V rytmu srdečních úderů: jak důležitý je ve skutečnosti srdeční tep?

Srdeční tep je považován za jeden z hlavních ukazatelů života. A zatímco v minulosti se častěji měřil při návštěvě lékaře, dnes může každý neustále získávat aktuální informace o tom, jak se jeho srdce stahuje. Jak moc je to důležité? A je pravda, že nízká tepová frekvence je zárukou zdraví?

První studie pulsu začaly již ve starověku. Tento ukazatel fungoval jako jedna z hlavních diagnostických metod, která se stala populární zejména v Číně.

První zmínka o tepenném pulzu se tak objevuje v čínském lékařském textu »Pojednání žlutého císaře o vnitřních věcech«, který pochází z let 698-598 př. n. l.. V tomto díle puls funguje jako hlavní ukazatel stavu člověka. Věřilo se, že tep může určit příčinu, prognózu a délku trvání pacientovy nemoci. Vyšetření se obvykle provádělo na obou zápěstích, a to v optimální ranní dobu.

Důležitou roli v chápání významu pulsu hráli také staroegyptští lékaři. Byli to právě oni, kdo s největší pravděpodobností vytvořil koncepci vztahu mezi srdeční frekvencí a periferním oběhem (průtokem krve v jednotlivých orgánech a rozsáhlých oblastech těla).

Později se pulsem zabývala také starořecká medicína. Hippokrates jej například popsal u stavů horečky a letargie. Starořecký lékař Praxagorás z Kósu (IV. století př. n. l.) se pulsem podrobně zabýval. Byl to on, kdo si všiml, že puls lze pozorovat nejen v tepnách, ale také v žilách. Na jeho práci později navázal Hérofilus (335-280 př. n. l.): jako první přirovnal pulzování cév k rytmu v hudbě, což mělo velký vliv na studium pulzu ve středověku.

Například středověký perský učenec Ibn Sína, na Západě známý jako Avicenna, analyzoval srdeční tep analogicky s hudebními proporcemi. Zajímal se nejen o rytmické, ale také o intervalové poměry kmitů cév. Díky tomu mohl dále zkoumat povahu tepu a přiblížit se k obecnému pochopení různých arytmií.

V moderní medicíně je puls stále důležitým diagnostickým kritériem. Podle toho, jak přesně se krev pohybuje žilami, je možné posoudit stav srdce a také úroveň stresu člověka. Kromě toho se dnes pro stanovení pulsu používají nejen tradiční metody, které pocházejí z minulosti, ale také metody hodnocení pulsu pomocí speciálních přístrojů. Studium pulzu v moderní medicíně lze tedy rozdělit do dvou hlavních směrů: manuální a hardwarové studie.

Na základě toho lékaři rozlišují tři typy pulzu: arteriální, žilní a kapilární. Jaké jsou rozdíly mezi tepnami, žilami a kapilárami?

Všechno to jsou poddruhy cév, které se liší svými funkcemi. Tepny odvádějí krev bohatou na kyslík od srdce. Jsou umístěny hluboko ve svalu a mají silné stěny. Žíly se nacházejí v blízkosti kůže a mají tenké stěny. Jejich hlavním úkolem je odvádět krev bez kyslíku k srdci. Tenké kapiláry naopak spojují tepny a žíly. Jsou to nejmenší cévy, které se nacházejí ve všech tkáních těla.

Právě tepenný puls se nejčastěji používá k určení stavu pacienta. Nejsnadněji ho určíte palpací, tedy přiložením prstů na místo, kde lze arteriální pulzaci jasně nahmatat (podpaží, ramena, zápěstí nebo lokty). Kromě toho ji lze změřit přiložením prstů na vnitřní stranu stehna, pod ohnutý kolenní kloub nebo na krk, na krční tepnu.

Jaké vlastnosti pulsu rozlišují lékaři?

Hlavními diagnostickými kritérii pulzu jsou jeho frekvence, rytmičnost, plnost, napětí, výška a forma (rychlost).

Každý z těchto pojmů je důležitý pro pochopení stavu pacienta. Frekvence pulzu je měřítkem toho, kolikrát se rozkmitá stěna tepny za daný časový interval (obvykle za minutu).

Pulzní rytmus definuje intervaly mezi po sobě jdoucími pulzními vlnami, plnost je objem krve ve výšce pulzní vlny, napětí je síla, která musí být vynaložena na stlačení tepny, výška je to, jak moc se stěny tepny při čerpání krve roztahují a smršťují, a forma je to, jak rychle se mění objem tepny.

Abnormální tepová frekvence může být známkou zdravotních problémů, například vysokého nebo nízkého krevního tlaku nebo arytmie.

Jak můžete zkontrolovat, zda je vaše tepová frekvence normální?

Pro vlastní diagnostiku je nejlepší změřit si srdeční frekvenci (HR). Za tímto účelem si jednoduše položte ruku na zápěstí a spočítejte, kolikrát za minutu vaše tepová frekvence kolísá.

Jak si změřím srdeční frekvenci?

  • Otočte ruku dlaní nahoru.
  • Tři prsty druhé ruky položte na důlek pod místem, kde se palec setkává se zápěstím.
  • Přitiskněte prsty k zápěstí. Poté byste měli ucítit charakteristickou pulzaci. Pokud se nic neděje, musíte ruku stisknout silněji.
  • Poté spočítejte, kolikrát se žíla během 60 sekund zvětší. Pokud je počítání za minutu příliš obtížné, počítejte 30 sekund a výsledek pak vynásobte dvěma. Tím získáte tepovou frekvenci za minutu.

HR se liší v závislosti na věku osoby. Takže norma pro kojence do 3 měsíců je 100-150 tepů za minutu, od 3 do 6 měsíců – 90-120, od 6 do 12 let – 80-120, pro děti od roku do 10 let – 70-130 a pro dospělé – 60-100 tepů za minutu.

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

Tepová frekvence se může lišit i u sportovců: při dostatečném tréninku se jejich srdce může stahovat rychlostí 40 až 60 tepů za minutu. V tomto případě je nízká tepová frekvence ukazatelem silného srdce a silného těla. Také zdravě nízký srdeční tep má pozitivní vliv na dlouhověkost a kvalitu života.

Průměrná klidová srdeční frekvence dospělého člověka je 60 až 90 tepů za minutu. Pokud srdeční frekvence klesne pod 60, je považována za málo častou, a pokud je vyšší – za častou.

Během fyzické aktivity se tepová frekvence přirozeně zvyšuje, ale existují omezení. Je důležité zajistit, aby tepová frekvence činila 50-70 % maximální tepové frekvence. Tento údaj lze vypočítat pomocí jednoduchého vzorce: Od 220 tepů za minutu je třeba odečíst váš věk.

Vyjde vám, že pro třicetiletého člověka je maximální tepová frekvence 190 tepů za minutu: jeho HR při tréninku by se měla pohybovat v rozmezí 95-133 tepů za minutu.

Co znamená nízká nebo zvýšená tepová frekvence?

Příliš nízká nebo příliš vysoká tepová frekvence může signalizovat určité zdravotní problémy.

Například tepová frekvence nižší než 60 tepů za minutu je normální, pokud spíte nebo užíváte léky, které snižují tepovou frekvenci. Pokud je nízká tepová frekvence doprovázena silnou únavou, závratěmi a mdlobami, je nutné poradit se s lékařem. Častá příčina těchto odchylek – poruchy srdce nebo štítné žlázy. Tyto stavy vyžadují lékařský zásah a léčbu.

Příliš vysoká srdeční frekvence může rovněž signalizovat problémy s kardiovaskulárním systémem. Tachykardie může vzniknout na pozadí mozkové mrtvice, srdečního infarktu i akutního srdečního selhání. Takové stavy je nutné včas napravit a okamžitě vyhledat lékaře.

Kromě toho může srdeční frekvenci ovlivnit psycho-emocionální stav a hmotnost pacienta (lidé s vysokým indexem tělesné hmotnosti mají často vyšší tepovou frekvenci).

Je možné zlepšit kvalitu pulsu samostatně?

Náhlé a nepřiměřené narušení HR, které je doprovázeno dalšími nepříjemnými příznaky, je důvodem ke kontaktování odborníka s žádostí o pomoc. Samoléčba může být nebezpečná, protože některé stavy, které způsobují nepravidelnosti srdeční frekvence, vyžadují kardiostimulátor nebo farmakologickou léčbu.

Existují však některé techniky, jak srdeční frekvenci dočasně normalizovat. A pokud v případě pomalého tepu můžete sami udělat jen málo, kromě toho, že člověka položíte na záda a pod nohy mu dáte polštář nebo váleček tak, aby byly nad úrovní těla, pak může zvýšený tep skutečně ovlivnit.

Především u chronického zvýšeného pulsu může lékař po vyloučení jiných patologií doporučit pacientovi přidat více fyzické aktivity. Tak se srdeční sval vytrénuje a posílí. Kromě toho je pro normalizaci tepové frekvence nutné snížit konzumaci kofeinu, nikotinu a alkoholu (tyto látky zrychlují činnost vnitřních systémů těla, včetně srdce). K normalizaci srdeční frekvence a zlepšení zdravotního stavu může přispět také pití velkého množství vody a snížení hmotnosti.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy