Obavy z přistěhovalectví a vzestupu krajní pravice v Německu sílí, když dokonce i Zelení vyzývají k zásahu proti nelegálním žadatelům o azyl, upozornil server POLITICO.
Spolupředsedkyně Zelených Ricarda Langová, jejíž strana je obvykle známá jako zastánce umírněného kurzu v otázce migrace, tento týden zkritizovala klíčové představitele svých dvou koaličních partnerů za to, že nedělají dost pro to, aby žadatelé o azyl, kteří nemají oprávněný důvod k pobytu, například prchají z válečné zóny, byli posíláni zpět do svých domovských zemí.
V úterý zveřejněný průzkum ukázal, že protiimigrační strana Alternativa pro Německo se stala nejsilnější politickou silou v Meklenbursku-Předním Pomořansku, které se tak stalo čtvrtou východoněmeckou spolkovou zemí – po Braniborsku, Durynsku a Sasku – v níž AfD v průzkumech vede. To děsí zejména zavedené strany, neboť poslední tři jmenované spolkové země půjdou příští rok v září k volbám, což zvyšuje možnost, že AfD poprvé získá moc na zemské úrovni.
Langová ze strany Zelených se opřela do ministryně vnitra Nancy Faeserové ze Sociálnědemokratické strany (SPD) kancléře Olafa Scholze a zvláštního vyslance Německa pro přistěhovalectví Joachima Stampa z liberální Svobodné demokratické strany (FDP) s tím, že je třeba »konečně pokročit při uzavírání repatriačních dohod« se zeměmi mimo EU, aby se usnadnily deportace. Vláda musí jednat, »aby se zabránilo příchodu dalších a dalších lidí«, řekla Langová.
Tyto neobvyklé výroky vysoce postaveného politika Zelených přicházejí v době, kdy FDP ministra financí Christiana Lindnera v pondělí přijala stanovisko, v němž slibuje snížení sociálních dávek pro žadatele o azyl. FDP chce také přesvědčit své koaliční partnery, aby prohlásili Maroko, Tunisko a Alžírsko za »bezpečné« země původu, což by usnadnilo posílání žadatelů o azyl z těchto zemí zpět domů.
Tyto akce poukazují na to, do jaké míry začíná německá vládnoucí koalice SPD, FDP a Zelených panikařit, protože počty migrantů stále rostou – jen v srpnu bylo zaznamenáno asi 15 100 nelegálních překročení hranic, což představuje 40procentní nárůst oproti červenci – a stále více Němců se obrací k AfD.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve středu varoval, že Německo »je na bodu zlomu«, protože během prvního pololetí požádalo v zemi o azyl 162 000 lidí. To je »více než třetina všech žádostí v rámci EU«, dodal Steinmeier v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera.
Zatímco na celostátní úrovni AfD ještě neprorazila, na menších okresních úrovních se poprvé chopila moci, když v červnu vyhrála volby do zastupitelstva v Durynsku a v červenci si připsala vítězství ve volbách starostů v Sasku-Anhaltsku.
AfD také prudce posílila v celostátních průzkumech – z pouhých 14 procent na začátku roku na současných 22 procent, jak vyplývá z průměru celostátních průzkumů, který sestavuje POLITICO’s Poll of Polls. Scholzova SPD zaostává se 17 procenty.
AfD je na vzestupu také v západoněmeckých spolkových zemích Hesensko a Bavorsko, které půjdou k volbám za necelé tři týdny, 8. října.
(cik)