Útlum domácí produkce stále nemá konce

Údaje o tuzemské produkci, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, stále neznamenají nějaký výraznější zvrat v dosavadním dlouhodobě neuspokojivém stavu. Průmyslová výroba se v srpnu zvýšila meziročně o 1,5 procenta (loni ve stejném měsíci přitom klesla o 0,2 %), a proti předchozímu měsíci vzrostla o 1,8 %. Růst byl ale jen kosmetický, zařídil ho posun dovolených v automobilkách. Stavební produkce se zvýšila meziročně o 0,4 %, ovšem po loňském poklesu o 2,1 %. Meziměsíčně byla navíc nižší o 1,6 %. Bilance zahraničního obchodu pak skončila s přebytkem 14,3 miliardy korun, vytvořeným také díky autům.

Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v červenci, si průmysl meziročně pohoršil o 1,9 %, stavebnictví po dlouhodobém sešupu zaznamenalo růst o dvě procenta, a zahraniční obchod skončil ve schodku 4,1 mld. Kč.

Lepší výsledek díky posunu dovolených v automobilkách

»Vývoj průmyslové produkce v srpnu podobně jako v červenci nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel a posun celozávodních dovolených v největších podnicích tohoto odvětví. V kumulaci za červenec a srpen průmyslová produkce meziročně stagnovala,« konstatoval Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Produkce v srpnu podle statistiků vzrostla ve výrobě motorových vozidel a dále ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo v nápojovém průmyslu. Dlouhodobý trend poklesu produkce naopak pokračoval ve výrobě strojů a zařízení, těžbě uhlí a ve výrobě základních kovů, v hutnictví a slévárenství.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v srpnu ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o 10,6 %, přičemž nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 13,2 % a tuzemské nové zakázky stouply o šest procent.

»V srpnu byla meziročně hodnota nových průmyslových zakázek vyšší o desetinu, a to především díky příspěvku odvětví výroby motorových vozidel a vlivu posunu dovolených. Nové zakázky v posledních měsících získávají podniky ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení,« uvedla Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Pokles poptávky pak pokračoval ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesala, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v srpnu snížil meziročně o 1,9 %.

Propad ve výstavbě bytů se prohlubuje

Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, v srpnu podle statistiků klesla o 2,3 %, inženýrské stavitelství, do něhož patří stavby infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo meziroční nárůst o 5,3 %.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v srpnu vydáno stavební povolení, dosáhla 49,5 mld. Kč a meziročně se snížila o 1,2 %.

Zahájena byla výstavba 2753 bytů, meziročně o 11,3 % méně. Dokončeno bylo 2238 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 19,9 %.

Zaměstnanost ve stavebnictví ČSÚ v měsíční periodicitě neuvádí, její vývoj je obsažen ve čtvrtletní statistice o zaměstnanosti a mzdách.

Také přebytek v zahraničním obchodu »zařídila« hlavně auta

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v srpnu s přebytkem 14,3 mld. Kč, který byl oproti stejnému období předchozího roku o 20,8 mld. větší.

Celkové saldo zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnil zejména meziročně o 16,4 mld. Kč vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly (vývoz vzrostl o 21,4 mld. Kč). Deficit v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se pak zmenšil o 7,6 mld. Kč a přebytek v obchodu s ostatními dopravními prostředky stoupl o 1,2 mld. Kč.

Naopak nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně obchod s elektrickými zařízeními, který si přechodem z aktiva do pasiva meziročně pohoršil o 3,7 mld. Kč. Přebytek v obchodu s kovodělnými výrobky pak klesl o 1,1 mld. Kč a záporné saldo v obchodu se základními kovy se prohloubilo o jednu miliardu korun.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v srpnu zvětšil meziročně o 8,5 mld. Kč a deficit v obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 12,1 mld. Kč.

Vývoz v srpnu vzrostl meziročně o 11,5 % na 371,1 mld. Kč, dovoz stoupl o 5,2 % na 356,8 mld. Kč. Letošní srpen měl ale o jeden pracovní den méně než srpen 2023, upozornili statistici.

»Kladný výsledek srpnové obchodní bilance byl způsoben vyšším meziročním růstem hodnoty vývozu než dovozu. V absolutních číslech vzrostl nejvíce vývoz u motorových vozidel a jejich dílů, což odpovídalo meziročnímu nárůstu 25,9 %, dále pak u počítačů, elektrických a optických přístrojů, u kterých tvořil nárůst vývozu 41,9 %,« shrnula Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Přebytek obchodní bilance za prvních osm měsíců letošního roku dosáhl 165,9 mld. Kč, což představovalo meziroční přírůstek ve výši 101,5 mld. Kč. Vývoz stoupl od počátku roku o 4,6 % a dovoz se zvýšil o 1,2 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy