Ve volbách do zastupitelstev a do třetiny Senátu, které zítra odstartují, nebudou moci hlasovat lidé, kteří jsou kvůli covidu-19 v izolaci. Na rozdíl od předchozích voleb se kvůli absenci nouzového stavu nebo pandemické pohotovosti letos hlasování z auta konat nebude. Podle opozice to může hlavně v menších obcích ovlivnit hlasování.
Vládu za to, že nezorganizovala komunální a senátní volby tak, aby mohli volit lidé nemocní covidem z izolace, na dnešní tiskové konferenci kritizovali zástupci opozičního hnutí ANO. Podle nich by měl ve funkci skončit ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který manažersky selhal.
»Ministr vnitra Rakušan v podstatě hodil přes palubu tisíce voličů v téhle zemi. Mezi 10 000 až 20 000 voličů nemohou jít k volbám, protože mají diagnózu covid. Nenabídli jim žádné řešení,« řekl místopředseda ANO a stínový ministr spravedlnosti Radek Vondráček. Jde podle něj o velké manažerské selhání.
»Když máte nějakou obec, která má 200 obyvatel, je tam nějaká širší rodina, třeba desetičlenná, nemůže jít k volbám, protože jsou v karanténě. Jeden mandát, to je pět procent voličů,« poznamenal. »Dokážu si představit, že by se opravdu konkrétně stal tento případ a někdo napadne volby, že jsou neplatné, že došlo k porušení volebního zákona. Co se stane?« dodal Vondráček.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již v neděli vyzval lidi s příznaky nákazy covidu-19, aby k volbám do Senátu a obecních zastupitelstev nechodili. Mohli by ohrozit ostatní občany, zejména pak členy volebních komisí, uvedl na Facebooku.
Vláda měla dost času zajistit možnost volit
Válkova výzva sklidila značnou kritiku. »Když jsem slyšel slova ministra Válka, tak jsem byl opravdu zděšen,« řekl pro iportaL24.cz lídr kandidátky »KSČM – Fungující Budějce« v Českých Budějovicích Vojtěch Filip. Je podle něj evidentní, že český občan je pro tuto vládu tím posledním. Filip zdůraznil, že volební právo je právo ústavní a má tak mnohem vyšší prioritu než všechno ostatní. »Jestli pan ministr Válek doporučuje, aby se nevolilo, tak se nedivím, že ministr vnitra nebyl schopen, a dokonce si myslím, že nebyl ani ochoten, zajistit, aby lidé k volbám přišli. Pravděpodobně se bojí, že hnutí STAN po kauze Dozimetr už nikdo hlasy ani nedá, takže v podstatě udělal všechny kroky pro to, aby přišlo k volbám co nejméně lidí. Je to opravdu ostuda a pan ministr vnitra by měl zvážit, jestli vůbec má na to, aby ministerskou funkci zastával. Pokud by měl odstoupit, tak je to stejně pozdě,« dodal Filip.
Na Twitteru se proti ministrově výzvě ohradila například kandidátka do lednových prezidentských voleb Danuše Nerudová. »Covid je tu dost dlouho na to, aby stát nebyl překvapený a zajistil možnost volit. Komunální volby rozhodují o kvalitě běžného života v naší zemi a je neakceptovatelné, aby ministr jejich význam takto bagatelizoval,« uvedla. Na stejné síti reagoval na Válka i sociální demokrat Michal Pícl. »Mám covid a volit nemůžu, protože se na to (ministr vnitra) Vít Rakušan prostě vykašlal a Vlastimil Válek to bagatelizuje. Ještě teď slyším burácení lavic, ať to Jan Hamáček zařídí. A to bylo míň nakažených,« napsal.
Před dvěma lety právě dnešní členové vlády kritizovali tehdejšího ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), když nejdříve hlasování z karantény a izolace odmítal. Byl mezi nimi právě i Rakušan. »Jste ministr vnitra. Jako takový máte povinnost zajistit, aby bylo umožněno ústavní právo volit všem,« apeloval v červenci 2020 Rakušan na Hamáčka.
V izolaci kvůli covidu je zhruba 10 tisíc lidí
Zorganizovat volby tak, aby mohli volit lidé nemocní covidem z izolace jako při loňských volbách do Sněmovny, by bylo v komunálních volbách daleko složitější, hájil premiér Petr Fiala (ODS) opatření, že nemocní covidem nebudou moct o víkendu k volbám. »Ti, kteří jsou v izolaci, tuto možnost nemají. Řešit to způsobem jako v minulých volbách by bylo velmi obtížné, možné to takto jednoduše není,« tvrdil.
Návrh, který by i teď jako v minulých letech umožňoval volby z auta, sice ministerstvo vnitra předložilo, do Sněmovny ale nakonec nedoputoval, neprojednala ho totiž vláda. Podle předlohy mělo být takové hlasování umožněno jen v případech, že by před volbami platil nouzový stav nebo pandemická pohotovost.
Válek uvedl, že dospělých, kteří jsou s covidem-19 v izolaci, je zhruba 10 000. Domácí izolaci hygienici podle zákona nařizují u několika desítek infekčních nemocí, například tuberkulózy, spalniček, syfilis, záškrtu nebo opičích neštovic. Karanténa se nařizuje u rizikových kontaktů nakažených, u covidu ale byla letos v únoru tato povinnost zrušená.
Izolace nakažených covidem-19 je od letošního února sedm dní od pozitivního testu nebo dva dny po odeznění příznaků. Hlavní hygienička také v té době metodickým pokynem zrušila povinnou karanténu kontaktů nakažených, která platila bez ohledu na absolvování a výsledek testu na covid, a hygienické stanice tak prakticky přestaly kontakty trasovat.
V předchozích letech byly kvůli covidu možné zvláštní způsoby hlasování. Loni při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru. Přidali se tak k voličům, kteří hlasovali z auta a jichž bylo na 1600.
(jad)
Nejde jen o izolované. Nevydávají se letos voličské průkazy, takže např., ležíte-li v nemocnici v jiném volebním obvodu, než bydlíte, nedonesou vám urnu, volit nelze. To se to pak mydlí hlasy! (Protože takto dočasně umístěných mladých moc nebude, ale seniorů mraky.)