Květnové údaje o tuzemské produkci, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, snad musí otevřít oči i těm největším optimistům, kteří stále věří ve schopnosti Fialova pětikoaličního kabinetu. S ekonomikou to prostě jde z kopce. Průmyslová výroba klesla v květnu meziročně o 3,2 procenta (loni v květnu přitom vzrostla jen o 1,4 %), proti předchozímu měsíci pak byla nižší o 2,2 %. Stavební produkce se meziročně propadla o 6,8 % (po loňském poklesu o 2,7 %) a meziměsíčně šla dolů o 5,1 %. Uspokojivější byla pouze bilance zahraničního obchodu, která v květnu skončila s přebytkem ve výši 16,1 miliardy korun, ovšem díky stagnaci dovozu při pouze mírném růstu exportu.
Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v dubnu, si průmysl meziročně pohoršil o 0,4 %, stavebnictví po dlouhodobém sešupu zaznamenalo pokles »jen« o 0,3 %, a zahraniční obchod skončil s přebytkem ve výši 33,1 mld. Kč.
Ani automobilky tentokrát průmysl z červených čísel netahaly
»Pokles průmyslové produkce v květnu nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, kde letošní prozatím nejslabší měsíc narazil na vyšší srovnávací základnu. Dále se prohloubil pokles ve výrobě strojů a zařízení, kde slabší poptávka zasáhla zejména výrobu zemědělských strojů nebo průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení,« poznamenala Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Meziročně o čtvrtinu podle statistiků klesla produkce ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení a o desetinu byla nižší produkce ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Oživení naopak pokračovalo ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a v potravinářském a nápojovém průmyslu. Vzrostla také výroba včetně rozvodu elektřiny, plynu a klimatizovaného vzduchu, a to zejména vlivem nízké srovnávací základny z května minulého roku.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách se v květnu ve sledovaných odvětvích zvýšila meziročně o 0,8 %, přičemž dynamika růstu nových zakázek ze zahraničí i tuzemských zakázek byla shodná. »Hodnotě nových průmyslových zakázek do černých čísel nejvíce pomohla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Po loňském slabším roce dochází k oživení poptávky a oproti loňskému květnu se v tomto odvětví hodnota nových zakázek zvýšila o čtvrtinu. Zakázky přibyly i ve výrobě motorových vozidel a v chemickém průmyslu,« uvedla Marta Ortová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Pokles hodnoty nových zakázek naopak zaznamenala výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba elektrických zařízení a výroba strojů a zařízení. Pokračoval i pokles poptávky ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.
Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesala, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v květnu snížil meziročně o dvě procenta.
Vázne výstavba bytů a infrastruktury, klesá i hodnota zakázek
Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, se podle statistiků propadla meziročně o 7,1 %, inženýrské stavitelství, do něhož patří stavby infrastruktury, zejména dopravní, kleslo o 6,3 %.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v květnu vydáno stavební povolení, dosáhla 52,5 mld. Kč a meziročně se snížila o 9,2 %.
Počet zahájených bytů klesl v květnu meziročně o 18,2 % na 2819 bytů, počet dokončených bytů se snížil o 2,1 % na 2905 bytů.
Zaměstnanost ve stavebnictví ČSÚ přestal v měsíční periodicitě uvádět s tím, že její vývoj bude obsažen ve čtvrtletní statistice o zaměstnanosti a mzdách.
Dovoz stagnoval, export vzrostl jen »o fous«
Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v květnu s přebytkem ve výši 13,6 mld. Kč, což byl oproti stejnému období předchozího roku o 4,4 mld. lepší výsledek.
Celkové saldo příznivě ovlivnil zejména obchod s elektrickými zařízeními, který se meziročně zlepšil o 6,4 mld. Kč, a přešel tak z pasiva do aktiva. Deficit v obchodu s ropou a zemním plynem se zmenšil o čtyři miliardy korun a kladné saldo v obchodu s motorovými vozidly vzrostlo o 2,7 mld. Kč.
Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl naopak hlavně větší deficit v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 5,2 mld. Kč), rafinovanými ropnými produkty (o 4,1 mld. Kč) a základními kovy (o 1,8 mld. Kč).
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v květnu zvětšil meziročně o 2,2 mld. Kč, deficit v obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 1,8 mld. Kč.
Vývoz vzrostl v květnu meziročně o 1,2 % na 388,4 mld. Kč, dovoz pak zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozím roce (374,8 mld. Kč).
»I květnová obchodní bilance si udržela kladné saldo. Bilance všech prvních pěti měsíců letošního roku skončila v přebytku a dohromady již přesáhla celkovou bilanci loňského roku. Z hlediska vývozu a dovozu pak kromě tradičního obchodu s motorovými vozidly vzrostl v květnu nejvíce vývoz i dovoz počítačů, elektronických a optických přístrojů, naopak větší poklesy na obou stranách obchodu se projevily u elektrických zařízení a strojů a zařízení,« komentovala výsledky Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Přebytek obchodní bilance za prvních pět měsíců letošního roku dosáhl 130 mld. Kč, což představovalo meziroční růst o 71,7 mld. Kč. Vývoz stoupl od počátku roku o 4,5 % a dovoz se zvýšil o 0,7 %.
Ivan Cinka