Vládní tzv. konsolidační balíček jde na plénum Sněmovny s kladným doporučením sněmovního rozpočtového výboru. Výbor balíček, který je podle opozice čistě daňovým, doporučil s úpravami, na kterých se dohodla vládní koalice. Kromě jiného jde o zastropování daňových benefitů na úrovni poloviny průměrné mzdy nebo o přeřazení novin do 12procentní sazby DPH.
»Hlavním cílem zákona, který obsahuje 63 novel, je snížit deficity státních rozpočtů,« řekl členům rozpočtového výboru ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Všechna opatření mají v příštím roce podle vlády zlepšit bilanci rozpočtu o 97,7 miliardy korun. Za dva roky má jít dohromady o 150,7 miliardy korun.
Na úpravách balíčku se vládní koalice dohodla minulý týden. Oproti původnímu návrhu chce koalice například umožnit firmám vést bankovnictví v cizí měně, zjednodušuje evidenci dohod o provedení práce či zmírňuje zavádění spotřební daně u alternativních nikotinových produktů. Nově zaváděné sazby spotřební daně u elektronických cigaret a nikotinových sáčků budou podle návrhu koaličních poslanců mírnější a budou zaváděny postupně během čtyř let. Naopak zvyšování daně z lihu se zrychlí. Původně vláda chtěla zvýšení pro příští rok o deset procent a v následujících třech letech vždy o pět procent. Nyní navrhne v příštích dvou letech zvýšení daně vždy o deset procent a v dalším roce o pět procent.
Koalice se také rozhodla zachovat daňové zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období, což požadovali zaměstnavatelé i odbory. Navázání benefitů na průměrnou mzdu označil Stanjura za správný postup. »Celou dobu slyšíme, že vláda navrhla zrušení benefitů. To není pravda,« zdůraznil před poslanci. Hlavním důvodem benefitů je podle něj vysoké zdanění práce v České republice.
Ke změnám dojde také v oblasti daně z nemovitosti. Ta se zvýší na 1,8 násobek. Výnos daně zůstane obcím ze 100 procent výměnou za snížení příjmů ze sdílených daní v rámci rozpočtového určení daní v rozsahu deset miliard korun. Obce budou moci pro zemědělské pozemky zavést místní koeficient 0,5.
Stát by také měl získat 55 procent výnosů daně z hazardu namísto dosavadních 35 procent. Obce dostanou 22,5 procenta podle počtu obyvatel, 22,5 procenta podle počtu povolených automatů na jejich území. Koalice se dohodla také na zvýšení minimální daně za jeden herní automat na 13.400 korun z 9200 korun.
Na rozdíl od vládního návrhu chce nyní koalice sazbu daně z přidané hodnoty pro časopisy a noviny sjednotit na 12 procentech, původně pro noviny navrhovala 21procentní sazbu.
Koaliční úpravy nemají snížit příjmy státu, s nimiž počítal vládní návrh.
Balená neslazená voda zůstane v základní sazbě DPH
Opozice postup vlády, která pozměňovacím návrhem změnila původní návrh, kritizovala. Podle Patrika Nachera (ANO) vláda staví opozici do těžké situace, když neví, s jakými změnami přijde. »Měníte to za pochodu. Jestli se takhle dělá balíček, tak jste rarita,« prohlásil.
Poslanci hnutí ANO podle své předsedkyně Aleny Schillerové předloží vlastní pozměňovací návrhy až při projednávání balíčku na zářijové schůzi Sněmovny. Klub je chce projednat v pondělí večer.
Nacher již ale avizoval, že předloží úpravy týkající se stavebního spoření. Josef Kott (ANO) by chtěl zachovat sníženou sazbu DPH pro řezané květiny a dekorativní listoví. ANO se s koalicí shodlo na zachování daňového osvobození příjmů z chovu včel.
Poslanec STAN Jan Kuchař dnes nad rámec koaličních úprav vládního balíčku navrhl zařadit balené neslazené vody do snížené dvanáctiprocentní sazby DPH. Zdůvodnil to tím, že zařazení vod do základní sazby 21 procent by vedlo k jejich zdražení. Stanjura to odmítl, podle něj by to nabouralo přijetí dohodnutých úprav.
Návrh zákona má přinést státu v příštím roce navíc 35,2 miliardy korun. V roce 2025, až začne platit zvýšená sazba daně z příjmů firem, mají příjmy státu stoupnout o 37,1 miliardy korun. Součástí projednávaného návrhu zákona nejsou omezování dotací a redukce státních výdajů, které mají pokrýt zhruba polovinu z plánované konsolidace.
Balíček dnes posuzují celkem tři výbory. Příští týden ho bude ve druhém čtení projednávat Sněmovna.
(jad)