Včerejší druhé čtení novely zákona o státním rozpočtu na rok 2022, v němž koaliční poslanci pozměňovacími návrhy navyšují schodek až na 375 miliard, vyvolalo negativní reakce opozice. Podle předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové se vláda zcela vzdala snah o konsolidaci veřejných financí. Šéf poslanců SPD Radim Fiala varoval před tím, že pokud bude kabinet v takové rozpočtové politice pokračovat, za několik let nebudou peníze ani na důchody.
S postupem vlády nesouhlasí ani bývalá předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM), podle níž vláda v tuhle chvíli moc dopředu nekouká a všechny kroky dělá ad hoc. »S přístupem ke státnímu rozpočtu a veřejným financím v podstatě není rozdíl mezi touto vládou a bývalou vládou Andreje Babiše v době covidu, akorát s tím rozdílem, že v té době stála ekonomika a schodky byly pochopitelné, kdežto dnes ekonomika jede,« řekla Vostrá pro iportaL24.cz. »Současná vláda není schopna přijmout žádné politické rozhodnutí a odpovědnost, aby se vypořádala s vysokou inflací, začala dělat systémové kroky, které požadovala po minulé vládě, tato vláda podle mě není schopna ukočírovat veřejné finance,« dodala exposlankyně.
V úvodu dnešní schůze Schillerová a Fiala reagovali na druhé čtení vládní rozpočtové novely, kterou se má letošní schodek zvýšit o 50 miliard na 330 miliard korun. Koaliční politici však vznesli dva návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, a tím i jeho schodku. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce zvýšení výdajů o sedm miliard na sociální věci. Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) a poslanec STAN Tomáš Müller navrhli přidat celkem 38 miliard korun na řešení nárůstu cen energií.
»Po včerejšku (čtvrtku) to vypadá, že schodek nebude 330 miliard, ale 375 miliard,« poznamenala Schillerová. Záležitost dala do souvislosti s komunálními volbami. Vládní koalice vyšla s pravdou ven až po nich, podotkla. Schillerová připomněla, že bývalý kabinet předsedy ANO Andreje Babiše navrhoval na letošní rok schodek zhruba 377 miliard korun. Nová vláda takový rozpočet odmítla a prosadila vlastní se schodkem 280 miliard korun.
Radim Fiala poukazoval na to, že nynější vládní strany v opoziční roli kritizovaly Babišův kabinet kvůli rozpočtové nezodpovědnosti a sestavování proinflačních rozpočtů. Byla to podle Fialy pravda, ale za nynější vlády, která mluví o rozpočtové odpovědnosti, je situace podle něj ještě daleko horší, když stát má o asi 120 miliard korun vyšší příjmy. »Taková vláda by měla podat demisi,« míní.
Vláda opakuje to, co sama kritizovala
Rovněž Vostrá poukázala na to, že dnešní vládní koalice, tehdejší opozice, Babišově vládě vyčítala, že je rozpočtově nezodpovědná, že zadlužuje rychlým tempem, že neví, co chce a každou chvíli je to jinak. »Nyní vláda předložila návrh na zvýšení schodku na 330 miliard a pak svými poslanci chce tento schodek pozměňovacím návrhem navýšit,« konstatovala Vostrá.
Otázkou je podle ní nejen schodek rozpočtu pro tento rok, ale zejména pro příští rok. »Už v současné době víme, že návrh rozpočtu se zakládá na něčem, co legislativně ještě není ukotveno, situace se tak bude podle mě opakovat. Nějaký rozpočet na rok 2023 s navrhovanými čísly bude schválen, pokud se už v průběhu jeho projednávání ten schodek nenavýší, a předpokládám, že příští rok zase vláda předloží jeho novelu, protože není možné, aby se počítalo s příjmy z daně, která ani rámcově není,« dodala Vostrá. Vláda tak podle ní opakuje to, co sama kritizovala. Obhajuje se tím, že nastala mimořádná situace, kterou nemohla předvídat. Covid taky nikdo nemohl předvídat a rozdíl je ten, že v době covidu byla zastavena ekonomika, což teď není, shrnula Vostrá.
Konstatovala, že oba dva rozpočty zvyšují schodky, navíc schodek pro rok 2023 se ještě zvýší, vláda však neříká, co se s tím bude dělat dál. Podle Vostré by měla dát nějaký výhled, kdy se schodky zastaví, anebo jak je chtějí snižovat. »Všechny kroky, které vláda dělá, ukazují, že v podstatě neví, co s tou situací,« dodala Vostrá.
Za vyšším schodkem je úsporný tarif a pomoc firmám
Na žádost opozice dnes ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) vysvětlil, že za dodatečným navýšením letošního schváleného schodku státního rozpočtu je rozhodnutí vlády vložit do letošního rozpočtu víc peněz na takzvaný úsporný tarif i na pomoc firmám s vysokými cenami energií. Uvedl, že příspěvek na takzvaný úsporný tarif, což je příspěvek státu odběratelům na ceny plynu, elektřiny a tepla, byl původně rozpočítaný rovnoměrně na 12 měsíců topné sezony, a letos měla tedy poměrná část činit 25 procent. Místo toho se vláda rozhodla, že pro letošek na něj vloží až 40 procent předpokládané částky. Stanjura také řekl, že peníze, které se vláda rozhodla uvolnit v rámci dočasného krizového rámce především pro velké firmy, ale pak i pro střední firmy nebo malé firmy, které mají energeticky náročný provoz, mají být ještě v letošním rozpočtu.
Novela letošního rozpočtu už však v té době byla ve Sněmovně, proto do ní vláda tento krok nemohla zapracovat, vysvětlil ministr.
Schillerová poznamenala, že tato slova měla padnout už ve čtvrtek při debatě o rozpočtu.
Celkové výdaje státního rozpočtu už podle původního vládního návrhu, který vláda předložila poslancům, měly překročit dva biliony korun. Vláda navrhla zvýšit výdaje o 115 miliard. Pokud by prošly oba pozměňovací návrhy zvyšující schodek, představoval by nárůst výdajů 160 miliard a celkové výdaje by vzrostly na 2,168 bilionu korun.
(jad)