Válku přebírá soukromý sektor, z Ukrajiny se stane jedna velká zbrojovka

V Kyjevě právě proběhlo velké Fórum obranného průmyslu, zbrojní veletrh, kterého se zúčastnilo 165 společností z 26 zemí. Zástupci zbrojařů z celého světa zde byli povzbuzováni, aby z Ukrajiny vytvořili jednu velkou továrnu na zbraně.

Na akci se ukrajinští představitelé setkali přímo s obrannými společnostmi, aby podepsali kontrakty, aniž by museli procházet západními vládami, prozkoumali možnosti společné výroby a poskytli konkrétní informace o svých potřebách v boji, připomněl server POLITICO. »Toto je vhodný čas a místo pro vytvoření velkého vojenského centra,« uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský ve svém prohlášení. »Ukrajina je připravena nabídnout zvláštní podmínky společnostem, které chtějí společně s naší zemí rozvíjet obrannou výrobu.« Cílem je »posílit koprodukci a spolupráci za účelem posílení Ukrajiny a našich partnerů«, dodal ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Veletrh zbraní se koná v době, kdy západní armády, zejména v Evropě, dosahují hranice toho, co mohou Ukrajině poskytnout z vlastních zásob. Ukrajina se v posledních měsících snaží posílit vlastní zbrojní průmysl a to ve spolupráci se zahraničním soukromým sektorem.

Již v uplynulém týdnu začali podle serveru prosazovat nové poselství francouzští představitelé: Francie již nemůže Ukrajině poskytovat zbraně a místo toho zapojí ukrajinské úředníky do obranného průmyslu země.

Podle vládní zprávy dodala Francie v roce 2022 Ukrajině zbraně v hodnotě 640,5 milionu eur, včetně 704 raketometů a přenosných protitankových raketometů, 562 kulometů ráže 12,7 mm, 118 raket a raketometů a 60 obrněných bojových vozidel zdarma.

Francouzský ministr pro ozbrojené síly Sébastien Lecornu tak tento týden odcestoval do Kyjeva s přibližně 20 francouzskými dodavateli obranného průmyslu – údajně včetně společností Thales, MBDA, Nexter a Arquus – aby zprostředkoval partnerství s ukrajinskými představiteli. »Nemůžeme donekonečna odebírat prostředky našim ozbrojeným silám, jinak poškodíme naše vlastní obranné schopnosti a úroveň výcviku našich vojáků,« řekl Lecornu v neděli francouzské televizi.

Francouzští dodavatelé skutečně již uzavřeli s Ukrajinou některé dohody. Podle deníku Le Figaro podepsala francouzská firma Arquus ve čtvrtek dopis o záměru zajistit údržbu obrněných transportérů na místě a v budoucnu by mohla instalovat výrobní závod. Generální ředitel společnosti Nexter Nicolas Chamussy – výrobce samohybné houfnice Caesar – francouzskému listu rovněž sdělil, že hledá místního partnera pro vytvoření společného podniku pro údržbu. Francouzský startup Vistory pak podle La Croix vybuduje dvě továrny na 3D tisk, kde se budou vyrábět náhradní díly. 

Podobně postupuje i Německo. Rozhodnutí německého úřadu pro hospodářskou soutěž z tohoto týdne dát zelenou společnému podniku společnosti Rheinmetall s ukrajinským obranným průmyslem – který bude mít sídlo v Kyjevě a bude působit výhradně na Ukrajině – otevírá cestu partnerství určenému k údržbě a servisu vojenských vozidel. Jeho součástí bude také »montáž, výroba a vývoj vojenských vozidel«.

Obě strany rovněž doufají, že nakonec budou společně vyvíjet vojenské systémy, »včetně systémů pro následný vývoz z Ukrajiny«.

Generální ředitel společnosti Rheinmetall Armin Papperger vyjádřil přání vyrábět na Ukrajině novou generaci tanků Panther – až 400 kusů ročně. Ačkoli se stále jedná o prototyp, nový tank by byl nástupcem hlavního bojového tanku Leopard 2 společnosti.

Tyto kroky přicházejí v návaznosti na podobné plány britského výrobce zbraní BAE Systems a švédské vlády. V srpnu Kyjev a Stockholm podepsaly prohlášení o záměru prohloubit spolupráci »v oblasti výroby, provozu, výcviku a servisu« platformy Combat Vehicle 90 (CV90), kterou vyrábí švédská pobočka BAE Systems. O několik dní později společnost BAE Systems oznámila, že založí místní subjekt, který bude zvyšovat výrobu 105mm lehkých dělostřeleckých zbraní.

Ani čeští zbrojaři pak nezaostávají. Podle nejnovějších informací se budou na Ukrajině vyrábět automatické pušky CZ BREN 2, na které Česká republika poskytne licenci a pomůže zahájit výrobu. Pušky se mají vyrábět pod značkou Sich. Česká společnost Sellier & Bellot pak pomůže na Ukrajině rozjet výrobu střeliva.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Zase sprostosti, ha, ha, ha … ktorý idiot pôjde a bude investovať svoje financie do krajiny kde prebieha ŠVO? To môže tie financie rovno hodiť do kotla!!! Neuveriteľné aké sprostosti dokážu vyprodukovať tieto politické kreatúry!!! Bože ako si dopustil, že takýchto volov si národ volí do čela?

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy