Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolává velvyslance v několika zemích, včetně velvyslance České republiky Jevhena Perebyjnise. Kromě velvyslance v České republice byli odvoláni také velvyslanci v Německu, Maďarsku, Norsku a v Indii.
Informovala o tom ukrajinská tisková agentura Ukrinform s odvoláním na dekrety zveřejněné kanceláří prezidenta. Důvody odvolání velvyslanců zveřejněny nebyly. Zelenskyj ale již dříve pohrozil diplomatům, že musí získat pro Ukrajinu mezinárodní podporu a vojenskou pomoc, jinak jim bude hrozit odvolání.
Deník N na svém webu citoval Perebyjnisovu reakci, kterou mu velvyslanec napsal: »Jsem tady 5,5 roku. Normálně mise trvá 4 roky. To je jediný důvod. Vracím se na Ukrajinu.«
Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady. Nedáno na sebe upozornil otevřeným dopisem, ve kterém protestoval proti zařazení ruského filmu »Kapitán Volkonogov uprchl« do programu filmového festivalu v Karlových Varech.
Zvláště citlivé jsou vztahy Kyjeva s Německem, které je silně závislé na dodávkách energie z Ruska a představuje největší evropskou ekonomiku. Do sporu se obě země dostaly kvůli turbíně pro plynovod Nord Stream 1, kterým teče plyn do Německa. Turbína je nyní kvůli údržbě v Kanadě. Německo chce, aby Ottawa vrátila turbínu ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, Kyjev ale naléhá na Kanadu, aby si ji zabavila.
Agentura DPA také upozornila na výroky ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacistů z dob druhé světové války a strůjce mnoha masakrů civilního obyvatelstva. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě se pak od jeho výroků distancovalo.
Melnyk byl velvyslancem v Německu od ledna 2015. To je podle médií pro diplomata na jednom postu neobvykle dlouhá doba. Byl přitom ostrým kritikem německé vlády.
(cik, čtk)