Vláda chce řešit problém s financemi zbabělým okradením seniorů

K nejvíce diskutovaným tématům uplynulých dnů bezesporu patří snaha vlády omezit červnovou valorizaci důchodů a prosazování příslušného zákona ve stavu legislativní nouze. Už je jisté, že opozice proti takovému postupu podá ústavní stížnost. Toho, že by kvůli využití stavu legislativní nouze mohl zákon Ústavní soud zrušit, se ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) neobává.

Projednání nižší mimořádné valorizace důchodů ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze je podle ministra oprávněné, protože státu hrozí velké hospodářské škody. »Stav legislativní nouze není nic, co by se nepoužívalo relativně často. Jsou přesně definované důvody, pro které se dá použít. V tomto případě to, že hrozí značné hospodářské škody,« řekl dnes Stanjura novinářům.

Důvodem, proč se kabinet k tomuto institutu přiklonil, je podle něj také postoj opozice, která, jak uvedl, blokuje řádné fungování Sněmovny. Opozice změnu valorizace odmítá podpořit, hrozí stížností k Ústavnímu soudu a obstrukcemi ve Sněmovně.

O zneužití stavu legislativní nouze hovoří také mimoparlamentní strany – KSČM a ČSSD. »Vláda se tak jednoznačně snaží obejít zákon a silou naplnit proces schvalování s vynecháním řádné diskuse s opozicí a sociálními partnery,« uvedlo vedení KSČM ve stanovisku zaslaném iportaL24.cz.

Vláda podle komunistů svým rozhodnutím omezit červnovou valorizaci důchodů dala najevo, že chce řešit dlouhodobý problém s veřejnými financemi zbabělým okradením nejzranitelnější cílové skupiny. »Právě senioři totiž rekordní inflaci zvládají nejhůře, protože se musí vyrovnávat nejen s cenami energií a základních potravin, ale i prudkým růstem cen některých léků a služeb. Změnou valorizačního schématu, kdy namísto červnového zvýšení starobních důchodů průměrně o 1770 Kč měsíčně půjde v průměru pouze o 760 Kč měsíčně, hází vláda seniory přes palubu a svou neschopností kočírovat státní rozpočet přenáší problémy na ty nejbezbrannější občany!« stojí ve stanovisku KSČM.

Novela bude retroaktivní

S vládním postupem nesouhlasí ani ČSSD. »Jedná se o zneužití stavu legislativní nouze, jelikož podmínky pro vyhlášení tohoto stavu nebyly splněny. Jsme velmi znepokojeni ze současného postupu vlády v oblasti důchodů a související komunikace směrem k občanům,« uvedla ČSSD v tiskové zprávě, kterou zaslala redakci iportaL24.cz. Také sociální demokraté se v případě schválení novely chtějí obrátit na Ústavní soud. »Ve snížení valorizací sledujeme ohrožení lidských práv. Pokud zůstaneme u právní stránky věci, jsme přesvědčeni, že zákonný nárok na valorizaci již vznikl. Případná novela bude tedy retroaktivní,« uvedli.

Stanjura dnes řekl, že se ústavní stížnosti neobává. »My jsme přesvědčeni, že žádný problém není, že postupujeme podle Ústavy,« řekl. Kabinet proto náhradní řešení pro případ neúspěchu u Ústavního soudu neplánuje.

Trnem v oku je také výchovné

V ohrožení je však nejen valorizace důchodů, ale také výchovné. Bonus 500 korun za vychované dítě se vyplácí od letoška. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že koalice bude jednat o jeho případných změnách. Důvodem jsou podle něj vysoké výdaje. Rozhodnutí by mělo padnout v březnu.

Výchovné se vyplácí matkám či otcům na všechny jejich děti. Dostává ho ten z rodičů, který více pečoval. V Česku jsou to většinou ženy. Bonus se započítává do zásluhové procentní části penze, ve které se odrážejí odpracované roky a výše odvodů z výdělků. Spolu s tímto dílem důchodu se tak podle nynějších zákonných pravidel má bonus pravidelně valorizovat.

»Musíme i tuto situaci vyjasnit v rámci koalice, pokud bychom tu úpravu neudělali, bude to znamenat, že se bude valorizovat i výchovné, musíme si říct, jestli to do budoucna chceme, nebo chceme nějakou jinou úpravu. Koalice o tom bude jednat, žádné rozhodnutí ještě nepadlo, předpokládám, že ho uděláme v průběhu března,« řekl Jurečka. Podle něj je několik variant, které je možné zvolit.

Ministr a šéf vládních lidovců změny výchovného dosud odmítal. »V této věci je za mě klíčové to, že výchovné tady je. To, jak naložíme s otázkou valorizace, si nechám na jednání s partnery,« uvedl Jurečka.

Snaha obrat většinou ženy důchodkyně o tento příspěvek je podle bývalého ministra práce za ČSSD Zdeňka Škromacha ukázka farizejství současné vlády. »Je potřeba upravit systém tak, aby výchovné nebylo vypláceno z důchodových peněz, ale aby to byla sociální dávka,« uvedl před časem pro iportaL24.cz. Se zamýšlenými změnami ohledně výchovného nesouhlasí.

Česká správa sociálního zabezpečení uvedla, že v lednu výchovné získalo 1,4 milionu žen za zhruba tři miliony dětí.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy