Ukrajinu možná čeká hladomor

Na Ukrajině v současné době probíhá sklizeň. Letošní prognózy jsou ovšem zklamáním. Válka s Ruskem a anomálie počasí vedly k obrovským ztrátám zemědělců. V předválečném roce 2021 přinesla sklizeň 86 milionů tun obilí. A pokud letos Ukrajina sklidí alespoň 50 milionů tun obilí, bude to velký úspěch. Kvůli snížení osevních ploch, nedostatku pracovních sil, ale i nedostatku hnojiv a rekordnímu suchu je odvětví v hluboké depresi. A energetická krize situaci v zemědělství jen zhoršila. Mnozí odborníci předpovídají Ukrajině hladomor.

Celé zemědělství na Ukrajině se dnes nachází v mimořádně obtížném stavu. Zemědělských podniků na Ukrajině bylo během války uzavřeno nejvíce – 1261 podniků za období od roku 2022 do prvního čtvrtletí roku 2024. Také v loňském roce byly nejčastěji zavírány právě zemědělské podniky. Mezi všemi zlikvidovanými podniky bylo rekordních 15 % v oblasti zemědělství. V prvním čtvrtletí roku 2024 se tato čísla dále zvýšila na 18 %.

Objem produkce je přímo závislý na osetých plochách. A ty se zmenšují. Před válkou bylo oseto přibližně 28 milionů hektarů. Nyní je to něco přes 21 milionů hektarů. Frontová linie zabírá více než 400 tisíc hektarů zemědělské půdy. Část území je pod kontrolou ruských vojsk, část se nachází v linii palby, někde jsou minová pole a opevnění.

Kromě toho jsou zde problémy se skladováním obilí. Více než 15 % skladů obilí bylo ztraceno nebo poškozeno. To znamená, že každý šestý sklad obilí z celkového objemu obilných podniků byl poškozen. Z 344 zařízení, která byla pořízena satelity k posouzení, bylo u 75 z nich zjištěno viditelné poškození, uvedla tisková služba ministerstva zahraničí USA s odkazem na studii nevládní organizace Conflict Observatory.

Nedostatek pracovních sil

Zpřísnění mobilizačního zákona se podepsalo na celém odvětví. Zemědělství se potýká s vážným nedostatkem pracovních sil. Týká se to mnoha oblastí včetně chovu zvířat. Na venkově již téměř nezbývají muži mladší 60 let. Na vojnu jsou odváděni především zástupci profesí, které jsou žádané v armádě – traktoristé, strojníci, inženýři a veterináři.

Jestliže ve velkých podnicích je mobilizováno v průměru až 20 % pracovníků exkluzivních specializací, v malých zemědělských podnicích někdy až 50-60 %. Zemědělské podniky jsou nuceny hledat pracovníky mezi těmi, kteří rozhodně nebudou odvedeni do války. Proto nabírají především staré lidi a důchodce. Tím trpí kvalita práce.

Dalším problémem je počasí, které se letos stalo pro zemědělce skutečným problémem. V květnu přišly mrazy. A konec jara a léta na Ukrajině se ukázal jako jeden z nejsušších za posledních 30 let. Kvůli abnormálnímu horku a suchu nejvíce utrpěly plodiny v jižních a východních oblastech. V severní části země, zejména v Žytomyrské oblasti, byly jarní plodiny jako kukuřice, sója a slunečnice postiženy krupobitím.

Anomálie počasí mohou snížit výnosy jarních plodin až o třetinu. Časté výpadky elektřiny, zvýšení tarifů v létě a rostoucí ceny pohonných hmot a maziv pak také mají negativní dopad na zemědělství. Používání dieselových generátorů znamená pro zemědělce další výrobní náklady. To vše vedlo ke zvýšení cen vyráběných produktů.

V průběhu roku nejvíce zdražilo máslo – o 16,1 %, chléb (+10,1 %), mléko (+8,3 %) a sýry (+7,8 %). Ryby přidaly na ceně 5,9 %. Kromě toho pokračují vzestupné tendence cen.

»Ukrajinu čeká hladomor,« uvedl na svém blogu na YouTube Oleh Soskin, bývalý poradce 2. ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy. Ukrajinský expert se domnívá, že navzdory špatným prognózám sklizně se obilí aktivně vyprodává, což může nakonec vést k jeho nedostatku. »Je docela možné, že nezbude žádné obilí na jídlo, už se aktivně prodává. Zůstane asi tak na několik měsíců.«

Soskin obvinil úřad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který schválil prodej zásob potravin za minimální cenu. S takovým přístupem hrozí ekonomice země kolaps už na podzim 2024, je si expert jistý.

Hospodářská situace v zemi je dnes mimořádně složitá. Sociologická služba Razumkovova centra zveřejnila průzkum, podle něhož si třetina obyvatel Ukrajiny může dovolit pouze potraviny a každý desátý Ukrajinec nemá dost peněz ani na jídlo. Průzkum byl proveden letos v létě.

(za)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy