V dluhové pasti je hodně přes půl milionu lidí, chytají se do ní hlavně mladí

Více než půl milionu lidí u nás dnes tíží nezvladatelné dluhy. Jen malé procento z nich přitom vstupuje do oddlužení. Sděluje to Pavel Černý v úvodu svého článku »Když se nedaří splácet«, zveřejněného v magazínu Českého statistického úřadu Statistika&My.

Vychází především z údajů Exekutorské komory ČR, podle které se sice počet exekucí mezi lety 2016 a 2023 snížil o 400 tisíc na úroveň lehce přesahující čtyři miliony a o téměř 200 tis. klesl také počet osob, které exekuci čelí (na konci roku 2023 se dostal pod 650 tis.), což ovšem znamená, že řada dlužníků se potýká s několika exekucemi zároveň. Pouze jednu exekuci má zhruba 144 tis. osob, dvě exekuce 68 tis., ale více než deset exekucí dokonce 123 tis. lidí.

Celkový počet exekucí fyzických osob k 31. 12.

GRAF – Pavel Černý, zdroj Exekutorská komora

Průměr vymáhané částky na jednu fyzickou osobu přitom činil 552 413 korun a během roku 2023 vzrostl o 36 603 Kč. »Velká většina vymáhaných částek je ale významně nižší, neboť medián dosahoval jen 162 825 Kč. Průměrná vymáhaná částka na jistině na jednu exekuci byla 88 576 Kč,« uvádí Černý s tím, že průměrný věk dlužníka v exekuci ke konci roku 2023 byl 46,6 roku.

Průměrný počet exekucí na fyzickou osobu

GRAF – Pavel Černý, zdroj Exekutorská komora

Nejrychlejší nárůst počtu exekucí je ve věkové skupině hned po dosažení zletilosti. Zvláště do 27 let se počty osob s exekucí zvyšují velice strmě a ve 32 letech jich v roce 2020 bylo téměř 14 procent. Následně podíl lidí zatížených exekucí mírně klesá k 12 %, ale po dosažení 40 let se opět zvedá a na vrchol v úrovni téměř 16 % se dostává ve věku 47 let. Od 54 let se pak podíl osob s exekucí v Česku začíná poměrně rychle snižovat. Ve věku 70 let jsou exekucí zatížena čtyři procenta a v kategorii od 75 let méně než dvě procenta, uvádí Černý.

Podíl osob z dané věkové kategorie v exekuci (v %, 2020)

GRAF – Pavel Černý, zdroj Exekutorská komora, zdroj Centrální evidence exekucí

Téměř půl milionu nových exekucí každý rok

Počty nově zahajovaných exekucí od roku 2016 postupně klesaly z 680 tis. až na 410 tis. v roce 2020. »Na toto dlouhodobé minimum se počty zahajovaných exekucí dostaly díky tomu, že v prvním roce pandemie covidu-19 platilo vládou nařízené moratorium a věřitelé nemohli dlužníky sankcionovat za prodlení se splátkami. Po jeho skončení počty zahajovaných exekucí opět začaly narůstat a v roce 2023 překročily úroveň 460 tisíc,« vysvětluje Černý.

Jak se vyvíjelo oddlužování

Od začátku účinnosti insolvenčního zákona v lednu 2008 docházelo podle Černého k postupnému nárůstu povolených oddlužení s vrcholem v roce 2014, kdy bylo povoleno v téměř 29 tis. případech. Díky zlepšení ekonomické situace následoval pokles. »Neochota vstupovat do oddlužení ovšem byla také částečně způsobena poměrně velkou složitostí tohoto procesu a nevýhodností pro osoby s nízkými příjmy,« dodává Černý.

Povolená oddlužení

GRAF – Pavel Černý, zdroj Exekutorská komora, zdroj ISIR, InsolCentrum

»V roce 2019, po přijetí novely insolvenčního zákona, která zpřístupnila možnost oddlužení širšímu spektru dlužníků, počet povolených oddlužení opět vzrostl. V následujících letech ovšem lidé čekali na další avizovanou novelu zákona, která měla celý proces opět usnadnit a zmírnit podmínky pro dlužníky. Tato dlouho připravovaná novela vstoupila v platnost v říjnu 2024 a dá se předpokládat, že zájem o vstup do insolvence opět naroste,« předpovídá v závěru svého článku Černý.

(ici)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy