Ultrazpracované potraviny by měly mít varování stejné jako je na tabáku

Ultrazpracované potraviny vytlačují zdravou stravu »po celém světě« navzdory rostoucímu počtu důkazů o rizicích, která představují, a měly by se prodávat s varováním ve stylu tabáku, tvrdí vědec zabývající se výživou.

Profesor Carlos Monteiro z univerzity v São Paulu tento týden na Mezinárodním kongresu o obezitě upozorní na rostoucí nebezpečí, které UPF představují pro děti i dospělé. »Ultrazpracované potraviny zvyšují svůj podíl a dominanci v celosvětovém jídelníčku, a to navzdory riziku, které představují pro zdraví ve smyslu zvýšení rizika mnoha chronických onemocnění,« řekl Monteiro deníku Guardian před zahájením konference v São Paulu.

»Ultrazpracované potraviny vytlačují zdravější, méně zpracované potraviny po celém světě a také způsobují zhoršení kvality stravy kvůli několika svým škodlivým vlastnostem. Tyto potraviny společně způsobují pandemii obezity a dalších chronických onemocnění souvisejících se stravou, jako je například cukrovka.«

Toto důrazné varování přichází v souvislosti s rychle rostoucí celosvětovou spotřebou průmyslově zpracovaných potravin, jako jsou cereálie, proteinové tyčinky, šumivé nápoje, hotová jídla a rychlé občerstvení.

Ve Velké Británii a USA tvoří nyní více než polovinu průměrné stravy ultrazpracovanépotraviny. Pro některé lidi, zejména mladší, chudší nebo ze znevýhodněných oblastí, je typická strava, která obsahuje až 80 % průmyslově zpracovaných potravin, upozornil deník.

V únoru bylo ve světově nejrozsáhlejším přehledu svého druhu zjištěno, že ultrazpracovanépotraviny jsou přímo spojeny s 32 škodlivými účinky na zdraví, včetně vyššího rizika srdečních onemocnění, rakoviny, cukrovky 2. typu, nepříznivého duševního zdraví a předčasného úmrtí.

Monteiro a jeho kolegové poprvé použili výraz ultrazpracované potravinypřed 15 lety při navrhování systému klasifikace potravin »Nova«. Ten hodnotí nejen nutriční obsah, ale také procesy, kterými potravina prochází před svou konzumací.

Systém řadí potraviny a nápoje do čtyř skupin: minimálně zpracované potraviny, zpracované kulinářské suroviny, zpracované potraviny a ultrazpracované potraviny.

Monteiro řekl deníku Guardian, že je nyní natolik znepokojen dopadem ultrazpracovaných potravinna lidské zdraví, že studie a recenze již nestačí k tomu, aby varovaly veřejnost před zdravotními riziky.

»K omezení nebezpečí ultrazpracovaných potravin jsou zapotřebí kampaně v oblasti veřejného zdraví, podobně jako kampaně proti tabáku,« uvedl v e-mailu pro deník Guardian. »Takové kampaně by zahrnovaly zdravotní nebezpečí konzumace ultrazpracovaných potravin.«

»Reklamy na ně by měly být také zakázány nebo výrazně omezeny a na přední straně balení by měla být zavedena varování podobná těm, která se používají na krabičkách cigaret.«

Prodej těchto potravin ve školách a zdravotnických zařízeních by pak podle něj měl být zakázán a měly být silně zdaněny, přičemž získané příjmy by měly být použity na dotování čerstvých potravin.

Monteiro doplnil, že potravinářští giganti uvádějící na trh ultrazpracované potraviny vědí, že aby byli konkurenceschopní, musí být jejich výrobky pohodlnější, cenově dostupnější a chutnější než čerstvě připravená jídla. »Aby se maximalizoval zisk, musí mít tyto potraviny nižší výrobní náklady a musí být nadměrně konzumována,« řekl.

»Jak tabák, tak ultrazpracované potraviny způsobují řadu závažných onemocnění a předčasnou úmrtnost; obojí vyrábějí nadnárodní korporace, které obrovské zisky, jež získávají díky svým atraktivním/návykovým produktům, investují do agresivních marketingových strategií a do lobbování proti regulaci; obojí je patogenní (nebezpečné) už ze své podstaty, takže změna složení není řešením.«

Průmyslově zpracované potraviny, ultrazpracované nebo terciárně zpracované potraviny jsou potraviny komerčně vyrobené průmyslovým zpracováním potravinových surovin za účelem zjednodušit a zlevnit jejich výrobu, skladování, přípravu a konzumaci a zároveň upravit jejich chuť. Tyto potraviny jsou snadno dostupné kvůli typicky dlouhé skladovatelnosti a snadno konzumovatelné díky jejich zpracování.

Takové potraviny obvykle obsahují potravinářské přídatné látky (aditiva), vysoké množství soli, cukru a jejich konzumace je spojena s zvýšeným rizikem rakoviny a různých civilizačních chorob. Vliv na zdraví u ultrazpracovaných potravin mají i jejich obaly, ze kterých se uvolňují nebezpečné látky jako ftaláty, bisfenol A, minerální oleje či mikroplasty.

Mezi ultrazpracované potraviny patří mimo jiné:

  • Sériově vyráběné balené chleby a buchty
  • Sladké nebo slané zabalené sušenky, snacky včetně brambůrek
  • Čokoládové tyčinky a sladkosti (ale nikoli čokoláda)
  • Snídaňové cereálie, sušenky
  • Destiláty, slazené nápoje, mléčné a ovocné nápoje
  • Margaríny, pomazánky a ovocné jogurty
  • Masové koule, kuřecí a rybí nugety
  • Veganské alternativy masa či sýra
  • Instantní nudle a polévky
  • Zmrazená nebo připravená jídla, zmrzlina
  • Potraviny vyrobené převážně nebo zcela z cukru, olejů a tuků[
  • Fastfoodové burgery a sendviče, hranolky

(zdroj: wikipedia)

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy