Důchodci jsou skupinou lidí, kteří mají hluboko do kapsy a na něž vysoká inflace dopadá nejvíce. Dosud jim tento propad dorovnávala valorizace důchodů, to chce ale současná vláda změnit. Místo 1770 Kč, které měli podle platného zákona dostat přidáno od června, jim vláda navrhla přidat jen 750 Kč. Pryč jsou loňské sliby premiéra Petra Fialy (ODS), že jeho vláda valorizaci penzí měnit nebude.
Kabinet chce upravit kvůli vysokým výdajům valorizační vzorec. Pro mnohé jde o překvapivé rozhodnutí, protože předseda vlády ještě v listopadu v rozhovoru pro deník Blesk sliboval, že jeho vláda způsob valorizace měnit nebude. Uplynuly tři měsíce a sliby chyby. Podle vlády důchody rostou až příliš rychle a je třeba to změnit. Bez ohledu na vysokou inflaci, rostoucí ceny základních komodit, potravin, energií, léků atd.
Důchody se podle zákona zvyšují pravidelně vždy od ledna a pak také mimořádně, pokud za sledované období od posledního přidání přírůstek cen překročí pět procent. K další valorizaci důchodů tak dojde v červnu, měly by se však zvýšit méně, než teď nařizuje zákon.
Všichni penzisté a penzistky by podle plánu vlády měli dostat 400 korun a k tomu by se jim měla zvednout procentní část penze o 2,3 procenta. Starobní penze by podle středeční dohody vlády mohla vzrůst v průměru o 750 korun. To odpovídá navýšení zásluhového procentního dílu důchodu o 4,9 procenta. Podle dosavadní úpravy by se procentní výměry měly zvýšit o 11,5 procenta. Podle aktuálně platného zákona by tak měl důchod vzrůst v průměru o 1770 Kč. To by letos znamenalo růst výdajů státního rozpočtu na dávky důchodového pojištění o 34,4 miliardy korun. Podle úpravy, na které se dohodla koalice, vyjde valorizace letos na 15 miliard korun.
Změny legislativy musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že vláda pošle příslušný návrh do Poslanecké sněmovny příští týden.
Senioři mají na plnou valorizaci právo
Opozice se změnou nesouhlasí. Podle místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránkové (SPD) jde o zcela asociální opatření, s nímž hnutí SPD zásadně nesouhlasí. »Za nás není vůbec možné měnit pravidla tak, jak se to vládě hodí. Důchodci v souvislosti s vysokou inflací měli legitimní očekávání, protože podle platného zákona měli dostat přidáno v průměru o 1770 Kč. Vláda jim to chce ponížit o 1000 Kč a s tím zásadně nemůžeme souhlasit,« řekla Šafránková pro iportaL24.cz. SPD bude předkládat pozměňovací návrhy, aby se valorizace neměnily. Hnutí je přesvědčeno, že navrhovaná změna by mohla být na hranici s Ústavou, bude proto zvažovat i podání ústavní žaloby.
Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová považuje argumenty vlády ke změně valorizačního vzorce »v neprospěch důchodců« za drzost. Na Twitteru uvedla, že stát loni získal díky inflaci a vyššímu daňovému inkasu 137 miliard Kč navíc a příjmy státu na úkor občanů rekordně rostou i letos. Schillerová kritizovala, že ve státním rozpočtu na letošní rok se s mimořádnou valorizací nepočítalo. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) podle ní »zapomněl na výdaje, které mu ukládá zákon«. Proto podle Schillerové vláda nyní požaduje změnu zákona.
»K valorizaci důchodů dochází proto, že tato vláda totálně podcenila boj s inflací. Chtít si nyní změnit zákon jen proto, že se jim nechce vyplácet to, na co mají senioři nárok ze zákona, je chucpe. Senioři mají na plnou valorizaci právo,« uvedl na Twitteru místopředseda ANO Karel Havlíček.
Uspěchané rozhodnutí vlády
Se změnou nesouhlasí ani mimoparlamentní strany. »Přijde mi to jako dost necitlivé v době, kdy máme ještě takhle vysokou inflaci. Je to reakce na to, že vládě chybí peníze, jde o nesystémové řešení, když bude krácena inflační část, tak logicky to znamená, že dlouhodobě bude zase klesat reálná kupní síla důchodů, což jako systémový prvek je nepochybně špatně,« řekl pro iportaL24.cz Jiří Dolejš, ekonomický expert KSČM a člen Komise pro spravedlivé důchody, kterou zřídila bývalá ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnutí vlády považuje za uspěchané, vadí mu, že zatím vůbec neproběhla debata o tom, jak by důchodový systém měl vypadat jako celek.
ČSSD považuje schválení zákona omezující růst důchodů za protiústavní a v případě jeho schválení budou sociální demokraté iniciovat ústavní stížnost. »Důchodci představují jednu z nejzranitelnějších skupin obyvatel naší země. Aktuální ekonomická krize na mnohé z nich dopadá velmi tvrdě. Nižší valorizace naplánovaná na červen tohoto roku důchodcům a důchodkyním ubere v průměru z jejich příjmu zhruba 1000 korun. Tratit na novém způsobu valorizace budou už i důchodci, kteří pobírají kolem 10 000 korun, tedy i ti s velmi nízkými příjmy. To považujeme za zvlášť nehorázné,« uvedla ČSSD ve stanovisku.
Sociální demokraté kritizují mimo jiné to, že rozhodnutí vlády nepředcházela diskuse se sociálními partnery. »Místo konstruktivního hledání nových příjmů do státního rozpočtu v podobě progresivní daně nebo zdanění energetických firem, je vláda odhodlána prostředky získat dalším asociálním opatřením,« uvedla ČSSD.
Důchod se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je pro všechny stejná a zásluhový procentní díl odráží odpracované roky, výši odvodů z výdělků a počet vychovaných dětí. Při mimořádné valorizaci se dosud navyšuje jen zásluhový díl. Odborníci i někteří politici poukazovali na to, že si tak při mimořádné valorizaci méně přilepší lidé s nízkou penzí, kteří zdražování pociťují víc. Kritizovali vládu za to, že nastavení dosud nezměnila. Podle Jurečky stanovení stejné částky 400 korun pro všechny na tyto výhrady reaguje.
(jad)
Naopak, Fialův režim pomocí inflace úmyslně okrádá lidi o úspory.