Válka v SOCDEM! V přímém přenosu se dostali do sporu dva exministři

Zrovna ideální situace před blížícími se krajskými a senátními volbami v Sociální demokracii nepanuje. Dva bývalí ministři se poštěkali u jednoho stolu v rámci včerejší debaty »SOCDEM na rozcestí«. Hlavní role? Tomáš Petříček a Lubomír Zaorálek. To rozhodně nebyla růžová diskuse!

Zaorálek mluvil o zahraniční politice. V ní se rozchází nejen s Petříčkem, ale i s většinou současného vedení SOCDEM reprezentovaným Michalem Šmardou. Zatímco oni opakují, že Rusko je ve válce na Ukrajině jednoznačným agesorem, skupina kolem místopředsedy Zaorálka viní z nastalé situace, která eskalovala v roce 2022, i západní státy.

V momentě, kdy Zaorálek odpovídal na otázku ohledně zahraniční politiky, vytrhl mu Petříček mikrofon z ruky. Prvně jmenovaný na to reagoval tím, že odešel od diskusního stolu a již se nevrátil zpět. Petříček tvrdí, že exministr zahraničí a kultury mluvil moc dlouho.

Napětí však bylo znát a skoro by se dalo krájet. »My jsme to prostě nedokázali,« kritizoval Zaorálek Evropu. V ten moment mu vytrhl Petříček mikrofon s vítězoslavným gestem a slovy »A je to!«. Rozzlobený Zaorálek následně opustil sál.

Zaorálek byl lídrem SOCDEM pro volby do Evropského parlamentu, v nichž SOCDEM neuspěla a se ziskem 1,86 procenta skončila daleko za hranou volitelnosti. Zaorálkovo křídlo viní z tohoto neúspěchu předsedu Šmardu a rozklíženou stranou koloval průzkum, podle nějž stávající předseda oslabuje volební potenciál strany téměř o polovinu a až 16,1 procenta lidí by SOCDEM volilo, pokud by v jejím čele stál Lubomír Zaorálek. Onen průzkum, za nímž měla stát agentura STEM/MARK, byl ve finále označen jako falešný. Křídlo, stojící v opozici vůči Šmardovi, nicméně považuje daná čísla za blízká realitě a odpovídající tomu, co údajně při předvolebních setkáních tvrdili voliči.

Inkriminované debaty se kromě Zaorálka a Petříčka účastnili i Libor Rouček, místopředseda Evropského parlamentu v letech 2009-2012, Tomáš Řepa, vojenský historik, Lukáš Kaucký, diplomat a velvyslanec v Bulharsku, a Peter Weiss, dlouholetý slovenský diplomat. Řepa je mj. autorem knihy o Banderovcích s podtitulem »Politické souvislosti, následky zneužití tématu komunistickou propagandou, návaznost na hybridní konflikt v současnosti«.

Nechyběl ani předseda Šmarda, který prohlásil, že »to nebyla dobrá scénka«. Věřil, že se Zaorálek vrátí, což se nestalo. »Slušná moderovaná diskuse vyžaduje, že její účastnici respektují stanovená pravidla, včetně času na vlastní reakce, tak aby byl prostor pro všechny účastníky i pro diváky. Mrzí mě, že přes opakovaná předchozí upozornění na časový prostor pro komentář jsem jako moderátor musel zasáhnout,« uvedl Petříček pro Aktuálně.cz a připojil: »Jeho názory zejména na Rusko a konflikt na Ukrajině rozhodně nesdílím.«

Oponenti Petříčka, který je blízko předsedovi Šmardovi, dávají exministrovy postoje do souvislosti s tím, že je jedním z poradců prezidenta Petra Pavla. »To já komentovat nebudu. Především si myslím, že je tragédie, když je úspěšný ministr Zaorálek umlčován neúspěšným, kterým je Petříček,« uvedl dnes pro iportaL24.cz člen celorepublikového předsednictva SOCDEM a místopředseda krajského vedení strany v jižních Čechách Jan Mach. »Přítel Zaorálek nikdy neklesl tak hluboko jako přítel Petříček. Myslím, že vedení, které je reprezentováno přítelem Šmardou a panem Petříčkem, který mu radí, mělo odejít už po ‚superúspěšných‘ eurovolbách a pustit do čela schopnější lidi. Vím, že Zaorálek byl lídrem, ale nezklamal a získal přes 15 tisíc preferenčních hlasů, kdežto ti, co byli za ním, a jsou podporováni přítelem Šmardou – Daniela Ostrá a Lukáš Ulrych – dostali jen zlomek toho. Paní místopředsedkyně přes 2000 hlasů, pan Ulrych 290,« dodal Mach.

»Naše strana se zásluhou dnešního vedení dostala opravdu na rozcestí. Opravdu chceme mít stranu, kdy její významní a kompetentní představitelé odchází z diskuse o zásadních tématech a nikdo z těch, kteří mají stranu držet pohromadě, je neumí nebo nechce zadržet?« napsal na sociální síti Lukáš Nozar, kandidát SOCDEM do Senátu. Petříček podle něj nepochopil princip dotazů z publika. »Pokud se straníci z publika ptají konkrétního řečníka, tak má dotyčný dostat prostor na zodpovězení dotazů a né, že jako moderátor nechá nejdříve promluvit ty, kterých se nikdo na nic neptal,« dodal Nozar a vytrhnutí mikrofonu označil jako »násilí«.

SOCDEM hodlá situaci ve straně a klesající preference řešit až po zářijových krajských a senátních volbách. Už teď je jasné, že bude mít o zábavu postaráno…

(pk)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy