Americké úřady neumožňují ukrajinským pilotům absolvovat bojový výcvik na stíhačkách F-16 evropských zemí, protože Washington nehodlá tyto letouny předat kyjevským úřadům. Informoval o tom deník New York Times s odvoláním na vysokého ukrajinského představitele.
Podle něj jsou sice některé evropské země připraveny F-16 předat, ale k předání letounů kyjevským úřadům potřebují souhlas USA, které stíhačky vyrobily. Bez souhlasu Washingtonu by se podle listu výcvik ukrajinských pilotů omezil na taktická cvičení a technický jazykový výcvik.
Podle listu nechce administrativa amerického prezidenta Joea Bidena stíhačky předat kvůli jejich vysoké ceně a obavám, že by se americká tajná technologie, včetně radaru instalovaného v těchto stíhačkách, mohla dostat do rukou nepřítele. Ve středu asistent amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že Washington stále nemá v plánu dodat stíhačky F-16.
Nizozemský premiér Mark Rutte 9. května uvedl, že jeho země jedná se Spojeným královstvím, Dánskem, »některými dalšími evropskými zeměmi« a USA o možnosti předání stíhaček F-16 Ukrajině. Podle Rutteho probíhá »intenzivní dialog«.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dříve prohlásil, že někteří evropští kolegové »se ujali otázky poskytnutí amerických stíhaček F-16 Kyjevu«. Západ je však v komentářích k myšlence předání bojových letounů Kyjevu skoupý, zatímco samotné ukrajinské úřady přiznávají, že k tomu »nedojde rychle«.
Mezitím úřad britského premiéra Rišiho Sunaka dříve oznámil, že Londýn otevře nové výcvikové středisko, které bude cvičit ukrajinské vojenské piloty v používání západních letadel.
(cik, TASS)