zvýšení daní,« prohlásil. Podle SPD by se měly poplatky úplně zrušit a Českou televizi i Český rozhlas převést na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu. Požadoval, aby Sněmovna vyzvala kontrolní úřad k prověrce hospodaření obou veřejnoprávních médií s vybranými poplatky i s vyhodnocením účelnosti výdajů. Usnesení s tímto požadavkem však nebylo schváleno.
»Ukázala se vaše pravá tvář, na jednu stranu chcete zvýšit daně občanům a firmám, na druhou stranu nechcete, aby se provedla kontrola s těmito poplatky,« reagoval po hlasování Okamura.
Poslanec ANO Martin Kolovratník upozorňoval na to, že obě média vydají dohromady kolem 300 milionů ročně na správu poplatků. »Poplatky, jak jsou nastaveny, jsou legální zlodějina,« uvedla Karla Maříková (SPD), když obdobně jako další opoziční poslanci poukazovala na to, že lidé musí za službu platit, byť ji nevyužívají.
»Rozhlasový a televizní poplatek významně vzdaluje média veřejné služby od politického zásahu,« oponoval opozičním tvrzením ministr kultury Martin Baxa (ODS). Vládní návrh hájil argumenty o posílení nezávislosti a odolnosti médií veřejné služby a o zajištění jejich stabilního financování. Změny jsou podle ministra únosné a vyvážené, nejsou revoluční.
Hospodaření veřejnoprávních médií budou dále bez kontroly
»Podařil se vám houslový koncert na gumových strunách,« řekla Schillerová poté, co koalice zamítla všechny opoziční návrhy. Poslanci ANO podle ní připraví celou řadu pozměňovacích návrhů. »Budeme bojovat za firmy, za seniory, budeme bojovat dál proti těmto nespravedlnostem, které takto neseriózně tlačíte,« slíbila Schillerová.
»Potvrdilo se to, co jsme říkali. Nezajímají vás české firmy a podnikatelé, nechcete, aby veřejná média někdo kontroloval, protože víte, co se tam děje,« shrnul po hlasování Radim Fiala.
Poplatek České televizi zvyšuje novela o 15 korun na 150 korun měsíčně a Českému rozhlasu o deset korun na 55 korun za měsíc. Hradit se má za zařízení schopná přijímat vysílání, tedy nejen za televizní a rozhlasový přijímač, ale nově také za takzvané chytré telefony, tablety a počítače. Zůstává princip, že se platí jeden poplatek za jednu domácnost bez ohledu na počet přístrojů.
Předlohou se budou poslanci v dalších čteních zabývat po skončení parlamentních prázdnin v září.
(jad)
FOTO – volimtrikoloru.cz