Vláda pro lidi nedělá nic, říká místopředseda SPD Radim Fiala

Obyvatele České republiky trápí zdražování téměř všeho, ať už jde o potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Logicky očekávají pomocnou ruku od vlády, ta však nějaké výraznější zásahy, které by lidem usnadnily tuto tíživou situaci, nepodnikla. Kroky, které udělala, jsou buď nesystémové, anebo jsou tak marginální, že si jich občan ani nevšimne, říká v rozhovoru pro iportaL24.cz místopředseda hnutí SPD a předseda poslaneckého klubu Radim Fiala.

Inflace stoupla na 16 procent, je tedy jedna z největších v zemích EU. Kde vidíte hlavní důvod tohoto trendu a jak hodnotíte kroky současné vlády?

Inflace v ČR je vůbec největší v Evropě a je to evidentně proto, že rostou ceny úplně všeho, hlavně energií, pohonných hmot a potravin, tím samozřejmě roste i inflace. Problém je, že vláda proti tomu nic nedělá. Pokud by snížila například daně z přidané hodnoty, nebo zastropovala ceny, anebo jinak pomohla občanům, zastaví i inflaci. Vláda Petra Fialy ale nedělá nic.

Zatím eviduji jenom dvě věci, které kabinet udělal. První je snížení spotřební daně na pohonné hmoty o 1,50 Kč. Je třeba říct, že než toto snížení vůbec vešlo v platnost, tak cena pohonných hmot vzrostla asi o pět korun, to znamená, že občané to vůbec nepocítili.

Druhá věc, kterou se vláda snaží prosadit, je jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě. To je také nedostatečná pomoc, protože to je jednorázový příspěvek, krize je v počátcích a patrně se bude zhoršovat. Ptám se, kdy budou další příspěvky ze strany vlády a také kde na to vezme, protože státní rozpočet je v hlubokém deficitu. Bude si půjčovat u bank? Chce zvýšit daně? Takže podle mě je to naprosto nesystémová věc.

Vláda místo toho, aby zvýšila slevu na poplatníka nebo navrhla jiné podobné věci, tak přichází s jednorázovým příspěvkem, který se navíc bude složitě administrovat a všechno se to strašně protáhne. Mám trochu podezření, že vláda těch 5000 Kč dává jenom kvůli tomu, že se blíží senátní a komunální volby a že je to jako takový příspěvek vlády na volby, než aby něco dali lidem, protože jsou v opravdu tíživé sociální situaci.

Jak byste tedy počínání vlády charakterizoval?

To se snad nedá říct jinak, než že vláda nepomáhá občanům České republiky, nedělá nic a ty kroky, které udělala, jsou buď nesystémové, anebo jsou tak marginální, že si jich občan ani nevšimne. Můžeme to porovnat s pomocí vlád jiných zemí. Například německá vláda snížila DPH na pohonné hmoty o devět korun, zavedla jednotný tarif na jízdu v MHD a také na jízdu vlakem a autobusem po celém Německu devět euro měsíčně, snaží se tedy lidem vycházet vstříc. Když pojedete do některých jiných zemí, tak cena pohonných hmot je tam rapidně nižší než v ČR. Maďaři ji zastropovali na 33 Kč za litr, v Polsku natankujete za 35 Kč jenom u nás za 50 Kč, takže ať si občan na to udělá názor sám. Podle mě vláda nedělá nic, aby lidem pomohla.

Pokud jde o ceny pohonných hmot. Vláda kromě toho, že snížila spotřební daň o 1,50 Kč, ohlásila kontrolu marží na pumpách. Tam zatím žádné pochybení nezjistili, nebylo by namístě kontrolovat i marže u rafinérií?

Benzinové stanice opravdu nemají žádné vysoké marže, přeceňují i dvakrát nebo třikrát denně podle toho, jak jim to rafinerie nacení. Ten problém je právě u rafinérií, kde od začátku krize už došlo ke zvýšení marží asi 33krát. Česká republika se rafinérií zbavila, prodala je Polsku. To znamená, že Poláci nám určují, jakou budeme mít cenu pohonných hmot a dělají to patrně proto, aby mohli snížit cenu pohonných hmot v Polsku.

Stejně je to i s plynem. My ho kupujeme od německých překupníků, kteří kupují ruský plyn za šest korun a nám ho prodávají za 27 Kč. To je téměř pětkrát vyšší cena, než za kterou ho nakupují. Problém je, že jsme se zbavili vlastního importéra plynu. Je jasné, že tyto věci se musí vrátit státu, jinak budeme platit plyn a pohonné hmoty za půl Evropy a to si myslím, že je špatně.

Znamená to, že vláda tyto ceny nemůže ovlivnit?

Jak jsem uvedl, problém je, že minulé vlády to prodaly, a tím se zbavily možnosti ceny ovlivňovat. Výsledkem je, že musíme kupovat plyn od německých překupníků za pětinásobek ceny, to je samozřejmě špatně a ten, kdo to podepsal, tak podle mě vědomě jednal proti České republice. Tyto věci se musí změnit. Pokud na to nebudeme mít páku, pokud nebudeme mít vlastního importéra plynu a vlastní rafinérii, tak to bude problém. Stejně tak tím, že nemáme zásobníky plynu, nakupujeme nikoliv plyn, ale jenom kapacity v zásobnících.

Myslím si, že česká vláda by se teď neměla vůbec dívat na to, jestli, když koupí zásobníky plynu, se jí to vrátí za šest nebo osm let. Jde o energetickou bezpečnost země a bezpochyby by zásobníky plynu od RWE, když jí to nabízí, měla koupit zpátky. To není o tom, jestli se nám něco vrátí, je to o tom, jestli budeme energeticky bezpeční.

Proč podle vás vláda dosud nereagovala?

Naši poslanci na vládu ve Sněmovně několikrát apelovali, aby zásobníky odkoupila a nevím, proč zatím o tom nejednala. Podle mě je to velká chyba, opakuji, jde o energetickou bezpečnost země. Navíc, když si koupíte nějakou kapacitu v Německu, tak stejně nemáte jistotu, že v době nějaké energetické krize k vám ten plyn doputuje. Ty zásobníky stát musí vlastnit.

Jak se díváte na snahy odstřihnout se od ruské ropy a plynu?

Je to podle mě energetický nesmysl. Chápu, že vládu k tomu odstřihnutí vedou ideologické důvody, ale my, a to je fakt, bez ruského plynu a ropy nejsme schopni existovat. Může dojít k destrukci hospodářství a průmyslu, může dojít i k 25procentní nezaměstnanosti a může dojít k dalším sociálním nepokojům a všemu, co s tím souvisí.

Ano, jsem pro to, abychom diferencovali zdroje, abychom se podívali, kde jsou jiné možnosti, ale v současné době, během jednoho či dvou let, to podle mě úplně není možné. Musíme na tom do budoucna pracovat, to stoprocentně. Vždycky je špatně, mít jenom jednoho dodavatele, měli bychom jich mít víc, protože i tak se dá cena srážet, ale v současné době tak, jak to dělá tato vláda, to není možné.

A co se stane? Dál to bude zvyšovat ceny jak pohonných hmot, tak energií, už vůbec si nedokážu tipnout o kolik. Rafinérie už vědí, že pokud se za osm měsíců dobrovolně odřízneme, budou moci ty ceny zvyšovat, protože budeme brát všechno.

Obávám se, že to může dopadnout i tak, že my nebudeme brát ropu z Ruska, to je takzvaná těžká ropa, která se těžko nahrazuje, ale nakupovat ji můžou Němci, kde se takzvaně zdemokratizuje a my tu samou ropu budeme nakupovat od Němců za obrovské peníze. To samozřejmě vyžene ceny benzínu a nafty nahoru. Takže já si myslím, že je to nesmysl a podle mě naše hospodářství, náš průmysl, zaměstnanost a lidi, jsou důležitější než ideologické důvody. Na druhou stranu ale souhlasím s tím, abychom hledali nové zdroje, ale v současné době je nemáme.

Připomeňte návrhy SPD, které by měly podle vás ulevit občanům.

SPD navrhlo deset kroků od krize ke stabilitě. Mnohé z nich jsou realizovatelné velmi dobře a velmi rychle, ale chce to politickou odvahu, protože se to samozřejmě nebude líbit Evropské unii nebo nějakým jiným partnerům, které tato vláda má, ale je to ve prospěch českých občanů.

Prvním zásadním krokem je odstoupení od Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Byl jsem přesvědčen, že Evropská unie řekne, ano, my to teď nejsme schopni realizovat, protože lidi se dostanou do energetické chudoby, ekonomické tísně a podobně, ale oni to naopak ještě zesilují. To znamená, že se budou dále omezovat energetické zdroje, fosilní paliva, uhlí a jaderná energie. Evropský parlament bude dokonce znovu hlasovat o tom, že jádro a plyn nepatří do čistých zdrojů, což by byla katastrofa pro celou Evropu a opět by to zvedlo několikanásobně ceny energií.

Dalším bodem je vystoupit ze systému kšeftování s emisními povolenkami, protože ty dělají 30 až 50 procent ceny energií. Z toho »dobrého momentu«, kdy EU chtěla pomoct životnímu prostředí, se stala ekonomická komodita, povolenky nakupují například americké penzijní fondy, zvyšují ceny energií, ale životnímu prostředí to vůbec nepomáhá. Kšeftování s emisními povolenkami představuje problém pro celý český průmysl a hospodářství.

Nejdůležitější z těch našich návrhů je takzvaný sociální tarif. Neznamená to žádné snižování cen. Jde o to, že my vyrobíme z jaderné energie jednu kilowathodinu zhruba za šest korun, pak to dáváme na Lipskou burzu, kde krmíme spekulanty a koupíme si ji zpátky asi za jedenáct korun, což je samozřejmě pro nás nevýhodné. Navrhujeme mít dvě větve. Jednu, kterou by se elektřina prodávala levně napřímo českým firmám a českým občanům a druhou směřující na Lipskou burzu. Nechceme z Lipské burzy úplně vystoupit, abychom zbytečně nepřilévali olej do ohně, ale posílali bychom tam pouze přebytky, ať se spekulanti nakrmí, ale pro nás přece je český člověk na prvním místě.

Jedním z bodů je i zajištění potravinové bezpečnosti…

Zajištění zemědělské potravinářské výroby považujeme za velmi důležité. Může se stát a pravděpodobně se to i stane, že potraviny vůbec nebudou, už dneska některé nejsou. Vláda místo toho, aby dala dotace na zvýšení zemědělské výroby, na potraviny, nedělá vůbec nic, dokonce ministr zemědělství v Poslanecké sněmovně ještě nepromluvil. Podle nás je velký problém, že naše zdotované zregulované zemědělství vyprodukuje čím dál míň zemědělských potravinářských výrobků. Proto jsme navrhovali zákon, aby supermarkety musely odebírat domácí produkty, tím bychom zajistili, že bude poptávka po českých výrobcích. Česká zemědělská potravinářská produkce se rok od roku snižuje, a to se musí zastavit.

Pak v našem desateru máme body, o kterých jsme již mluvili, například mít vlastního importéra plynu. Je vidět, že v době krize cizí importéři nefungují, nebo fungují, ale ve vlastní prospěch. Já je samozřejmě chápu, ale pro mě je důležitý český občan a Česká republika.

Navrhujeme také obnovit národního zpracovatele ropy, zrušit solární daň a veškeré dotace, které zdražují elektřinu pro spotřebitele. Chceme přechodné snížení daně z přidané hodnoty u energií, pohonných hmot, základních potravin a léků. Snížit by se měly také »neúčelné výdaje státu«.

Česká republika patří k zemím nejvíce podporujícím Ukrajinu ve válce s Ruskem. Pokud jde o vojenskou pomoc, jak to hodnotíte?

Pro nás to je velké negativum, protože dodávání zbraní na Ukrajinu může Českou republiku zatáhnout do tohoto eskalujícího konfliktu. Souhlasím se slovy bývalého amerického diplomata Henryho Kissingera, který řekl: Udělejte konec za touto válkou, dohodněte se. Říkám, že i špatná dohoda je lepší než další tisíce a desetitisíce mrtvých. Měli bychom si uvědomit, že pokud by válka eskalovala do střední Evropy, tak budou i tisíce mrtvých Čechů, a to si rozhodně nepřejeme. Jsme proti válce, jsme proti dodávání zbraní.

Jana Dubničková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy