Ukrajinské úřady prý používají odvody jako politickou zbraň

Ukrajinský investigativní novinář Jevhenij Šulhat se chystal zveřejnit článek o údajné korupci v Bezpečnostní službě Ukrajiny (SBU), když k němu v nákupním centru přistoupili uniformovaní vojáci a pokusili se mu předat povolávací rozkaz. Považoval to za snahu potlačit jeho reportáž, informoval server POLITICO.

»Považuji to za zastrašování a maření mé novinářské činnosti,« uvedl s tím, že dubnový pokus se odehrál bezprostředně poté, co se kvůli článku obrátil na SBU. Oznámení odmítl přijmout a místo toho podal stížnost.

Také další novináři, pozorovatelé a lidé zapojení do nevládních organizací zabývajících se otázkami kritickými vůči vládě přitom upozorňují, že administrativa nebo vysocí úředníci využívají pravomoc povolávat lidi, aby je umlčela.

Vláda trvá na tom, že za takovými incidenty nestojí a že bude reagovat, pokud k nim dojde. »Domnívám se, že používání nástrojů trestní justice k nátlaku na jakoukoli osobu, včetně veřejných aktivistů, je nepřijatelné a takové skutečnosti je třeba okamžitě oznámit příslušným orgánům,« řekl serveru POLITICO zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Oleg Tatarov, který dohlíží na ukrajinské orgány činné v trestním řízení.

Těchto incidentů přitom podle serveru přibývá. V březnu musel Olexandr Saliženko, šéfredaktor časopisu Chesno, který odhaluje politickou korupci, odcestovat k vojenské komisi, aby vysvětlil, proč se nedostavil k výkonu vojenské služby; má rakovinu ve čtvrtém stadiu.

»Až do března jsem neměl žádné problémy s odvodním úřadem. Snažil jsem se podepsat smlouvu s armádou, ale byl jsem odmítnut kvůli svému zdravotnímu stavu. Podporuji armádu a mobilizaci. Takže pro mě bylo bolestné číst online šikanózní kampaň, která mě označovala za vyhýbajícího se odvodu,« řekl Saliženko.

Novináři, kteří se zabývají vyšetřováním korupce, jsou také šikanováni na internetu a označováni za vyhýbače odvodům anonymními kanály Telegramu poté, co odhalí korupci. Obviňují z toho prezidentskou kancelář.

»Používají různé zastrašovací taktiky, aby se pokusili novináře odradit, a pak vám samozřejmě vždycky mohou pohrozit, že vás pošlou do první linie,« řekl POLITICO investigativní novinář Jurij Nikolov. »Tyto kanály mají velmi blízko ke kanceláři prezidenta,« dodal.

Kancelář prezidenta opakovaně popřela, že by měla jakékoliv vazby na anonymní kanály Telegramu, které útočí na novináře. K této otázce se vyjádřil prezident Volodymyr Zelenský. V lednu prohlásil: »Jakýkoli nátlak na novináře je nepřijatelný.«

Nikolov se domnívá, že se stal terčem díky svým článkům o údajné korupci v procesech zadávání zakázek ukrajinského ministerstva obrany.

V lednu se několik mužů pokusilo vloupat do jeho kyjevského bytu a poté mu na dveře nalepili letáky »vyhýbající se odvodu«. Policie zahájila trestní vyšetřování incidentu, ale zatím nebyl nikdo obviněn.

»Dobrou zprávou je, že případ ještě není uzavřen. Špatná zpráva – nehýbe se,« řekl Nikolov.

Obvinění vznášená proti vysokým úředníkům tvrdí, že se systém brání nepohodlnému vyšetřování. Ukrajinští pozorovatelé a novináři však uznávají, že země v posledních letech učinila v boji proti korupci pokrok – proces, který byl urychlen snahou země splnit kritéria potřebná pro vstup do Evropské unie a NATO.

»Bohužel nás v boji proti korupci čeká ještě hodně práce, stejně jako zbytek světa. A nic nediskredituje vládu v očích Ukrajinců tak jako útoky na lidi, kteří odhalují korupci,« dodal Šabunin.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy