Průzkum: Nejpravděpodobnějším výsledkem rusko-ukrajinské války je vyjednávání

Podle rozsáhlého průzkumu veřejného mínění, kterého se zúčastnilo 15 zemí, je nyní ve většině evropských zemí považován za nejpravděpodobnější výsledek jednání s Ruskem, na rozdíl od přímého vítězství ukrajinské armády.

Podpora ukrajinské věci zůstává v celé Evropě silná i přes zvraty na bojišti, ale evropští voliči stále více považují vyzbrojování Ukrajiny za nezbytné nikoliv k dosažení úplného vítězství Ukrajiny na bojišti, ale naopak k posílení ukrajinské pozice při budoucích jednáních s Ruskem.

Thinktank Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) provedl v první polovině května 2024 průzkum mezi 19 566 lidmi v 15 zemích. Thinktank pravidelně provádí průzkumy týkající se Ukrajiny, ale je to poprvé, co provedl průzkum i uvnitř samotné Ukrajiny, kde je podle něj podpora války a vítězství silná, přestože se hovoří o oslabení morálky.

Celkem 34 % Ukrajinců v současné době říká, že ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému důvěřuje »hodně«, zatímco dalších 31 % mu důvěřuje »docela hodně«.

Na otázku týkající se nejpravděpodobnějšího výsledku války 58 % Ukrajinců předvídalo ukrajinské vítězství, 30 % uvedlo, že skončí urovnáním, a pouze 1 % očekávalo, že z ní vyjde vítězně Rusko. Většina však dávala přednost odstoupení území před vzdáním se suverenity definované právem na vstup do NATO a EU.

Mezi 14 evropskými zeměmi, které se zúčastnily průzkumu, pouze v Estonsku převažoval názor (38 %), že Ukrajina válku jednoznačně vyhraje. Nicméně většina ve Švédsku a Polsku si přála, aby Evropa pomáhala Ukrajině bojovat, dokud nezíská zpět celé své území. Většiny v Itálii, Řecku a Bulharsku byly proti do té míry, že považovaly za špatný nápad zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. Celkově se jako největší evropská velmoc, která nejméně podporuje Ukrajinu, ukázala Itálie. Ve většině evropských zemí však velká většina stále podporuje posílání dalších zbraní na Ukrajinu, kdyby to mělo posílit vyjednávací pozici Ukrajiny.

Střední skupina zemí, mezi něž patří Česká republika, Francie, Německo, Nizozemsko, Španělsko a Švýcarsko, postrádá národní konsenzus ohledně války a role EU. V žádné zemi nebyla podpora pro vyslání vojáků na Ukrajinu.

Celkem 69 % Ukrajinců uvedlo, že k obraně je třeba více zbraní, ale tento názor se nepromítl do rozčarování z EU. Sedmdesát pět procent Ukrajinců považovalo roli EU za pozitivní a členství Ukrajiny v EU považovalo za nezbytné pro vítězství ve válce.

Na dotaz, zda mají uvést deset zemí podle spolehlivosti jejich podpory vlasti, se na prvním místě umístila Velká Británie s 88 % Ukrajinců, kteří uvedli, že Británie byla »velmi nebo většinou spolehlivá«, následovaná Litvou se 77 %, ačkoli většina zemí na seznamu byla považována za spolehlivé.

Někteří Ukrajinci – třetina – však přiznali, že mají velké obavy, že USA uzavřou mírovou dohodu s Ruskem bez účasti Kyjeva.

Průzkum ukázal, že francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi se nepodařilo přesvědčit Francouze, aby ho následovali v jeho osobním přechodu k zaujetí mnohem tvrdšího proukrajinského postoje. Třetina Francouzů se vyslovila pro podporu Ukrajiny při znovuzískání ztraceného území, další třetina by spíše tlačila Ukrajinu k jednání o mírové dohodě s Ruskem, zatímco poslední třetina zůstala na vážkách.

Vstupu Ukrajiny do EU se nejvíce obávají Němci, Bulhaři a Češi

Více než polovina obyvatel Německa se pak domnívá, že případný vstup Ukrajiny do Evropské unie je špatný nápad. Myšlenku vstupu Ukrajiny do EU tak v Německu vítá pouze 31 % respondentů. Dalších 23 procent respondentů uvedlo, že neví, zda by to přineslo dobrý výsledek.

Obyvatelé Německa se vstupu Ukrajiny obávají více než obyvatelé dalších 13 evropských zemí EU, které byly v průzkumu dotazovány. Obavy nejvíce sdílejí obyvatelé Bulharska (50 procent), České republiky (48 procent), Francie (40 procent), Řecka (39 procent) a Itálie (38 procent). Největší optimismus ohledně členství Ukrajiny ve společenství vyjádřili Portugalci (59 %), Estonci (58 %), Švédové (53 %), Španělé (51 %) a Poláci (48 %).

Na otázku, proč je vstup Kyjeva do EU špatný nápad, upozornilo 44 % Čechů a 26 % Němců na vysokou míru korupce. V Německu 26 % respondentů uvedlo, že podle jejich názoru bude mít vstup Ukrajiny negativní dopad na bezpečnost EU. S tímto tvrzením otázky souhlasilo 34 % respondentů v Itálii a 27 % v Řecku.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy