Navýšit rodičovskou je potřeba. Na tom se shoduje většina koaličních stran, opozice to tvrdí dlouhodobě. Rozdílné jsou už úvahy o tom, jak by se celková částka mohla upravit a odkdy. Většinový názor koalice je zvednout rodičovskou o 50 000 Kč, podle opozice to je nedostatečné. Její návrhy na zvýšení rodičovské však vládní většina ve Sněmovně neumožňuje ani projednat.
O tom, jak rodičovskou upravit, koalice stále jen jedná.Na stole bude mít hned několik variant. Podle místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) se většina koaličních stran shoduje na přidání o 50 000 korun na 350 000 korun. Piráti prosazují nejen zvednutí dávky, ale i pravidelnou valorizaci. Rádi by navázali rodičovský příspěvek na průměrnou mzdu. Celková dávka by podle nich měla odpovídat jejímu devíti-, deseti- či jedenáctinásobku. Nyní by se tak podle návrhu zvedla z 300 000 korun na zhruba 340 000 korun, 378 000 korun či 416 000 korun. Odpovídá to navýšení o 14, 26 či 39 procent. Pro výpočet by se zvolil průměrný výdělek, který se vyplácel dva roky před narozením dítěte.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se přiklání k tomu, zvednout rodičovskou o 50 tisíc, s valorizací ale nepočítá. »Jasně jsem řekl, že předložím návrh, jak upravit a do budoucna zvýšit rodičovský příspěvek. Řekl jsem, že musí na tom být koaliční shoda. Chci, aby ta shoda byla v nejbližší době. Zároveň musí proběhnout v kontextu návrhů, kterými chceme dát jasný harmonogram, jak stabilizovat rozpočet a deficit jak na straně výdajů, tak příjmů,« uvedl Jurečka. Termín navýšení podle něj zatím není jasný. »Za sebe bych byl rád, aby to bylo co nejdříve,« dodal ministr. Lídři koalice budou návrhy projednávat příští týden.
Podle místopředsedy vládní ODS Martina Kupky koalice o případném navýšení rodičovské diskutuje. »Musíme ho (zvýšení rodičovské) dát dohromady se všemi dalšími požadavky a doporučeními NERV, abychom se ve výsledku dokázali shodnout a vysvětlit veřejnosti soubor kroků, které budou přínosné, únosné a zároveň zajistí odpovědné hospodaření státu s menším schodkem. Míříme k tomu, abychom dokázali zpomalit inflaci. Větší schodek znamená další komplikace a povzbuzení inflace,« tvrdí Kupka.
NRR varuje před zaváděním dalších valorizací, navyšováním výdajů a prohlubováním deficitů. NERV doporučuje rodičovskou zkrátit. Poukazuje na to, že Česko má ve srovnání s ostatními státy dobu rodičovského volna dlouhou.
Přidat, ale aby to moc nebolelo
Na konkrétní návrh, na němž bude pětikoaliční shoda, si tak veřejnost musí počkat. Tomu, že by došlo k potřebnému navýšení, však opozice nevěří.
Místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková (SPD) připomněla, že hnutí SPD na každé schůzi Poslanecké sněmovny navrhuje předřadit jejich návrh, který počítá se zvýšením rodičovského příspěvku o inflaci od jejího posledního zvyšování. »V tuto chvíli by to znamenalo podle našich propočtů zvýšení zhruba o 100 000 Kč, k tomu chceme do zákona zavést automatický valorizační mechanizmus, který by byl právě závislý na růstu inflace. To je náš návrh, a takto by to mělo být,« řekla Šafránková pro iportaL24.cz.
Pokud by se koalice shodla na navýšení o 50 000 Kč, tak SPD by takový návrh určitě nepodpořilo. »To je zcela nedostatečné,« uvedla. Zdůraznila, že rodiny s dětmi jsou jednou z nejohroženějších skupin. »To přidání je tady na místě, mělo proběhnout už dávno a opět se ukazuje, že vláda zaspala a nemyslí na naše nejohroženější skupiny obyvatel,« dodala poslankyně.
Zvýšení rodičovské o 50 000 korun považuje za nedostatečné také bývalá místopředsedkyně sociálního výboru Sněmovny za KSČM Hana Aulická Jírovcová. »Navýšení rodičovské mělo přijít už dávno, otázka je, jestli 50 000 je dostačujících, protože když se to měsíčně rozpočítá, tak to neodpovídá ani nárůstu inflace, to znamená, že ten propad rodin, které jsou na rodičovské dovolené, je ještě větší,« řekla pro iportaL24.cz.
Podle ní je otázka, jakým způsobem se přistoupí k valorizačnímu vzorci. Tomu, že by došlo k zvýšení rodičovské podle představ opozice, však nevěří. »Jsem přesvědčena, že v rámci koalice to navýšení neprojde, podle mě ministr financí Zbyněk Stanjura maximálně přistoupí na navýšení o 50 000 korun, ale valorizaci chtít nebude. Anebo obráceně, přistoupí na valorizaci, ale nebude navyšovat. Obávám se, že to bude tak, aby vláda něco udělala, ale zároveň aby to moc nebolelo. Osobně si myslím, že to je málo, že by se měli bavit o navýšení minimálně o 80 až 100 000 korun,« dodala Aulická Jírovcová.
Koalice by se měla k navyšování postavit čelem
O zvýšení rodičovského příspěvku měla jednat Sněmovna na mimořádné schůzi začátkem března. Opoziční hnutí ANO na ní chtělo projednat svůj návrh na zvýšení rodičovského příspěvku o třetinu. Vládní koalice však neschválila program schůze a o samotné předloze se tak vůbec nejednalo.
»Chtěli bychom apelovat na vládní koalici, aby se k navyšování postavila čelem, zatím jen slibuje,« řekl Aleš Juchelka (ANO). Předloha předpokládala růst celkové částky příspěvku o 100 000 korun na 400 000 korun. Poukazoval na to, že návrh opozičního hnutí reagoval na nynější vyšší míru zdražování.
Ve Sněmovně už delší dobu leží také novela poslanců SPD, která by zvýšila celkový rodičovský příspěvek na 360 000 korun a rovněž by zavedla jeho pravidelný růst.
V polovině loňského roku odmítla Sněmovna přidat úpravu poslanců ANO o růstu rodičovského příspěvku k vládní předloze, která zejména zjednodušila podmínky u příspěvku na bydlení. Stejně tehdy naložila i se snahou hnutí SPD. Hnutí ANO pak prosazovalo projednání své předlohy o zvýšení rodičovské na mimořádné schůzi v polovině prosince. Ani tehdy koalice návrh jejího programu neschválila.
(jad)
Diky iportal24.cz za takovy článek!!!