V prvním kole voleb ve Francii Macron jasně propadl, stáhne své kandidáty, aby zastavil Le Penovou

V prvním kole mimořádných parlamentních voleb ve Francii zvítězila pravicová strana Národní sdružení (RN) se ziskem 33,4 %, levicová aliance Nová lidová fronta získala 27,98 % a Macronova koalice Společně pro republiku 20,76 %. Podle údajů ministerstva vnitra byla účast ve volbách nejvyšší za posledních 40 let.

Žádná ze stran zatím nezískala absolutní většinu hlasů. Rozhodující bude druhé kolo voleb, které se uskuteční 7. července. Podle sociologické služby Elabe může po druhém kole získat RN 260 až 310 křesel v dolní komoře francouzského parlamentu, Nová lidová fronta 115 až 145 křesel a Společně pro republiku 90 až 120 křesel.

Marine Le Penová, vůdkyně francouzské parlamentní frakce RN, která opět získala křeslo v dolní komoře národního parlamentu vyzvala své příznivce, aby přišli do volebních místností 7. června, kdy se bude konat druhé kolo parlamentních voleb. »Vítězství ještě není dokonáno. O všem se rozhodne během druhého kola hlasování,« uvedla. »Potřebujeme absolutní většinu, aby mohl prezident Emmanuel Macron za osm dní jmenovat Jordana Bardella premiérem.«

Lídr RN Jordan Bardella potvrdil svůj záměr stanout v čele vlády republiky a vyzval k podpoře své strany ve druhém kole voleb 7. července. »Pokud nám voliči příští neděli dají absolutní většinu pro obnovu země, chci být premiérem všech Francouzů, naslouchat všem, chovat se k opozici s respektem, být otevřený dialogu a pečovat o jednotu národa,« řekl na tiskové konferenci.

Předseda RN uvedl, že je »připraven na politické soužití s prezidentem republiky a bude respektovat ústavu a pravomoci hlavy státu«. »Budeme však neústupní při provádění naší politiky,« dodal. Již dříve Le Penová prohlásila, že pokud se Bardella stane premiérem, nedovolí vyslání francouzských vojáků na Ukrajinu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron po oznámení předběžných výsledků prvního kola parlamentních voleb vyzval k »demokratické jednotě« ve druhém kole proti RN Jordana Bardella a Marine Le Penové. Informovala o tom agentura France-Presse. »Vysoká účast v prvním kole ukazuje důležitost tohoto hlasování pro všechny naše krajany a touhu vyjasnit politickou situaci. Tváří v tvář RN nastal čas pro širokou, jasně demokratickou a republikánskou jednotu ve druhém kole,« uvedl.

Francouzská prezidentská koalice Společně pro republiku již oznámila, že stáhne před druhým kolem hlasování v parlamentních volbách přibližně 60 kandidátů ve snaze zabránit vítězství opoziční pravicové strany RN. »Toto rozhodnutí jsme učinili po prvním kole hlasování ve více než 60 volebních obvodech. Znamená to, že stáhneme naše kandidáty, protože pokud zůstanou na třetím místě, kandidát RN porazí druhého kandidáta, který by stejně jako my hájil hodnoty republiky,« uvedl francouzský premiér Gabriel Attal.

I kandidáti levicové strany Nepoddané Francie prý budou připraveni odstoupit z hlasování ve druhém kole parlamentních voleb, pokud bude nutné zabránit vítězství RN, zakladatel Nepoddajné Francie Jean-Luc Melanchon. »Nedopustíme, aby Národní sjednocení zvítězilo, takže v případě, že jejich kandidát zvítězí a my se umístíme až na třetím místě, stáhneme našeho kandidáta z voleb. Za všech okolností je naše doporučení jednoduché a jasné: ani jeden hlas, ani jedno křeslo (v parlamentu) pro Národní jednotu,« řekl na tiskové konferenci.

Mélenchon zdůraznil, že to platí pouze v případech, kdy si jejich strana nenárokuje vítězství, zatímco v ostatních případech očekává, že Francouzi pomohou zajistit většinu koalici levicových stran Nová lidová fronta ve druhém kole voleb, které se uskuteční za týden.

Jakákoli francouzská vláda, která bude jmenována jako výsledek předčasných parlamentních voleb, zůstane tak či onak podřízena EU a NATO, vedl lídr strany Francouzští patrioti Florian Philippot. »Ať už po volbách 7. července vznikne jakákoli vláda, bude podřízena EU a její politice zničení Francie. Ať už bude vláda jakákoli, bude podřízena NATO a jeho programu třetí světové války,« uvedl politik.

V tom podle něj spočívá hlavní nebezpečí pro zemi. V této souvislosti vyzval všechny »suverénní« politické síly, které se staví proti »euroglobalistické agendě«, aby se připravily na »změny ve volebním systému«, k nimž by mohlo dojít »rychleji, než lze očekávat«. Podle jeho názoru se tyto změny projeví pravděpodobně za rok, kdy bude mít prezident právo opět rozpustit parlament.

Dne 9. června Macron oznámil své rozhodnutí rozpustit Národní shromáždění neboli dolní komoru francouzského parlamentu a uspořádat předčasné parlamentní volby po drtivé porážce prezidentské Strany obrody ve volbách do Evropského parlamentu, kde ji (14,6 %) smetla opoziční strana Národní sjezd (31,4 %). Naposledy byla dolní komora parlamentu rozpuštěna v roce 1997 prezidentem Jacquesem Chirakem.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy