Vítej, Ligo mistrů! Sparta porazila Malmö i podruhé a zlomila devatenáctileté prokletí

Trvalo to dlouhých 19 let! Ale prokletí skončilo. Fotbalisté Sparty si konečně zahrají Ligu mistrů, která se jim téměř dvě desetiletí vyhýbala obloukem. Dnes to završila v odvetě play off proti Malmö FF, v níž zvítězila 2:0, tedy stejným výsledkem jako před šesti dny ve Švédsku. Euforie je tady! A na Letné se mohou těšit na čtvrteční los.

Atmosféra na Letné se dala krájet už hodinu před výkopem. Zaplněný stadion předvedl bouři i při rozcvičce svého týmu a ten si užíval každou minutu. Už předtím, než se poprvé soutěžně koplo do míče.

První poločas byl nesmírně dramatický. V 16. minutě po rohovém kopu Kairinena povalil Zätterström v pokutovém území k zemi Sörensena a kopala se penalta. Míč si stejně jako v sobotním ligovém duelu se Slováckem položil na puntík Veljko Birmančevič, ale tentokrát nebyl úspěšný. Byla to jeho první neproměněná penalta ve Spartě, když míč poslal vysoko nad.

Vzápětí dostal výhodu »desítky« i soupeř. Christiansen v ojedinělé šanci Malmö pronikl do pokutového území, kde do něj nedovoleně strčil Vitík a Letná najednou utichla. Pak přišel pískot a hostující kapitán Christiansen tíhu okamžiku nezládl. Což o to, penaltu kopl slušně, ale brankář Peter Vindahl předvedl skvostný zákrok a následně jeho jméno skandoval na otevřené scéně celý stadion.

Dánský gólman byl za některé své chyby z počátku sezony kritizován, nyní však všechno smazal jako stisknutím tlačítka »delete«. Hrdina dne je jasný!

Mohl jim být vzápětí i Lukáš Haraslín, ale své dvě střely z nadějných pozic nenamířil do sítě. V jednom případě poslal míč bezmála do Stromovky, ve druhém nechal vyniknout gólmana Dahlina.

Nakonec se však Haraslín skutečně hrdinou stal, i když až ve druhé půli. Běžela její 78. minuta, když dokonalou přihrávku Birmančeviče skvěle zasekl střídající Preciado a padl k zemi po zákroku v šestnáctce. Faulující Busanello zavinil další pokutový kop, v dnešním penaltovém večeru, jen tentokrát už mohla Letná vybuchnout radostí. Haraslín korunoval svůj skvělý výkon gólem, po němž již nemohl o postupujícím pochybovat ani Nevěřící Tomáš.

»Jsem rád, že jsem přispěl k postupu do vysněné Ligy mistrů. Postoupili jsme jako mužstvo, jako klub, není to o jednotlivcích. Už minulý rok jsme byli blízko play off, ale teď jsme to konečně potvrdili, když jsme vyhráli ve Švédsku i tady, takže to je zasloužené. Cítil jsem sílu z týmu od první do poslední minuty,« hodnotil zápas Haraslín.

A to ještě ten samý hráč v 83. minutě svými kličkami vymáchal obranu švédského mistra a předložil míč ke skórování hrotovému hráči. Víte jakému? Trefil se Albion Rrahmani, při svém prvním startu v dresu Sparty poté, co nebyl na trávníku ani čtvrthodinu. Nejdražší posila v historii klubu skvěle natáhla nohu a Letné málem spadla radostí.

»Je to splněný sen, jsem rád za celý tým, za kluky v kabině. Je to výsledek cesty, po které se vydali pan Rosický i Tomáš Sivok. Byla dlouhodobá a jsem rád, že po začátcích, kdy se nedařilo, jsem i u hezkých chvil,« radoval se kapitán Sparty Filip Panák.

»Pro celou Spartu to je obrovský krok. Vstoupili jsme do utkání nervózně, přesto však koncentrovaně a jsem rád za to, jaký výkon jsme podali a že jsme postoupili,« připojil kouč Lars Friis.

A mohl si vychutnat oslavy, které neznechutil Spartě ani Stryger Larsen, kterého v samém závěru z bezprostřední blízkosti neuvěřitelně vychytal dnes famózní Vindahl.

Zítra může na Spartu navázat Slavia, jež se utká v odvetě play off Ligy mistrů proti francouzskému Lille, ovšem na rozdíl od svého rivala má ztrátu dvou branek z úvodního utkání…

* * *

Sparta Praha – Malmö FF 2:0 (0:0)

Branky: 80. Haraslín z pen., 83. Rrahmani. Rozhodčí: Turpin – Danos, Pages – Delajod (video, všichni Fr.). ŽK: Vitík, Panák, Rrahmani – Zätterström, Peňa, Christiansen. Diváci: 18 215. První zápas 2:0, postoupila Sparta.

Sparta: Vindahl – Vitík, Panák, Sörensen – Wiesner (69. Preciado), Laci, Kairinen, Ryneš – Birmančevič, Haraslín (88. Krasniqi) – Olatunji (69. Rrahmani). Trenér: Lars Friis.

Malmö: Dahlin – Rösler (73. Bolin), Jansson, Zätterström – Stryger, Peňa, Johnsen (86. Loukili), Busanello – Rieks (59. Botheim), Kiese Thelin, Christiansen (73. Ali). Trenér: Henrik Rydström.