Věk odchodu do důchodu? Strana PRO navrhuje 63 let a vypočítala, kde na to vzít peníze

Shodu hnutí ANO s pětikoaliční vládou na nutnosti posunování věku do důchodu oficiálně zkritizovala neparlamentní strana Právo Respekt Odbornost (PRO), která představila svoji vlastní důchodovou reformu. Je založena na čtyřech pilířích místo dosavadních dvou a hlavně snižuje věk odchodu do penze na 63 let. »Nezvýšíme daňové zatížení občanům, zaměstnancům, ani podnikatelům, ale spravedlivě zdaníme ty, jejichž zisky od nás končí v zahraničí,« uvedl šéf jihomoravského PRO a bývalý hejtman kraje Michal Hašek.

Ten již před Velikonoci kritizoval výsledky jednání vlády a ANO na Hradě pod taktovkou prezidenta Petra Pavla k důchodové reformě. Podle Haška skončilo zmatkem. »Prezident oznámil shodu mezi vládou a ANO na nutnosti zvýšení věku odchodu do důchodu. To však ANO dosud odmítalo a prezidentovo vyjádření později relativizovala i šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Za mne je z toho amatérská blamáž, lidé opět neví, jak to bude s reformou penzí,« napsal Hašek.

»Je to zklamání, rozčarování, co se to tady hraje za levou, jakým způsobem se manipuluje s občany. Nejdříve prezident oznámí, že se vláda a ANO shodly, pak to ANO vyvrací, že s tím nesouhlasí, přitom vedle sebe stáli jako kámoši. Sakra, co to je za hru. Čouhá z toho sláma z bot,« připojila ekonomická expertka strany PRO Ivana Turková. Ta se k návrhům PRO vyjádřila ve svém videu, které se rychle šíří sociálními sítěmi.

V plné nahotě se podle ní ukazuje, že žádná ze stran nemá racionální reformu, která by reagovala na oba konce demografické křivky. »Umíte jen parametrické změny, bez jakékoli mezigenerační vazby a následné provázanosti na prorodinnou politiku,« řekla Turková. Parlamentním stranám podle ní chybí odvaha a mimoparlamentní »nemají kapacitu a odborné zázemí«, jelikož dosud s ničím konkrétním nepřišly. »Babišovci nikdy nezakleknou na banky a korporace, nikdy se nepostaví proti Bruselu a už vůbec ne proti USA,« kritizovala.

»Současný důchodový systém stojí na dvou pilířích – na pojistném a dobrovolném spoření,« připomněla. Zmínila však, že po roce 2030 začnou odcházet do penze silné ročníky tzv. Husákových dětí, a pokud se neuskuteční razantní reforma, systém podle ní nepřežije. »Nepomůže zvýšení věku odchodu do důchodu ani na 80 let. Ani kdyby se postavili na ucho! Systém se musí dofinancovat, a to je dlouhodobě neřešený problém,« řekla Turková.

Uvedla, že se stranickými odborníky strávili tisíce hodin nad danou problematikou, a stojí si zatím, že program PRO je »provázaný jako žádný jiný«. Strana je dle jejího názoru připravena převzít odpovědnost na realizaci důchodové reformy. Ta by měla nově čtyři pilíře, které mají vytvořit přebytkový důchodový systém.

»Zdaníme zisky, které končí v zahraničí,« uvedla Turková. Jedná se podle ní o nové daně, na které současní parlamentní představitelé, včetně opozice, »nemají koule«. Podle ní je potřeba »hrábnout« do bank a do korporátu, k čemuž dnes chybí odvaha. Zavedením sektorové, ale i dorovnávací a digitální daně vznikne nových 70 miliard a příjem z těchto daní by podle Turkové v plné výši směřoval do důchodového systému a prvního solidárního pilíře. »To musí garantovat výplatu minimálního důchodu, která bude pružně reagovat na inflaci,« uvedla Turková.

Jako druhý a třetí pilíř hodlá PRO zachovat pojistné a penzijní spoření. »Pojistný pilíř je průběžný systém, který musí zůstat základem tak, jako je tomu po celém světě. A dobrovolné penzijní spoření je doplněk a rezerva na stáří,« konstatovala Turková.

Čtvrtým navrhovaným pilířem podle strany PRO je tzv. přímá daňová asignace. »Tři procentní body daně z příjmu dětí by šly ve prospěch rodičů, jako odměna za jejich východu. Nemá to jen finanční charakter, ale i společenský význam. Aby si mladí uvědomili, že výchova a jejich školy rodiče něco stály. Měli být vděční a touto formou poděkovat. Vytváří se tak mezigenerační solidarita,« popsala Turková.

Čtěte také: ANO navrhuje vytvoření druhého důchodového pilíře spojeného s investicemi

PRO hodlá vytvořit státní investiční fond důchodového pojištění vkladem existujících majetkových účastí státu (ČEZ, ČEPS, MERO). »Novými investicemi se bude vytvářet rezervní systém, pokud by bylo zapotřebí dorovnat deficit systému,« připojila ekonomická expertka strany.

Strana plánuje snížit věk odchodu do důchodu na 63 let, což je evropský průměr, s tím, že předčasný důchod se musí zrušit. Náročné profese by za každých odpracovaných 10 let šly do důchodu o rok dříve. »Jsme průmyslová země a lidé jsou opotřebovaní. Nelze se dívat jen na dožití, ale především na věk dožití ve zdraví, který je u mužů 60 let, u žen 63 let. To nikdo z vládních činitelů ani hnutí ANO neřeší. Zvyšování věku odchodu do důchodu neunese náš zdravotní systém a deficit se přeleje z jednoho do druhého, « připojila Turková, která zmínila i nutnost prorodinných opatření. Souvisí s tím dřívější zapojení mladých, nových přispěvovatelů do systému. Rodinná reforma nazvaná »2 plus« počítá se zvýhodněním rodin s dětmi formou diferencovaných sazeb důchodového pojištění. »S každým dalším dítětem se sníží o jedno procento sazba důchodového pojištění,« připojila Turková.

Zdůraznila, že důchodci nedostávají žádné milodary od vlády, ale dostávají zpět své peníze. »Je to průběžný systém. Nevyplácí se penze na úkor mladé generace. Vládní zaprodanci se snaží poštvávat jednu generaci proti druhé. Vláda žádné peníze nemá, pouze je spravuje,« dodala ekonomická expertka strany PRO.

PRO je hlavním organizátorem protivládních demonstrací z loňského i letošního roku na pražském Václavském náměstí. Jeho volební preference se – v závislosti na konkrétní agentuře – pohybují pod pětiprocentní hranicí, nebo těsně nad ní. S cílem překročit tuto hranici půjde i do evropských voleb, které nás čekají na začátku června, a to pod názvem »PRO Jindřicha Rajchla«.

(pk)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Kde se tyto „odbornice“ typu Turková stále berou? »Zdaníme zisky, které končí v zahraničí,« uvedla Turková. Nesmysl, a ještě okopírovaný. Co paní Turková dělala, když zde zahraniční firmy za hubičku skupovaly domácí průmysl? Kdyby řekla: v zemích odkud pocházíte platí tyto firmy zaměstnancům trojnásobek za čtyři pracovní dny v týdnu, zvyšme jim odvody na sociální pojištění. (Samozřejmě se jí to nepodaří, ani když bude sedět ve sněmovně, ale přesto je to řešení). Ale zdanit znovu již zdaněné zisky? A s ostatními nápady je to podobné.

    Každý snad musí vidět, že velká část dnešní nedotknutelné mládeže, produktu zideologizovaného školství, nikdy pracovat nebude, nebude tudíž odvádět platby na sociální pojištění, ale naopak pobírat dávky. Jsou nemocní, jsou adepti na invalidní důchod. Vezměte jim na den mobil, a skončí s těžkou depresí na psychiatrii. Jediné, o co ministerstvu školství jde je, aby uměli říkat a psát prázdné fráze o evropských hodnotách, o ekologii a o dalších věcech kterým vůbec nerozumí, klidně i plné pravopisných chyb. … To je největší problém!

    Bohužel se najde nějaké to procento těch, kteří PRO a další (možná zpravodajskými službami vytvořené) strany budou volit a oslabí tím tu opozici – netvrdím, že dokonalou – která má reálnou šanci se do sněmovny dostat.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy