Vláda se k problémům zemědělců staví velmi vlažně, konstatuje odborník na zemědělství Josef Šenfeld

Označit protest zemědělců, který se uskutečnil minulé pondělí, za demonstraci protivládních proruských sil, která má s problémy zemědělců jen málo společného, je od premiéra Petra Fialy velká podpásovka. Tam, kde dochází argumenty, je protistrana nazvána např. proruskými šváby. Místo toho, aby naslouchal a hledal cestu k nápravě, tak ještě více zvyšuje napětí ve společnosti, řekl v rozhovoru pro iportaL24.cz bývalý poslanec KSČM a odborník na zemědělskou problematiku Josef Šenfeld.

Minulý týden byl ve znamení protestů zemědělců, a to nejen u nás, ale i v dalších evropských státech. Co bylo jejich hlavním důvodem?

Ano, je to tak. Minulý týden byl na protesty zemědělců bohatý. Pondělní protest byl pořádán v Praze bývalým prezidentem Agrární komory Zdeňkem Jandejskem a předsedou Asociace samostatných odborů ČR Bohumírem Dufkem. Čtvrteční protest byl pořádán Agrární komorou ČR (AK) a Zemědělským svazem (ZS), které se od pondělní demonstrace distancovaly. AK po dohodě se ZS daly ministrovi čas do konce února, aby předložil řešení jejich priorit. Do té doby se zavázaly, že nebudou protestovat proti vládě. Také je důležité uvést, že s ohledem na politický kontext pondělních protestů se ZS připojit nemohl. Je to nepolitická organizace a podpora pondělního protestu by byla porušením stanov.

I když se AK a ZS do demonstrace nezapojily, neznamenalo to, že by se jakýmkoliv způsobem distancovaly od zemědělců, kteří na demonstraci byli. Naopak jejich představitelé se ve svých vystoupeních v médiích opakovaně snažili připoutat pozornost od formy demonstrace k obsahu, to znamená podpořit zemědělské požadavky. Opakovaně také zdůrazňovali, že rozdíl mezi zemědělci demonstrujícími v pondělí a ve čtvrtek je v tom, že ti, kteří demonstrovali v pondělí, už vládě nevěří, zatímco ti, co demonstrovali ve čtvrtek, ještě čekají na návrh vlády na řešení našich priorit.

Jako pět hlavních důvodů pondělního protestu byly uváděny: stop Green Dealu (Zelené dohody), vyděračským obchodním praktikám, drahým energiím, této nekompetentní vládě, posilování evropských kompetencí na úkor těch národních.

Důvodem čtvrteční společné Evropské protestní jízdy byla silně byrokraticky nastavená Společná zemědělská politika (SZP) – obrovský nárůst byrokracie, který ničí svobodu podnikání a demotivuje zemědělce od dalších činností. Obě organizace žádají zásadní úpravy SZP, úplné zrušení povinnosti ponechání půdy ladem, které přináší vysoké náklady a nulové tržby z produkce. Vyzývají k úpravě eko-schémat, která jsou příliš složitá a odtržená od reality moderního zemědělství.

Dovozy ze třetích zemí nesmí představovat neférový zásah do vnitřního trhu. Požadují zásadní úpravu bezcelní dohody EU-Ukrajina. Zatímco evropští zemědělci musí splňovat velmi přísná kritéria, zemědělská produkce z Ukrajiny nemusí. Vzniká nekalá konkurence k tíži našich zemědělců.

Zelená dohoda (Green Deal) vytváří podmínky pro likvidaci zemědělců. Při stanovení podmínek ze strany EU mnohdy chybí dopadové studie, a tak si řada předpisů protiřečí, nebo jdou proti zájmu zemědělců produkovat dostatek lokálních potravin. Vede to ke snížení konkurenceschopnosti, snížení soběstačnosti a navýšení závislosti na dovozech ze třetích zemí, kde podmínky produkce potravin nejsou srovnatelné!

Zemědělci protestují napříč Evropou. Není to signál, že toto odvětví se nachází v krizi na celém kontinentu?

Je to tak, protesty jsou skutečně napříč Evropou. Naši zemědělci toho už mají dost, nehodlají dále akceptovat nečinnost evropských orgánů, především Evropské komise. Ta sice na jedné straně chce zavést určitou záchrannou brzdu pro některé citlivé zemědělské produkty (konkrétně drůbež, vejce a cukr) na dovozu z Ukrajiny, což je zcela nedostatečné, ale zároveň navrhla prodloužit pozastavení dovozních cel a kvót na vývoz z Ukrajiny do EU o další rok. Navíc chce dokonce v únoru uzavřít dohodu o vzájemném obchodu se zeměmi Mercosur. Komise tak pokračuje v ignorování situace na trhu a jejích dopadů na zemědělce.

Co nejvíce trápí zemědělce v Česku?

Jsou to podle všeho tři témata – nerovné podmínky a dovozy z Ukrajiny, otázka špatně nastavené implementace Green Dealu (Zelené dohody a otázka byrokracie. Vše ale již bylo v médiích podrobně rozebráno.

Jak hodnotíte postup vlády, zajímá se o tyto problémy dostatečně?

Postup vlády je velmi vlažný. Dlouhodobě klademe otázky, jak je možné, že dáváme zemědělcům na dotacích nejméně z členských států? Jak si vysvětlit, že polští zemědělci neplatí daně a pobírají dotace i na prázdné pole? Jak je možné, že k nám dováží svou produkci za nižší cenu, než za kterou jsou schopni naši zemědělci vyrábět, když vstupy do zemědělství jsou v celé EU téměř stejné? Jak je možné, že podpory se více směřují do malých farem, když víme, že na západ od nás malé farmy končí velkým tempem?

Orientuje se podle vás ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v problematice? Hájí zájmy zemědělců dostatečně?

Pan minstr je ve funkci krátkou chvíli. Já bych řekl, že to je obecný problém. Funkce ministra je chápána jako politická funkce. I kdyby byl odborníkem na některou zemědělskou problematiku, tak stejně nedokáže obsáhnout vše. Velmi záleží na tom, jakými lidmi se obklopí a také, aby komunikoval a naslouchal všem, kteří mu mají co říci. Zatím, podle informací, co mám, tak s nevládními organizacemi komunikuje a naslouchá. Horší to je s prosazením požadavků zemědělců ve vládě. Jak jsem uvedl, za krátkou chvíli toho stihnout moc nemohl. Uvidíme 1. března s čím přijde, zda nebudou muset zemědělci vyjet s traktory?

Jaká opatření by čeští zemědělci uvítali, jak by podle vás měla vláda postupovat?

AK i ZS svaz vyzvaly ministra k úpravě Strategického plánu Společné zemědělské politiky (SZP) vč. redistributivní platby (chápáno jako přesun dotací z velkých na malé). Pokud nedojde k úpravě redistribuce (redistribuce 23 % na 150 ha), řešení musí být hledáno jinde a to pak je třeba najít další zdroje v rozpočtu na pomoc postiženým podnikům. Co nejdříve dotáhnout podporu zaměstnanosti na venkově (sleva na sociálním pojištění). AK a ZS jednoznačně deklarovaly, že chtějí, aby nebyly daněny všechny dotace a kompenzační platby z prvního a druhého pilíře.

Je podle vás na místě, že premiér pondělní protest označil za demonstraci protivládních proruských sil, která má s problémy zemědělců jen málo společného?

To je od pana premiéra velká podpásovka. Tam, kde dochází argumenty, je protistrana nazvána např. proruskými šváby. Místo toho, aby naslouchal a hledal cestu k nápravě, tak ještě více zvýší napětí ve společnosti!

Čtvrtečního celoevropského protestu jste se zúčastnil také vy osobně. Kde jste byl a co vás k tomu vedlo?

Ano, čtvrteční celoevropské protestní jízdy jsem se zúčastnil v Ústeckém kraji jako spolujezdec traktoru. Konkrétně protestní jízda startovala z letiště Březno a cíl byl hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána. Do místa srazu jsme jeli 80 km. Po čas jízdy traktoru jsme se nesetkali s nějakými odmítavými postoji, gestikulacemi. Pokud jsme někoho omezili, tak to bylo bez negativních reakcí. Celkem jelo asi 120 traktorů a proti nám 50 traktorů z německé strany. Musím poděkovat Polici ČR za její velmi vstřícný a pohodový přístup.

Někteří se na sociálních sítích vysmívali, tak jste projeli a nic. Ne, s tím nemohu souhlasit, veřejnost vnímá, že v tom zemědělství se něco děje, když traktory v takovém počtu vyrazily na silnice, a více se zajímá, o co nám jde. Mám ověřeno, že v Evropském parlamentu politici poslední dobou hodně vnímají nespokojenost a demonstrace zemědělců a k hlasování v zemědělských otázkách přistupují s větším respektem. Je to i psychologický efekt, bude brzy několik voleb a zemědělce jako producenty potravin a zahradníky přírodní krajiny tady potřebujeme. Není možné vše nakoupit jinde a na obdělání polí si přizvat službu ze zahraničí.

Proč podle vás čeští zemědělci nepostupují společně? Neoslabuje je to?

Těžko to pochopit, někteří jsou nedočkaví a více se radikalizují. Nechci jim to vyčítat, možná příště to již bude ve velkém společném stylu. Jinak to je jen plácnutí do vody bez dopadu do vlastního zemědělství.

Jak vidíte další vývoj českého zemědělství?

Vývoj jde neustále dopředu. Máme špičkové zemědělství, snese porovnání s nejlepšími ve světě. Začínají se používat autonomní stroje. Vývoj dokonce hodně předběhl legislativu. Chápu obavu lidí o práci, když stále více nastupují roboti. Ale někdo ty roboty musí řídit, kontrolovat a vyhodnocovat jejich práci. Naše vláda musí podporovat místní produkci, to, co si můžeme sami vyrobit doma. Třeba brambory, nedávno zveřejněné výsledky degustace brambor na našem trhu jasně ukázaly, že chuťově jsou nejlepší domácí, a tak bych mohl pokračovat.

Jana Dubničková

FOTO – Josef Šenfeld

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Škoda pro nás všechny, že se zemědělce podařilo rozdělit. Ve třech řádcích totiž JŠ uvedl přesně, co jim vadí, všem. Vláda řešení nehledá, jen je chce dále rozdělovat, to jí totiž vyhovuje a nic jiného neumí. Dokonce ani nechce. Proto ona hrozba války, slova o byrokracii atd.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy