Vláda s přijetím zákona o podpoře bydlení kličkuje

Dlouho očekávaný zákon o podpoře v bydlení, který by měl vytvořit systémovou podporu pro osoby ohrožené bytovou nouzí, se možná nestihne projednat ani v tomto volebním období. Upozornila na to iniciativa Za bydlení poté, co vláda ve středu přerušila jeho projednávání. Iniciativa upozorňuje, že schválení zákona si kabinet Petra Fialy (ODS) zanesl do svého programového prohlášení.

Odložení schvalování předlohy ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) zdůvodnil tím, že je třeba vyřešit rozpory, které kolem zákona přetrvávají. Část ministrů by preferovala zákon více projednat s krajskými partnery.

»Nevíme, na co vláda čeká. Zákon byl opakovaně diskutován s odborníky a odbornicemi, sociální výbor asociace krajů k němu vydal souhlasné stanovisko a opírá se o v praxi osvědčené nástroje, které již dnes dobře fungují v desítkách českých obcích a městech,« uvedl v tiskové zprávě iniciativy Za bydlení, která sdružuje sociální služby, akademiky a lokální politiky se zájmem o sociální bydlení její mluvčí Mikoláš Opletal.

»Krize bydlení se rok od roku zhoršuje, a více než milion lidí je v ohrožení bytovou nouzí. Je tedy zásadní, aby vláda schválila zákon, který přímo podporuje lidi nejvíce ohrožené,« dodala ředitelka České asociace streetwork Martina Zikmundová.

Odklad schválení zákona kritizoval také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který normu předložil společně s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). »Je kam spěchat! Česko doslova sedí na tikající bombě dávek na bydlení a čas nám pomalu dochází. Loni spolkly 18 miliard korun, takže se meziročně zdvojnásobily. Bez plošné prevence bytové nouze, která dnes ohrožuje na 1,6 milionu lidí, tyhle výdaje explodují,« napsal na síti X.

Iniciativa v tiskové zprávě vysvětluje, že zákon stojí na třech základních pilířích. Těmi jsou kontaktní místa pro bydlení, garance pro obce a soukromé pronajímatele a asistence v bydlení.

Kontaktní místa rozšíří stávající síť 24 kontaktních míst po celé republice tak, aby byla dostupná v každé obci s rozšířenou působností. Jejich účelem bude poskytovat poradenství v oblasti bydlení a zprostředkovávat přístup k obecnímu i soukromému bydlení.

Druhým pilířem je podporované obecní bydlení, do kterého mohou města zahrnout svůj stávající bytový fond nebo využít dotací ministerstva pro místní rozvoj k jeho rozšíření. Obce také mohou poskytovat tzv. bydlení s garancí, kdy uzavřou smlouvu se soukromými majiteli bytů. Obce tak budou mít nástroje a finance pro efektivnější využití svého bytového fondu. »Obec garantuje majiteli bytu komunikaci s nájemníky, tvorbu smluv a nese případná rizika, má na to ovšem peníze od státu, což umožňuje uvést prázdné byty na trh a poskytovat je těm, pro které je komerční bydlení nedostupné. Podle odborných odhadů by tímto způsobem mohlo být ročně uvolněno na trh přibližně 2000 bytů,« vysvětlil za iniciativu radní pro sociální oblast Karlovarského kraje Robert Pisár (STAN).

Čas tlačí

»Našimi klienty jsou zpravidla lidé v bytové nouzi, což může zahrnovat rodiny ohrožené odebráním dětí, lidi se zdravotními problémy, diskriminované romské rodiny, nebo seniory a seniorky, kteří by jinak museli žít na ubytovnách či ve zcela nevyhovujících či přeplněných bytech. Tímto způsobem pronajímáme desítky bytů bez jediného závažného problému,« popsal stávající praxi s garantovaným bydlením expert na sociální integraci z Centra pro komunitní práci Západní Čechy Adam Pospíšil.

Třetím pilířem je asistence v bydlení. »Smyslem je podpořit nájemníky v obecních bytech, aby přechod do standardního bydlení zvládli. Prakticky to znamená, že sociální pracovníci a pracovnice se udržují s nájemníky v kontaktu, pravidelně je navštěvují a pomáhají jim s tématy, jako je placení nájmu, vztahy se sousedy nebo například s jejich zdravotním stavem,« dodal národní ředitel Armády Spásy v ČR Josef František Krupa.

»Jedná se o vládní návrh zanesený v programovém prohlášení vlády, takže my věříme, že bude zákon podpořen. Čas ale tlačí a nevím, jestli si to ministři uvědomují. Funkční období vlády končí za šestnáct měsíců, přičemž je potřeba zohlednit dvoje sněmovní prázdniny. Legislativní proces nového zákona v ČR průměrně trvá déle než jeden rok. Vnímáme tedy v tuto chvíli silnou nejistotu, jestli se zákon vůbec stihne schválit,« uzavřel Opletal.

Cílem návrhu zákona je podle ministerstva pro místní rozvoj snížení rozsahu bytové nouze v České republice za pomocí vzniku systémové podpory pro osoby v bytové nouzi a osoby ohrožené bytovou nouzí. Zákon nemá nijak upravovat podmínky čerpání příspěvku nebo doplatku na bydlení, ale ve finále by měl vést k efektivnějšímu využívání dávek na bydlení.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy