Válek plánuje zrušení plně hrazených léků. SOCDEM chystá petici a mluví o aroganci vlády

Dochází k únosu sociální podstaty České republiky. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci Sociální demokracie její místopředseda a lídr pro volby do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek. V souvislosti s plánovaným rušením plně hrazených léků v systému zdravotnictví strana spouští petiční kampaň.

Zaorálek se na tiskovce v Lidovém domě nejprve vyjádřil k nadávnému krachu jednání tripatrity, z něhož odešli zástupci odborů a oznámili organizaci protestů na 21. květen. »Tripartita skončila dramaticky. Podle toho, co jsem se dozvěděl, se odbory v listopadu omluvily za nějaké transparenty na listopadové demonstraci. Pak se konal kongres ODS a člen její výkonné rady řekl, že odbory jsou nepřítel vlády. Odboráři si vyžádali, aby se vláda omluvila podobně jako oni, ale přišla reakce ze strany vlády, kdy pro pana premiéra nejsou správný partner a také je chápe jako nepřátele,« popsal Zaorálek. »S ohledem na to, že tam sedí jako zástupci zaměstnanců, od zdravotního personálu přes řidiče autobusů, a premiér je má za nepřátele, je to arogance vlády. Té vlády, která má tak nízké preference a o to spíš by měla získávat partnery ve společnosti, která se jí stále vzdaluje,« dodal místopředseda SOCDEM.

Arogantní postoje vlády mají podle něj ještě jeden přesah směrem k budoucnosti. »Pokud vláda s takhle nízkou podporou něco přijme, je velká šance, že to po příštích volbách bude zrušeno. Země se pohybuje od pangejtu k pangejtu. Vláda nezanechává nic trvalého v době, kdy bychom to potřebovali. Tomu nejpodstatnějšímu se vyhýbá. Zastavil se růst ekonomiky a vláda na to reaguje svérázným způsobem, vysvětluje, že nejsou peníze, a proto je třeba privatizovat penzijní systém a zdravotnictví,« uvedl Zaorálek. Vláda se dle jeho názoru snaží oslabovat veřejné systémy, na úkor těch privátních. »Banky jsou jejím největším partnerem,« připojil.

Kritikou podrobil práci ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). »Ten nám nyní sděluje, že do deseti let nastane kolaps systému a že se ve zdravotnictví nedostává peněz, lékařů a sester, což víme už dlouho, a pan ministr to ví dva a půl roku. Měl reagovat,« uvedl Zaorálek. »V novele zákona o zdravotním pojištění se ruší plně hrazené léky, což je pro řadu lidí obrovský problém. Proto připravujeme petici,« řekl lídr SOCDEM o novele, která pro jistotu nebyla veřejnosti oznámena nahlas, a spolu s místopředsedkyní Danielou Ostrou ukázali novinářům leták »Bílé plomby bez doplatku«, reagující na chystaný zákaz amalgámových plomb a s tím souvisejícími vyššími výdaji pacientů na plomby bílé.

»Systém se hroutí a je už dnes nedostupný pro celou řadu lidí, kteří si nenechávají spravovat zuby, protože na to nemají. Zdravý chrup bude otázkou společenského statusu v tom smyslu, kdo si to bude moci dovolit. To zcela mění sociální podstatu, kterou jsme měli dlouho. Dochází k jejímu únosu,« připojil Zaorálek, podle nějž je řešením zdanit velké firmy a nadnárodní korporace. »Pokud tady firma podniká, musí danit v České republice. To jsou obrovské prostředky, které odcházejí do zahraničí, a v tom nám může Evropa pomoci,« zmínil s ohledem na blížící se, červnové volby do Evropského parlamentu.

Dvojka na kandidátce SOCDEM Ostrá se na dnešní tiskové konferenci věnovala vědě a výzkumu a šarádám po rezignaci ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). »Nechtěla jsem o tom původně mluvit, ale na Instagramu paní Danuše Nerudové na mě vykouklo heslo ‚Musíme zkvalitnit vědu a investovat do školství‘. To říká ta, která ještě před pár lety publikovala v predátorských časopisech. Jako vědkyně to odsuzuji, protože vím, jak složitý je proces publikování v zahraničních časopisech, zvlášť když máte na výzkum mnohem méně peněz než kolegové z ciziny. Několik měsíců trvá tvrdé recenzní řízení, jsou za tím desítky a stovky hodin práce, kdežto v predátorských časopisech vám publikují cokoli, zvláště když si za to zaplatíte. Je to podvod a paní Nerudová podváděla. Teď se hodlá cpát do politiky a nevíme, jestli chce do Evropského parlamentu nebo Evropské komise. O to směšnější to je. A pak Tuleja měl stejný problém jako paní Nerudová,« zmínil Ostrá ekonoma Pavla Tuleju, který se kvůli publikaci v predátorských časopisech nestal ministrem pro vědu, výzkum a inovace.

Tím by se měl stát Marek Ženíšek. »Ten se v tom úplně neorientuje. Je zřejmé, že toto ministerstvo je politickou trafikou pro TOP 09. SOCDEM navrhuje, aby ho vláda neobsazovala do konce svého funkčního období a ušetřené prostředky ať jdou do rozpočtu Grantové agentury ČR, která letos hospodaří s nižším rozpočtem než v minulém roce. Pro začínající vědce v České republice je to zásadní,« dodala Ostrá a ještě se vrátila k neúspěšné loňské prezidentské kandidátce Nerudové a heslu o zkvalitnění českého školství: »Měla by si uvědomovat, že kandiduje za STAN, jehož ministr Bek může za podfinancované školství. Platy jsou tak nízké, jako je podpora současné vlády.«

Podle Ostré se propouštějí nejenom uklízečky a kuchařky, ale také učitelky. »Vyzývali jsme vládu k tomu, aby investovala do vzdělání, měla to i ve svém programovém prohlášení,« konstatovala. Pro Sociální demokracii je zásadní, aby každé dítě, bez ohledu na příjem rodičů, mělo nárok na kvalitní vzdělání v rámci EU. Rozpočet na školství u nás podle ní musí vzrůst alespoň na průměrnou úroveň zemí OECD, tedy o třetinu (z nynějších 4,5 % HDP na 6 %).

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy