Vánoce v písních. Přečtěte si příběhy deseti slavných svátečních hitů

Je Štědrý den a vězte, že nejen klasika v podobě legendárních koled o Ježíškovi, Kristu pánovi a kolednících může právě dnes zpříjemnit tyto výjimečné chvíle. Přečtěte si o tom, jak vznikalo deset nezapomenutelných vánočních hitů ve světě populární hudby. A hned si je i pusťte prostřednitvím kanálu YouTube, máte-li náladu.

Wham! – Last Christmas

Asi nejznámější celosvětový vánoční hit, bez kterého si nejkrásnější svátky v roce neumějí představit posluchači na celém světě. Je to vskutku taková moderní koleda. Její příběh se začal psát v roce 1984, kdy byli členové kapely Wham! George Michael a Andrew Ridgeley na návštěvě u Michaelových rodičů. Populární zpěvák tehdy navštívil svoji ložnici z dětství a tam dostal nápad na novou píseň. Svému parťákovi tehdy zahrál úvod a sborovou melodii a Ridgeley to později nazval »momentem úžasu«. Na veřejnost se Last Chrismas dostala v prosinci 1984 na dvojalbu Everything She Wants. Song se stal jedničkou v Dánsku, Švédsku a Slovinsku, dvojkou v devíti zemích. Ve Velké Británii se dokonce jednalo o nejhranější píseň 21. století až do roku 2015, kdy ji předstihla píseň Fairytale Of New York. Prodalo se rekordních 1,90 milionů kopií skladby o posledních Vánocích, nicméně Wham! veškerý výdělek věnovali na pomoc při etiopském hladomoru.

The Pogues – Fairytale Of New York

A už jsme i u zmíněné »Newyorské pohádky«. Romantickou baladu nazpívala skupina The Pogues a vydala na albu If I Should Fall From Grace With God. V hlasování diváků stanice VH1 byla označena za nejlepší vánoční píseň všech dob. Píseň složili Shane MacGowan a Jem Fines už v roce 1985, kdy pracovali na albu Rum Sodomy & The Lash. Nemohli se ale shodnout, jestli skladba má pojednávat o irském přistěhovalci v USA, či o tom, že Vánoce jsou pro spoustu lidí depresivní. Teprve po dvou letech, kdy v podstatě došlo k průsečíku obou témat, byla skladba nahrána. K vydání došlo 23. listopadu 1987 a píseň získala první místo v irské a druhé místo v britské hitparádě. A jak to tedy je s oním průsečíkem? Hrdinou textu je irský přistěhovalec, který se v New Yorku ocitne v době svátků na záchytce a vzpomíná na minulé Vánoce, kdy se seznámil s dívkou, jež ho později opustila…

Frank Sinatra – Santa Claus Is Coming To Town

Snad nejčastěji přezpívávaná a přepracovávaná vánoční píseň historie spatřila poprvé světlo světa již v roce 1934. Napsali ji J. Fred Coots a Haven Gillespie. Poprvé ji veřejně zazpíval bendžista Harry Reser se svojí skupinou v říjnu 1934, ale věhlas si získala následně ve vánoční rozhlasové show Eddieho Cantora v prosinci 1934. To se stala okamžitým hitem s objednávkami přes půl milionu hudebnin a více než 30 tisíci prodanými deskami za 24 hodin. Na prvním místě hitparády v Americe se vzápětí umístila i verze nazpívaná Sonnym Schuylerem pro Bluerbird Records od George Halla a jeho orchestu. Od té doby tento nestárnoucí hit přezpívalo a nahrálo více než 200 umělců, přičemž nejslavnější verzí je pravděpodobně ta z roku 1943 od Franka Sinatry. Vydali ho však mj. i The Crystals, Neil Diamond, Mariah Carey, Bill Evans, Chris Isaak, The Temptations či The Jackson 5.

Janek Ledecký – Sliby se maj plnit o Vánocích

»Soumrak má náskok a hvězdy jsou o trochu níž. Možná, že je to zdání, možná jsme si o kousek blíž. Bylo nám šestnáct a výjimečně napad sníh. Řek jsem: sliby se maj plnit o Vánocích.« Ano, tohle je pravděpodobně nejznámější a nejhranější ryze vánoční song v české kotlině. Janek Ledecký přitom má na svědomí řadu dalších hitů s tématem Vánoc, které vyšly i na společném CD. Rozhlasový úspěch si získaly především A od těch časů a Ryba rybě. Není bez zajímavosti, že album Sliby se maj plnit o Vánocích bylo v roce 2016 u příležitosti 20 let od vydání slavné stejnojmenné skladby vydáno s moderní grafickou tváří vytvořenou Jonášem Ledeckým. Tvůrce úspěšných komiksů (Karel IV. Pán světa, Kiwi) přistoupil k tomuto úkolu s originalitou sobě vlastní, a tak jeho otec dostal na obalu CD podobu »kresleného hrdiny«. 

Jiří Suchý a Jiří Šlitr – Purpura

Purpura k Vánocům neodmyslitelně patří, stejně jako stejnojmenná koleda v podání Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. »Je to jedna z nejpovedenějších písniček, které jsme dali dohromady,« přiznává Suchý v dnešní době a vzpomíná, že tehdy se svým parťákem ze Semaforu chtěli vytvořit skladbu, »co se hraje pořád, asi jako Bílé Vánoce«. A to se povedlo. Téměř přes nos se z Purpury stal evergreen a tato píseň nesmí chybět v žádném z dětských zpěvníků ani v hodinách hudební výchovy (pokud se tedy zrovna smí tento předmět provozovat). Jestliže jsme psali o Santa Claus Is Coming To Town jako o nejvíce přezpívávané písni v zahraničí, u nás by tento pomyslný titul získala určitě právě Purpura. Nahráli a nazpívali ji například Karel Gott. Parta Kubišová, Lucie Bílá, Eva Pilarová, duo Eva a Vašek a řada dalších.

Petr Kotvald – Vánoce hrajou glorijá

Tak nějak se rozumí samo sebou, že vánoční hit má být ploužák, nebo chcete-li balada, zkrátka pomalá, romantická píseň. V případě Petra Kotvalda a jeho nestárnoucího hitu Vánoce hrajou gloria je tomu ale jinak. Zpěvák má sice na svém kontě řadu úspěšných »pomaláčů« (Milujem se čím dál víc; Už po nás, lásko má, jdou; Ukradnu tě, lásko), ale Vánoce hrajou gloria je poměrně svižná věc. »Měl jsem štěstí, že jsem díky především Jindrovi Parmovi a geniálním textům Pavla Cmírala potkal spoustu písniček i vánočních songů, které posluchače baví. Popravdě mě moc neberou cukrkandlové texty – i proto jsem moc rád, že Pavel Cmíral i moje ‚vánočky‘ otextoval s vtipem,« okomentoval svůj song i další vánoční tvorbu před časem Kotvald. Ostatně, Petr Kotvald má na svém kontě dvě CD ryze vánočních skladeb: Vánoce přicházejí z roku 1999 a Vánoce hrajou glórijá (Vánoční koncert) z roku 2008.

Lucie – Medvídek

Na albu Větší než malé množství lásky z roku 1998 se objevila celá řada úspěšných skladeb, ale Medvídek všechny předčí popularitou a také známostí i mezi lidmi, kteří rockovou muziku zrovna nemusejí. V anketě o Hit dvacátého století dokonce tato pomalá skladba obsadila druhé místo za legendární písní Škoda lásky. Autorem hudby je Oskar Petr, který přitom přiznal, že původně ani vánoční skladbu napsat nechtěl. I když – vánoční je v tomto směru trochu nadnesené, protože díky textu Roberta Kodyma hraje hlavní roli téma drog. Bylo to všem patrné, už když skladba zazněla poprvé v éteru – narážky na Bogotu, vývozce bílého prášku do světa, až po skrývání před římskými psy. A protože drogovou tématiku potvrdil i následný videoklip Filipa Renče, a navíc se s nenávistí přidala rovněž »potrefená husa« v podobě katolické církve, následoval brzký zákaz videa v České televizi a následně také na komerční Nově. Mimochodem, v klipu k písni, jež vyhrála titul Skladba roku v hudebních cenách Anděl i Žebřík, si zahrála tehdy devítiletá Tereza Voříšková, dnes populární Tereza Ramba.

Václav Neckář – Půlnoční

Píseň Půlnoční vrátila na výsluní Václava Neckáře a stala se jednou z největších událostí roku 2011 v tuzemské populární hudbě. Skladbu k snímku debutujícího režiséra Tomáše Luňáka nazpívala legenda české pop music s kapelou Umakart. »Ta píseň je bezvadná a přišla v pravý čas. Je to zásluha autorů, ale také úspěch celé produkce filmu Alois Nebel a autorů klipu, a pak si myslím, že úspěch podpořil internet. To je něco, na co jsme nebyli zvyklí a s čím jsme nepočítali,« řekl tehdy Jan Neckář, bratr Václava a vedoucí jeho skupiny Bacily. Videoklip natáčený v secesních prostorách hlavního nádraží v Praze vychází z filmové adaptace komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. Na jeho motivy vytvořil režisér Luňák složitou animační technologií – rotoskopií, při níž se nejprve nasnímají scény se skutečnými herci, a poté je filmaři zpracují do animované podoby.

Kryštof & Karel Gott – Vánoční

Tahle píseň před třemi lety šokovala fanoušky populární hudby. Richard Krajčo a jeho skupina Kryštof nahráli tuto píseň již v roce 2018, a to těsně před duetem Srdce nehasnou, který pro Karla Gotta a jeho dceru Charlottu napsal taktéž Krajčo. Režie klipu se ujala Karin Krajčo Babinská, která do něho obsadila kromě manžela Richarda a tří jejich dětí také Ivu Janžurovou, Aloise Švehlíka, Danu Batulkovou, Pavla Rímského a Lucii Štěpánkovou. Přáním Karla Gotta bylo, aby píseň vyšla až po jeho smrti. Stalo se – a opět nechybí nostalgie. »Nechtěli jsme, aby to byl vánoční kýč, ale možná nakonec je,« uvedla před třemi lety Babinská. »V klipu je samozřejmě ukrytý i příběh a je dobré dokoukat jej až do úplného závěru, aby se všechno spojilo,« dodala.

Argema – Vánoční

A na závěr skladba, která možná není tak notoricky hraná v rádiích jako devatero předchozích, ale o to příjemnější je její opakovaný poslech o nejkrásnějších svátcích v roce. Argema tuto pomalou píseň vydala v roce 1995 na albu Tohle je ráj, z nějž pochází i hity Tohle je ráj či Kočičí. Ploužák Vánoční však není až takovou romantikou, jak býváme u svátečních hitů svědky. Koneckonců, text i videoklip jsou dosti smutné. Hraje v nich roli smrt. »Jen horký slzy na tvářích, na chladnej kámen kytku dám, první Vánoce jsem sám. Tvý oči z prázdnejch pasáží teď koukaj, kam tvůj popel dám, smutnej den já prožívám. Smutek svůj teď zapíjím, nitky vzpomínek teď odvíjím…« Že je to smutný konec dnešního předvánočního putování? Možná. Ale o to veselejší snad bude váš dnešní sváteční den…

Marcela Špičková

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy