Vláda chce šetřit na potřebných, včetně důchodců

Pomalejší růst důchodů, zvýšení věku odchodu do důchodu či omezení nebo úplné zrušení výchovného. I o takových změnách uvažuje vláda Petra Fialy (ODS). Zatímco na prvních dvou změnách by vládní koalice mohla najít shodu, na výchovné si lidovci nechtějí nechat sáhnout. Alespoň zatím. Opozice je zásadně proti zvažovaným změnám.

O změně způsobu zvyšování důchodů mluvil v ČT ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). »Budeme připravovat v letošním roce i před celkovým balíkem důchodové reformy materiál, který by měl upravit legislativní podmínky valorizace – ať už řádné, nebo mimořádné. Budeme chtít napravit rozdíly, které vznikají, jinak se nám nůžky mezi níže příjmovými a vysoce příjmovými seniory ještě víc rozevírají,« uvedl Jurečka.

Penze se skládají ze dvou částí. Solidární pevná výměra je stejná pro všechny a zásluhový procentní díl odráží odpracovanou dobu, odvody z výdělků a počet vychovaných dětí. Důchody se valorizují vždy od ledna o růst cen a od roku 2018 o polovinu růstu reálných mezd, do té doby to bylo o třetinu růstu. Přidávaná částka se rozloží mezi zásluhový a solidární díl, který musí odpovídat deseti procentům průměrné mzdy. Mimořádně se pak důchody zvedají, pokud ceny od posledního navýšení vzrostly aspoň o pět procent. O tolik, o kolik se zdražilo, se upraví zásluhový díl důchodu. Lidé s vyšší penzí si tak polepší víc. Jurečka zmínil návrat k mírnějšímu navyšování o třetinu růstu reálné mzdy místo o polovinu.

Snaha vyvést poslední velké peníze do privátní sféry

S uvažovanými změnami nesouhlasí bývalý ministr práce a sociálních věcí za ČSSD Zdeněk Škromach. »Místo toho, aby vláda hledala úspory v jiných položkách, tak se snaží, tak jak to dělají pravicové vlády, šetřit na potřebných lidech včetně právě důchodců,« řekl pro iportaL24.cz.

Škromach varuje před změnou valorizace důchodů. »Systém tak, jak je nastavený, chrání důchodce před bídou z důvodu rychlé inflace, což se ukázalo v loňském roce a projeví se to i letos. Pokud by tento systém neexistoval, tak v podstatě od nabytí důchodu začne životní úroveň důchodců výrazně klesat oproti ekonomicky aktivní společnosti, tuhle snahu šetřit je potřeba jednoznačné odmítnout,« dodal.

Za snahou vytvořit pocit, že na důchody nebudou peníze, stojí podle něj neustále se opakující snaha vyvézt poslední velké peníze z veřejných rozpočtů do privátní sféry, do různých fondů. »Systém průběžného financování důchodů překonal války, překonal všechny změny, což se nepodařilo fondům, které byly buď znárodněny nebo rozebrány. Výhoda tohoto systému je, že se nedá vytunelovat, nedá se vykrást, je to zkrátka stabilní systém,« vysvětlil důvody, proč zavedený systém neměnit.

Bývalá místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru za KSČM Hana Aulická Jírovcová předpokládala, že když vláda oznámila změnu valorizací, že konečně začne přemýšlet o tom, jak rychleji zvednout nejnižší důchody. »To se nestalo, je to vyloženě jenom snaha o to, jak ušetřit. Pro seniory je to vzhledem k tomu, jak závratně rostou ceny, velký problém, protože i ta valorizace, která byla mimořádná, tak nikdy nedosáhne té částky, kterou by potřebovali, zvlášť, když zůstanou sami,« řekla pro iportaL24.cz.

Nerušit výchovné

Oba bývalí politici nesouhlasí ani se záměrem ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) ušetřit miliardy korun na výchovném. To je příspěvek 500 korun za každé dítě, o které během života pečovali. Od ledna ho dostávají většinou matky. Vláda za výchovné vyplatí jen letos zhruba 19 miliard. Podle Stanjury si zadlužený stát takto vysoké částky nemůže dovolit. A navrhuje dávku omezit buď určitou výší příjmů, nebo počtem dětí.

Podle Škromacha je zavedení výchovného v pořádku. »Jediná věc, která by se mohla změnit, je, že by to nemělo jít z peněz na důchody, ale mělo by to být v podstatě jako sociální dávka. Nejedná se o takovou částku, která by ten systém zlikvidovalamíní Škromach. Vláda by se podle něj měla více soustředit na to, aby senioři v předdůchodovém věku získali zaměstnání, protože jsou vyřazováni z procesu, což pak vede k tomu, že nastupují buď do invalidních nebo předčasných důchodů.

Špatná cesta, která občanům nepomáhá

S omezováním výchovného nesouhlasí ani Aulická Jírovcová. »Když vidím ekonomickou situaci penzistů, především těch, kteří zůstali sami, tak je opravdu tristní, tito lidé skutečně počítají každou korunu a výchovné představuje určitou pomoc k té valorizaci, takže v žádném případě bych ho nerušila,« uvedla. Vládní návrhy považuje za špatnou cestu, která občanům nepomáhá.

Její stranický kolega a expert na důchodovou reformu Miroslav Opálka už při zavedení výchovného upozorňoval na to, že problém je v jeho plošném uplatnění. »Nerozlišuje, zda vychovaný potomek vytváří v ČR HDP a odvádí pojistné na důchodové pojištění. Právě tento fakt by měl být kritériem k finančnímu ocenění výchovy,« uvedl.

Návrh nebude ale jednoduché prosadit ani ve vládní koalici. Zatímco TOP 09 s tímto návrhem problém nemá, zbylé koaliční strany, a také opozice to tak jednoduše nevidí.

Podle informací ČT je pro KDU-ČSL nedotknutelnost výchovného natolik zásadní prioritou, že by strana v případě jeho omezení či úplného zrušení zvažovala další působení ve vládě.

Piráti nechtějí výchovné měnit i proto, že ho stát zavedl teprve minulý měsíc. STAN považuje ocenění toho, že někdo vychoval dítě, vychoval daňového poplatníka, a zohlednění tohoto faktu v důchodovém systému za rozumné. Podle opozice by měla vláda hledat potřebné úspory jinde.

Na případných změnách ve vyplácení výchovného se chtějí vládní strany dohodnout během jara.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. To je jasné, jde o krajně pravicovou vládu, takže hájí zájmy těch svých. Kéž by se právě tak za nás pracující brali představitelé levicových stran.

  2. Nehorázné-berou těm co se nemoho moc bránit a přitom si na důchod vyeělali svou prací…
    A ne kšeftováním, zlodějinou a očů*avánim jeden druhého/státu na daních….

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy