O podpisu smlouvy na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany by měla podle místopředsedy opozičního hnutí ANO Karla Havlíčka rozhodnout až vláda, která vzejde z podzimních voleb. Nynější kabinet podle něj nedokázal zajistit dostatečný podíl českých firem na projektu.
»Jestliže vláda podepíše v tomto volebním období hlavní kontrakt s korejským vítězem tendru na Dukovany, pohřbila český průmysl,« řekl Havlíček novinářům. Zdůraznil, že dosud nejsou připraveny podmínky pro jasně definovanou účast českých firem. Nyní je podle něj účast českých firem dojednána asi na úrovni pouhých osmnácti procent.
Vláda by měla podle Havlíčka pokračovat trpělivě ve vyjednávání, než dosáhne alespoň 50 procent. To se ale podle něj do podzimu technicky nedá zvládnout. »Dokud nebude garantováno alespoň 50 % není možné podepsat hlavní kontrakt,« zdůraznil Havlíček. Jestli k tomu nedojde, tak šance na důstojnou účast českých podniků klesne podle něj na minimum. »To je obchodní realita,« uvedl místopředseda ANO.
Podle Havlíčka si je třeba uvědomit, že vše platí Česká republika. »Jde o zakázku, která nemá obdoby, dokud nebude účast českých firem stvrzena dohodou, je zde stále určitý obchodní manévrovací prostor. Musíme si uvědomit, že Česká republika určuje podmínky, my platíme a my si musíme určit parametry,« uvedl. Vládu viní z toho, že si nepohlídala 60procentní účast průmyslu, nyní je pod tlakem času.
Havlíček zdůraznil, že tyto výtky nesměřují proti vítězi tendru, kterým je korejská firma KHNP a kterou respektuje jako vítěze. Jedná se ale podle něj »o tvrdý obchod, který musí být perfektně připraveny«.
»Naše výzva je jasná – trpělivě dále vyjednávat, dosáhnout minimálně garantovaných 50 % a v tuto chvíli odložit podpis na příští vládu,« zdůraznil Havlíček.
Závazné smlouvy o spolupráci nejsou
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) počátkem měsíce uvedl, že garantována je zatím dvacetiprocentní participace. Současně mluvil o tom, že k podpisu kontraktu s korejskou KHNP by mělo dojít do konce března. Platí podle něj, že se česká strana snaží dojednat šedesátiprocentní zapojení českého průmyslu, a ještě před podpisem tzv. EPC kontraktu (kontrakt technologie na klíč od designu přes výrobu, instalaci, uvedení do provozu a následnou údržbu) chce mít ujištění korejské strany o zapojení českých dodavatelů v nejméně 30 procentech zakázky.
Zástupci společnosti KHNP na konci února v Praze na Česko-korejské konferenci k jadernému průmyslu uvedli, že firma nadále počítá s šedesátiprocentní účastí českých dodavatelů na výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech. České firmy by na tento podíl měly dosáhnout do roku 2039, kdy by měly být dokončeny oba připravované reaktory v Dukovanech. Zástupci českého průmyslu v minulých týdnech vyjádřili obavy o dosažení tohoto cíle, protože dosud nejsou závazné smlouvy o spolupráci.
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by ovšem ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.
(jad)
))) Vyzkoušejte nejnovější nástroj pro zlepšení mužské potence – – – https://rb.gy/lpcznd