Předsednictví v Radě EU nás naučilo lépe hájit zájmy ČR. Na dnešní tiskové konferenci ke zhodnocení předchozího půlroku v čele Rady EU to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) se Česko zbavilo pověsti maďarského satelitu na periferii Evropy a nyní je považováno za zemi, která hraje aktivní roli v centru evropského dění.
Předsednictví podle Fialy zdokonalilo vládu a další zainteresované v hájení zájmů ČR, což dříve úplně dobře nefungovalo. Úkolem předsednické země je ale zejména hledání kompromisů přijatelných pro všechny strany a dobrého řešení pro všechny. »My jsme tak postupovali, ale současně tak, aby naše předsednictví ve výsledku zahrnovalo zájmy občanů České republiky,« prohlásil premiér.
Podle Fialy je nutné využít respektu a důvěry, kterou Česko má, a snažit se mít v politicko-administrativní struktuře EU silnější zastoupení. O konkrétních pozicích nechtěl hovořit.
Podle Beka je české předsednictví pro mnohé partnery v Evropě překvapivým úspěchem. »Očekávání nebyla příliš vysoká. Česká republika požívala pověsti maďarského satelitu na periferii Evropy, nám se podařilo vnímání České republiky výrazně posunout. Jsme považováni za zemi, která hraje aktivní roli v centru evropského dění,« dodal ministr.
Výroky obou vládních představitelů nadzvedly ze židle bývalého předsedu KSČM a místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Filipa. »S tím se v žádném případě nedá souhlasit, protože ten skutečný prožitek českého občana je zcela opačný,« řekl pro iportaL24.cz. Utvrzují ho v tom slova lidí, s nimiž se potkává. »Komentoval bych to slovy z naší hospody na sídlišti Vltava, které se říká Ve skleníku, kam chodí obyčejní lidé, kteří bydlí v panelákových bytech ve městě. A ti říkají: O cizí se starat umíme, o vlastní se vůbec nestaráme,« uvedl Filip. Lži představitelů současné vlády se podle něj už nedají poslouchat. »Tyhle projevy svědčí o tom, že oni trpí sebeuspokojením z práce, za kterou jim děkují ti, kteří z toho mají zisk, ale občan ČR to opravdu není,« je přesvědčený Filip.
Za »zvlášť sprosté« pak označil vyjádření Beka o tom, že ČR požívala pověsti maďarského satelitu na periferii Evropy. »Tohle jsem od nikoho ze svých přátel v Evropě neslyšel, a že jsem měl možnost teď u příležitosti vánočních svátků a nového roku s řadou lidí od Portugalska až po Chorvatsko hovořit,« uvedl Filip.
Nevyužitá šance
Lichotivě se k českému předsednictví nevyjádřili ani další politici, které před časem oslovil iportaL24.cz. »Je to podle mě promarněný půlrok, vláda vynikla pouze ve své neschopnosti něco řešit,« uvedl bývalý premiér Jiří Paroubek.
»České předsednictví v Radě EU bylo jen velmi drahou řadou neúspěchů, blamáží s jedním velkým fiaskem na závěr. Českou republiku a české občany jednoznačně fakticky poškodilo, a to i dlouhodobě,« zhodnotil předsednický půlrok předseda SPD Tomio Okamura.
Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) vláda nevyužila šanci při předsednictví něco změnit. Tým úředníků úkoly zvládl skvěle, nicméně pracoval s politickými zadáními, kterým chyběla odvaha.
Předseda strany PRO Jindřich Rajchl označil české předsednictví za nevyužitou šanci. »Reálně předsednictví ČR za půl roku v EU nepřineslo vůbec nic, a to ani Evropě ani České republice,« řekl.
Štafetu převzalo Švédsko
Premiér s ministrem Bekem dnes před novináři ocenili, že země EU se za českého předsednictví dohodly například na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Po mnoha týdnech vyjednávání se shodly na parametrech nouzového omezení cen plynu v případě jejich výrazného růstu. Kompromisní návrh českého předsednictví podpořila velká většina zemí včetně Německa, které bylo dlouhodobě proti.
EU také jednomyslně přijala další tři sankční balíky proti Rusku a nakonec schválila finanční podporu Ukrajiny na příští rok ve výši 18 miliard eur (435 miliard korun), kterou zprvu blokovalo Maďarsko. Podle Fialy se podařilo udržet a posílit jednotu evropských zemí v podpoře Ukrajiny.
Zástupci předsednictví se s europoslanci shodli také na omezení prodeje nových aut s klasickými spalovacími motory od roku 2035 nebo na reformě trhu s emisními povolenkami, jež se stala terčem kritiky opozice i některých oborů ekonomiky.
Výdaje na předsednictví činily zhruba 2,3 miliardy korun. Z centrálního rozpočtu šlo 1,835 miliardy korun, dalších zhruba 500 milionů pak platily resorty ze svých kapitol. V letech 2007 až 2009 bylo na předsednictví vyčleněno 3,75 miliardy Kč.
České předsednictví v Radě EU skončilo k 31. prosinci. Štafetu převzalo Švédsko.
(jad)
A co víc, ti cizí jsou pučisté a vlastizrádci pošlapávající lidská práva.
My máme nějakou vládu? Spis ma Ukrajina dve…