Nejen Evropa ale celý svět dnes řeší situaci na trhu s energiemi. V létě 2021 došlo ke skokovému zvyšování cen na světových burzách. Jednotlivé státy začaly postupně představovat soubory opatření, která mají pomoci domácnostem čelit rostoucím nákladům na energie. Na zásah české vlády však čekáme marně.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) už koncem března vyhlásil, že ministři připravili balíček opatření, který obsahuje 13 kroků pro domácnosti, firmy i zvýšení energetické bezpečnosti České republiky. Jejich seznam však odmítl zveřejnit. Jasné je tak pouze to, že zavedení plošných opatření, k čemuž přistupují okolní státy, česká vláda odmítá. Nechce prý pokračovat v rozhazování peněz, jak to dělal bývalý kabinet ANO a ČSSD. Nový kabinet se chce zaměřit na adresnou pomoc. To ale nijak neřeší kritickou situaci rodin nejen z nízkopříjmových skupin, ale již i středních vrstev obyvatelstva, které se s vysokými cenami dokážou už jen velmi těžko vyrovnat.
»Česká vláda absolutně rezignovala na pomoc občanům v této těžké době energetické krize. Návrhy, které předkládá, jsou naprosto irelevantní,« řekl pro iportaL24.cz expert KSČM pro oblast energetiky a průmyslu Pavel Hojda. Konkrétně poukázal na zvýšení minimální mzdy, které podle něj řeší jenom ten největší problém týkající se ceny energií, a i to jenom částečně. Rovněž příspěvek 5000 Kč na dítě pomůže podle něj jenom některým rodinám, a navíc výrazně zatíží úřednický aparát. »Faktem také je, že někteří lidé, kteří jsou takzvaně na hraně, martyrium toho dokazování ani neabsolvují a někteří o tom ani nevědí,« uvedl Hojda. Adresná pomoc je podle něj v některých případech rozumná, ale ne v současné době, kdy krize postihuje prakticky každého. »Podmínky, které jsou nutné pro její získání minimálně polovinu lidí odradí od toho, aby absolvovali často i ponižující procedury. Největší problém je, že ti, kteří to nejmíň potřebují a odmítají pracovat, tak si tu adresnou pomoc vyřídí, a ti, kteří pracují a snaží se, tak to martyrium odmítají absolvovat. Adresná pomoc paradoxně pomáhá těm, kteří ani pracovat nechtějí,« uvedl Hojda.
Vážným problémem je podle něj také fakt, že v ČR jsou mzdy dva až třikrát nižší než na západ od českých hranic, a naopak ceny zboží jsou v ČR o 20 a v některých případech až o 50 procent vyšší.
»Tím, že vláda na vzniklou situaci prakticky nereagovala, tak samozřejmě získávala obrovský profit na DPH,« míní Hojda.
Místo pomoci výsměch
Vládní opatření nejsou dostatečná ani podle senátora Jaroslava Doubravy (S.cz). »To, co vláda předvádí, je jenom o tom, aby mohla říct, že něco dělá, ale ve skutečnosti pro lidi nedělá vůbec nic,« reagoval pro iportaL24.cz. Konkrétně se pozastavil nad snížením ceny pohonných hmot o korunu padesát na litr. »Jak je možné, že cena se snížila a pohonné hmoty jdou pořád nahoru? To, co vláda dělá, je jenom pseudopomoc,« prohlásil Doubrava.
Politiku vlády kritizuje i současná sněmovní opozice, která předkládá, zatím neúspěšně, vlastní návrhy na to, jak lidem pomoci. Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury vláda postupuje diletantským způsobem a inflaci a zdražování neřeší. »Předražené energie, jež roztáčejí spirálu inflace, řeší ve většině států Evropy snížením daní či zastropováním cen, což ale vláda Petra Fialy odmítá, aniž nabízí jiné zásadní řešení,« prohlásil ve Sněmovně. Snížení ceny pohonných hmot o korunu padesát jako řešení zdražování označil za výsměch ze strany současné vlády. »Jenom to potvrzuje tu neschopnost,« konstatoval Okamura.
Podle předsedkyně poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové dnešní rekordní růst cen ohrožuje už celou českou populaci. »Současně vysokoinflační prostředí v České republice ohrožuje sociální smír. České domácnosti reálně chudnou a já se ptám, kam se poděla vůle poslanců vládní koalice pomáhat?« obrátila se na kolegy z vládních stran. Připomněla, že jde o ty samé poslance, kteří požadovali od bývalé vlády rozšíření pomoci v době pandemie s dopady stovek miliard korun na veřejné rozpočty. Rovněž Schillerová se přimlouvala za přijetí opatření, která zavádí drtivá většina zemí Evropské unie, jako je snížení DPH, změna daňových pravidel u pohonných hmot, elektřiny a plynu či zavádění cenových stropů. »Českou cestou, kterou zvolila tato vláda, je nechat dopadnout následky celkového zvyšování cen na české občany,« shrnula vládní politiku předsedkyně poslanců ANO.
Obejdeme se bez ruských energií?
I když k růstu cen energií došlo už v průběhu roku 2021, probíhající válka na Ukrajině vyvolala na trhu s energiemi ještě větší napětí. Hlavním tématem Evropské unie se stalo odpojení, nebo alespoň minimalizování závislosti Evropy na Rusku, pokud jde o plyn a ropu. To vše nejlépe »hned, do měsíce, do konce roku«.
Za každou cenu se odtrhnout od Ruska je podle Hojdy naprostá dlouhodobá nezodpovědnost. »Krátkodobě se to dá řešit tím, že občané zaplatí veškeré náklady politiky české vlády. Dlouhodobě to může vést k tomu, že nejenom nízkopříjmové skupiny, ale i střední vrstva se dostanou do existenčních problémů. Obávám se, že jestli bude takto vláda pokračovat dál, tak to bude mít na obyvatele tvrdé dopady. To, jak vláda pomáhá, je výsměch,« konstatoval také Hojda.
Zdůraznil, že komunisté zásadně nesouhlasí s postupem Ruska směrem k Ukrajině, ale chápou důvody, které k tomu vedly. Jedním z nich je podle Hojdy politika USA, která vehnala Ukrajinu do protiruských postupů. »Na základě toho dochází k obrovskému zdražení surovin nejen potravinářských, ale také těch, které jsou potřebné pro průmysl. Sankce, které měly tvrdě dopadnout na Rusko, dopadají stejně tvrdě a v některých případech i více také na jiné země, a především na země východního bloku. To, co provádí česká vláda a některé další vlády EU, které posílají zbraně na Ukrajinu, tu situaci jenom zhoršuje. Místo toho, aby se hledalo mírové řešení, tak se to řeší dodávkami zbraní, a tím ten konflikt ještě více eskaluje,« dodal.
Připomněl, že pokud jde o plyn, jsou USA a některé další státy schopny dodávat zkapalněný plyn zhruba v objemu jedné desetiny potřeby EU. V případě ropy jsou především státy východní Evropy téměř stoprocentně závislé na Rusku. »Pokud bude nějaká náhrada, tak to bude pro nás velice složité, ČR ale ani další země na to nejsou připraveny. Je to problém, který opět zvýší náklady a bude mít dopad na občany,« shrnul Hojda.
Doubrava je přesvědčen, že pokud se Evropa odstřihne u surovin a energií od Ruska, splní tím zadání USA, ale bude to mít pro ni tvrdé následky. »Energie ani suroviny z Ruska nelze momentálně ničím nahradit. Jsou to naivní představy a lži,« uvedl.
Jana Dubničková