Ve Francii se spojuje pravice, Le Penová už »nesmrdí«

Vůdce francouzské mainstreamové pravice prohlásil, že v předčasných parlamentních volbách koncem tohoto měsíce podpoří spojenectví s krajní pravicí, čímž šokoval své oponenty i členy strany a uvrhl francouzskou politiku do dalšího chaosu, napsal The Guardian.

Oznámení Érica Ciottiho, v němž Marine Le Penovou uvítal jako »odvážnou volbu«, je pro opoziční pravici historickým odklonem a vyvolalo obvinění ze zrady ze strany vysoce postavených členů Les Républicains (LR).

Ciotti obhajoval své rozhodnutí spojit síly s Národním shromážděním (RN) Le Penové tím, že LR, které se v nedělních evropských volbách umístilo na pátém místě, je příliš slabé na to, aby odvrátilo »ohrožení národa« ze strany levicových a centristických rivalů. Strany by mohly do hlasování, které svolal francouzský prezident Emmanuel Macron po víkendové porážce svých centristických spojenců s RN, postavit společné kandidátky, nebo se dohodnout, že proti sobě nebudou stát.

»Myslím, že země ještě nikdy nebyla tak pravicová. Očekává pravici, očekává pravicové kroky. Nemůžeme se už spoléhat na impotenci, na komunikaci, na určitou formu imobilizace, která nás dovedla tam, kde jsme teď,« řekl. »Naše politická rodina nemůže dál dělat kompromisy, podporovat vládu… Pan Macron poškodil zemi a je třeba, aby co nejdříve existovala jiná většina,« dodal.

Ciotti se po svém prohlášení musel prodírat rozzuřeným davem, aby se dostal do sídla LR v Paříži. Později v úterý prohlásil Jordan Bardella, předseda RN: »Mohu potvrdit, že dojde k dohodě s Les Républicains.« Uvedl, že bude existovat »určitý počet« nominovaných poslanců LR, kteří budou mít podporu RN.

Ciottiho rozhodnutí spojit LR a RN vyvolalo zuřivé reakce předních ministrů a poslanců LR a téměř jistě rozbije konzervativní stranu, která od odchodu Charlese de Gaulla z úřadu v roce 1969 vyprodukovala čtyři ze sedmi prezidentů země, včetně Jacquese Chiraca a Nicolase Sarkozyho.

Ministr vnitra Gérald Darmanin obvinil Ciottiho, že »podepsal Mnichovskou dohodu«, dohodu o ústupcích uzavřenou v roce 1938 mezi nacistickým Německem, Velkou Británií, Francií a Itálií. »Objímáním Marine Le Penové uvrhl rodinu gaullistů do hanby,« napsal Darmanin na X.

»Nabídnout stranu generála de Gaulla Le Penové na stříbrném podnose … hanba má nyní jméno … extremisté odhazují masky. Všichni republikáni se musí postavit na odpor,« doplnil Éric Dupont-Moretti, ministr spravedlnosti na X.

V úterý odpoledne Marion Maréchalová oznámila, že rozhovory mezi ní, zastupující krajně pravicovou stranu Reconquer, kterou založil Éric Zemmour, a RN ztroskotaly a žádné spojenectví nebude. »Navzdory mým pokusům o vyjednávání zazněl politováníhodný argument, že si nepřejí žádné spojení, přímé ani nepřímé, s Éricem Zemmourem,« napsala v prohlášení.

Po Macronově šokujícím rozhodnutí rozpustit v neděli parlament se politické strany snaží vytvořit spojenectví a zapojit se do kampaně, kterou francouzská média označují jako »národní svádění« – závod o potenciální kandidáty před 16. červnem, kdy vyprší lhůta pro podání prohlášení. Oficiální volební kampaň začne 17. června a dvoukolové hlasování se uskuteční 30. června a 7. července.

Na levici prý lídři stran, včetně socialistů, komunistů a tvrdé levice, vytvořili »lidovou frontu«, aby postavili jediného kandidáta. Nebylo jasné, zda se k alianci připojila strana La France Insoumise (LFI) a jakou roli bude hrát její lídr Jean-Luc Mélenchon, pokud vůbec nějakou.

Podle průzkumu agentury Harris Interactive by RN mohla získat 34 % hlasů, což je značný náskok před případnou levicovou aliancí s 22 %, Macronovou Renesancí s 19 % a LR s 9 %.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy