Ještě pořád žijeme! Takový vzkaz dnes vyslali zástupci odborů ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL). Vyčítají mu, že na jejich výzvy k jednání nereagoval a schůzku, kterou sliboval na říjen, nesvolal. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře jde o porušení sociálního dialogu, premiéra Petra Fialu (ODS) proto vyzval k nápravě.
Bednář na dnešní tiskové konferenci připomněl, že ministr Jurečka je garantem odměňování zaměstnanců v celém veřejném sektoru, přitom s odbory nejedná. O schůzku, která by se týkala platů na rok 2024, zástupci zaměstnanců žádají premiéra, a také ministra Jurečku, od jara, bez reakce.
Jediné jednání na téma platy ve veřejném sektoru se uskutečnilo až koncem září, kdy Jurečka odborům přislíbil, že se opět setkají v říjnu a budou pokračovat. »Dneska je druhého listopadu, památka zesnulých, tak chci vzkázat panu ministrovi Jurečkovi, že ještě pořád žijeme, že nesplnil svůj slib a nesvolal do konce října jednání, z čehož jsme velmi zklamání. Vnímáme to jako určité plivnutí do tváře sociálnímu partnerovi, jako porušení sociálního dialogu a můžeme to vnímat i jako konec sociálního smíru,« uvedl Bednář.
Premiéra proto vyzval k nápravě. »Vyzýváme premiéra, aby svojí autoritou vyvodil důsledky z nečinnosti pana ministra a zároveň ho vyzýváme, aby nastolil v této zemi sociální dialog,« prohlásil Bednář. Fiala ve středu řekl, že s odbory vláda jedná průběžně, ohlášené protesty podle něj žádné další jednání nezmění.
Podle Bednáře však sociální dialog funguje omezeně jenom na platformě tripartity. Předsedové stran vládní koalice se s odbory setkají 7. listopadu, reagoval na kritiku Jurečka na sociální síti X. Odbory podle něj neříkají pravdu, když tvrdí, že s nimi nejedná. Zástupci vlády se podle něj setkávají s odbory pravidelně na úrovni tripartity, čímž v podstatě potvrdil Bednářova slova.
Školství je ošizenou prioritou
Už v úterý odbory vyhlásily ústy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) na 27. listopadu den protestů. Nesouhlasí s kroky vlády, zejména s poklesem reálných mezd. Že se chystají výrazně zapojit do protestů, dnes deklarovaly školské odbory. »Školství je ošizenou prioritou,« prohlásil předseda školských odborů František Dobšík. Ke kritice se přidaly odbory hasičů či pracovníků v kultuře a umění.
Protesty odbory odůvodňují zhoršením životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin, nespokojeností s kroky vlády například v důchodech, hrozbou zásadního zdražení elektřiny nebo poklesem reálných mezd. Obávají se také dopadů daňového balíčku.
S Jurečkou odbory naposled jednaly 22. září, kdy jim slíbil další schůzku v říjnu, ta se však neuskutečnila. Doporučil jim tehdy mimo jiné jednat s jednotlivými resortními ministry. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková dnes novinářům řekla, že s Jurečkou hovořili o mzdách v jejím oboru, dostalo se jí ale odpovědi, že ve vládě neexistuje na navýšení mezd shoda.
Do protestů se připojují další odborové organizace
»Situace je opravdu vážná. Obáváme se, že nečinnost vlády a ignorace toho, že zaměstnanci mají svůj vlastní život, je velmi vážná a může to ve svém důsledku znamenat zhoršení poskytování veřejných služeb občanům České republiky, kteří si je z daní platí,« prohlásil dnes předseda ČMKOS Josef Středula.
Od úterního oznámení protestů se podle něj připojují další organizace. »Kolegové z některých rezortů jsou připraveni i stávkovat, protože jejich mzdové a platové ohodnocení je tak nízké, že jsou klienty úřadů práce a mohou si říct aktivně o sociální dávky. To přece není možné,« dodal.
Vláda podle něj už přeťala pomyslnou hranici mezi klidem a neklidem. Sociální a ekonomická situace v ČR je podle něj velmi vážná. »Chceme vidět prorůstová opatření, chceme debatovat o minimální mzdě, chceme uzavřít tato témata ve prospěch České republiky,« uvedl.
Za dobrou možnost, jak ustoupit od opatření plánovaných v takzvaném konsolidačním balíčku, dnes Středula označil schvalování návrhu Senátem příští středu. Den před tímto termínem se Středula setká s prezidentem Petrem Pavlem, aby mu tlumočil výhrady odborů. Senátory odborový předák vyzval k tomu, aby návrh zákona upravili z hlediska dopadů na zaměstnance a další subjekty, kterých se dotkne.
Protestovat budou i odboráři Škoda Auto
K protestům se podle dnešního vyjádření připojí také odboráři z automobilky Škoda Auto. »Odbory KOVO ve Škoda Auto jsou připraveny podpořit protesty, a to včetně výstražné stávky, proti krokům vlády, které v rámci tzv. konsolidačního balíčku okradou zaměstnance. Chystané změny zásadně naruší benefitní systém ve Škoda Auto, zavádí nemocenské pojištění, ruší daňové zvýhodnění odborových příspěvků a mnoho dalšího. Je to útok na zaměstnance, jejich rodiny i na seniory a další skupiny obyvatel,« uvedl dnes týdeník Škodovácký odborář.
»Plánujeme to tak, že každý zaměstnanec si odpojí jednu hodinu ze svého pracovního času, doloženě, přes evidenci, tím pádem budeme vědět, kdo do toho šel,« řekl ČTK předák odborů automobilky Jaroslav Povšík. Zaměstnanci z ranní a odpolední směny by se měli setkat na společném happeningu, který začne ve 12 hodin mimo areálu automobilky. »Protože se setkají obě směny, měl by to být velký počet,« doplnil Povšík. Přesnou podobu protestu včetně místa nyní odbory připravují.
(jad)