Koalice usilovně hledá úspory ve státním rozpočtu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) by rád snížil deficit příštího rozpočtu o 70 miliard korun. Jeho koaliční partneři mají ještě větší ambice. Piráti chtějí úspory ne výši 140 miliard, Starostové pak ještě o deset miliard více. Na všech návrzích zatím není koaliční shoda, s těmi, které unikly do médií, opozice zásadně nesouhlasí.
Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání vlády potvrdil dřívější vyjádření ministra financí, že většina konsolidačních opatření musí být provedena na výdajové straně rozpočtu. Experti podle něj vyčíslili dopady všech návrhů, se kterými přišli Národní ekonomická rada vlády (NERV), nezávislí ekonomové nebo koaliční strany, a nyní bude na koaličních lídrech, aby je posoudili.
Jednotlivá opatření odmítl komentovat. »Taková debata je nezodpovědná, protože to musí celé vytvářet jeden srozumitelný a navzájem propojený celek,« řekl. Cílem vlády podle něj je přijmout taková opatření, která nebudou výrazně poškozovat žádnou sociální skupinu.
S tím nesouhlasí bývalá předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny za KSČM Miloslava Vostrá. »Z toho, co zatím proniklo do medií, je vidět, že vláda hledá úspory na vrub pracujících občanů, rodin s dětmi a seniorů. Určitě je nehledá tak usilovně ve vlastních řadách, to znamená na ministerstvech nebo státních institucích, tam to šetření zatím nevykazuje ty desítky miliard, kterými se chlubili před volbami, že jsou schopni je zajistit. Břemeno zadluženosti vláda přenáší na občany, její politika vede k tomu, že zvyšuje rozdělení lidí ve společnosti – staří proti mladým, podnikatelé proti OSVČ, proti zaměstnancům a tak dále,« řekla pro iportaL24.cz.
Také podle bývalého premiéra za ČSSD Jiřího Paroubka vládní úsporný balíček není nic jiného než, že se sáhne do peněženek obyčejných lidí, zejména středně příjmových a nízkopříjmových skupin. »Chybí mi tam zmínka o progresivním zdanění velkých korporací, které si rozparcelovaly český trh a v těch svých oborech vystupují jako monopoly diktující ceny a obchodní podmínky, kterým se musí lidé přizpůsobit,« řekl pro iportaL24.cz.
Nejmarkantněji se to podle něj projevuje u elektrické energie. Ta je v Česku nejdražší ze všech zemí Evropské unie, přitom čtvrtinu vyrobené elektřiny vyvážíme. »Vláda přihlíží k tomu, jak tady ekonomicky bobtná jeden podnik v téhle oblasti, konkrétně ČEZ a lidé a malé a střední firmy musí platit v podstatě monopolně vysoké ceny. To je opravdu strašlivá situace, do které nás z větší části dostala současná vláda,« dodal Paroubek.
Zvýšení DPH zase roztočí kola inflace
Jeden z návrhů, který by měl přinést více peněz do rozpočtu a s nímž konsolidační balíček počítá, je návrh na změny daně z přidané hodnoty (DPH). Vláda zvažuje sloučit dvě snížené sazby, které jsou v současnosti 10 a 15 % do jedné, zřejmě 14procentní sazby. Zároveň počítá s přesunutím některých služeb se snížené do základní 21procentní sazby. Koaliční Starostové se přiklánějí k zachování tří sazeb, přičemž základní sazbu navrhují zvýšit. Pro zachování tří sazeb se vyslovili také lidovci.
Vostrá podotkla, že jde o změny, které budou mít dopad na občany, protože to bude znamenat další zdražení. »Tato vláda dělá hodně nepromyšlené kroky,« uvedla.
»Jednoznačně to je ukázka toho, že to není vláda obyčejných lidí, je to vláda, která vymýšlí další zdražení. Zvýšení DPH zase roztočí kola inflace,« uvedl Paroubek.
Nesouhlasí ani s rušením některých daňových výjimek. Zrušení školkovného podle něj znamená zrušení pomoci mladým rodinám.
Rovněž podle Vostré rušení slev, které mají dopad na rodiny, není správná cesta spoření. »Jde o to, aby si rodiče mohli dovolit dávat děti do školky, bohužel rodiny s malými dětmi se dostávají do špatné ekonomické situace, takže speciálně tuto výjimku bych určitě nerušila,« uvedla. Připomněla, že v systému je celá řada výjimek, které nejsou využívané a zbytečně zaplevelují daňový řád.
Vláda zvažuje zrušit, nebo omezit patnáct daňových výjimek téměř za devět miliard korun ročně. Na seznamu je třeba zrušení takzvaného školkovného nebo daňové slevy na nepracující manželku či manžela. Zrušit chce i daňovou slevu na studenty. Nově by také prezident mohl začít platit ze svého platu zdravotní a sociální pojištění.
Opozice již avizovala, že úsporný balíček nepodpoří. »My navrhujeme zrušit výjimky naopak spíše zahraničním vlastníkům firem, kteří tady nemusí platit daně z dividend,« řekl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD).
»V tuhle chvíli už je to o jedné jediné věci: aby neudělali příliš mnoho takových kroků, které dostanou Českou republiku na absolutní dno,« uvedl místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO).
»Lidé se příště musí rozmyslet, koho mají volit. Strany, které volili, se ukázaly, že jsou naprosto protilidové a asociální,« dodal Paroubek.
(jad)