Vláda pod tlakem okolností rozšířila zastropování cen energií

Vláda dnes pod tlakem stále se zhoršující ekonomické situace a především pak opozice a profesních organizací upravila podmínky pro zastropování cen energií. Nově bude platit i pro státní nebo městské podniky bez obchodní povahy. Typicky půjde například o technické služby, městské dopravní podniky nebo kulturní centra. Podmínkou je, aby je vlastnil stát nebo územní samosprávné celky. Cenový strop se rozšíří i na některé sportovní organizace. Zrušen byl také limit pro cenový strop u malých a středních firem na dodávky plynu.

Vláda v říjnu stanovila cenové stropy, a to 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočíst distribuční poplatky. Premiér tehdy uvedl, že náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard Kč. Opozice i profesní organizace toto rozhodnutí podrobily ostré kritice, podle nich je strop příliš vysoký, a to i ve srovnání s podobnými opatřeními v zemích Evropské unie.

Nynější rozšíření vládního nařízení o stanovení cenového stropu na energie zpřesňuje okruh zahrnutých subjektů, pro něž budou upravené ceny platit. Půjde o právnické osoby a společnosti, jež jsou plně ovládány a vlastněny státem nebo územně samosprávnými celky. Podmínkou ovšem je, aby byly založeny s cílem uspokojování veřejných služeb, a neměly tedy průmyslovou nebo obchodní povahu podnikání. Zpravidla jde o subjekty, které jsou pod kontrolou veřejných institucí a nemají tržní charakter, například nemocnice, provozovatele sociálních nebo kulturních zařízení, veřejní dopravci a další. Opatření zároveň rozšiřuje nebo zpřesňuje některé další kategorie zákazníků se zastropovanou cenou elektřiny a plynu například v případě sportovních celků.

Zastropování se vztahuje i na kulturní instituce včetně těch, které nezřizuje stát, kraje nebo obce, informoval ministr kultury Martin Baxa (ODS). Divadla, muzea, galerie a jiné kulturní instituce, provozovatelé filmových, hudebních či divadelních festivalů či hudební tělesa tak budou mít z hlediska zastropování cen elektřiny a plynu stejné podmínky, jako kulturní příspěvkové organizace.

Vláda dnes také schválila zrušení množstevního limitu při spotřebě plynu u středních odběratelů na 4200 MWh. V praxi to znamená, že například pekárny nebo sklárny budou mít zastropováno 80 procent spotřeby plynu.

(ici)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Vláda nic nezastropovala, zastropování jen slibuje až od ledna příštího roku. Provládní sdělovací prostředky, nástroj dosud největšího oblbování lidí v historii, celý rok žvaní o pomoci vlády, skutek však ale dosud vždy utekl. A tak celý tento rok (10 měsíců) už mám za plyn a za elektřinu stanoveny několikanásobně vyšší ceny, než za doby vlády ing. Babiše a nedostal jsem od státu ani korunu náhrady škody. Říkat tomu slibovanému zastropování cen státní „podpora“ není správné, neboť za tyto nesmyslné ceny nese vinu vláda, neboť hájí ekonomické zájmy velmocí – USA, a dalších velmocí schovaných pod značkou EU). Z peněz, které takto vytahá z kapes občanů za energie, se nejspíš financuje současná válka těchto velmocí proti Rusku.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy