Spotřebitelské ceny u nás v listopadu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziročně vzrostly stejně jako v říjnu o 2,8 procenta. Proti předchozímu měsíci se pak ceny zvýšily o 0,1 %. Srovnávací základna přitom rozhodně nebyla nízká. Loni v listopadu vzrostly ceny meziročně o 7,3 % a v listopadu 2022 stouply dokonce o 16,2 %! Navíc zejména v případě základní životní potřeby, jakou je bydlení, je dlouhodobě růst cen ještě mnohem vyšší. Platy, mzdy a důchody drtivé většiny obyvatel se přitom po celou dobu zvyšovaly nepoměrně pomaleji, takže nelze než konstatovat, že se životní úroveň během dosavadního vládnutí pravicové koalice hluboko propadla.
Meziroční cenový růst v listopadu zrychlil podle statistiků zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny ve skupině mléko, sýry, vejce přešly z poklesu o 0,1 % v říjnu v růst o 4,3 %, přičemž ceny vajec přešly z poklesu o 5,6 % v růst o 31,7 %! Maso zlevnilo jen o 1,3 %, zatímco v říjnu jeho cena klesla o 3,4 %. Naopak v oddíle bydlení tentokrát došlo ke zpomalení cenového růstu. Elektřina zdražila »jen« o 9,2 % (v říjnu o 10,5 %) a plyn zlevnil o 2,9 % (v říjnu o 2,3 %). Vývoj cen v oddíle doprava pak byl ovlivněn především zmírněním poklesu cen pohonných hmot a olejů, jež byly meziročně o 7,6 % nižší (v říjnu klesly o 11,4 %).
Největším problémem je stále rychlý růst cen za bydlení
Přes mírné zpomalení mělo zvyšování cen v oblasti bydlení i v listopadu největší vliv na celkový růst inflace. Kromě již zmíněného vzrostlo nájemné z bytu meziročně o 6,3 %, vodné o 10,9 %, stočné o 13,4 % a ceny tepla a teplé vody stouply o 8,5 %. Výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu pak byly dražší o čtyři procenta.
Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) stouply v listopadu o 1,5 % (v říjnu o 1,7 %), a to zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí.
Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde stouply ceny lihovin o 3,3 %, piva o tři procenta a tabákových výrobků o sedm procent. Víno naopak meziročně zlevnilo o dvě procenta. Ceny stravovacích služeb se zvýšily o 6,7 % a v případě ubytovacích služeb vzrostly o 8,8 %. Dovolené s komplexními službami zdražily o 6,6 %. Snížily se jen ceny oděvů (o 0,5 %) a obuvi (o 2,3 %).
Ceny zboží úhrnem se v listopadu zvýšily meziročně o 1,4 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 5,2 %.
Zboží a služby zdražily za devět let víc než o polovinu!
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v listopadu 2,7 % (v září 3,1 %).
Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl v listopadu 152,4 % (v říjnu 152,3 %). Znamená to, že spotřební zboží a služby u nás od té doby zdražily o víc než polovinu.
Graf názorně ukazuje, že Česko v růstu spotřebitelských cen dlouhodobě výrazně převyšuje průměr Evropské unie a suverénně vede i před svými nejbližšími sousedy.
Ivan Cinka