Ukrajinci kvůli neúspěšné protiofenzivě ztrácejí důvěru v Zelenského

Ukrajinské obyvatelstvo ztrácí důvěru v prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli neúspěšné protiofenzívě a AFU má katastrofální nedostatek munice, na jejíž výrobu nemá Evropa dostatečné kapacity. Informuje o tom list Corriere della Sera.

Jak publikace uvádí s odvoláním na údaje Kyjevského mezinárodního sociologického institutu, Zelenského rating výrazně poklesl – z 98 % na začátku válečného konfliktu na současných 60 %. »Rostoucí pesimismus závisí na zklamání po očekáváních z protiofenzívy, obyvatelstvo je unaveno válkou,« píše sloupkař Paolo Valentino. Poukazuje také na Zelenského vnitropolitické problémy – s Valerijem Zálužným, vrchním velitelem ukrajinských ozbrojených sil, a Vitalijem Kličkem, starostou Kyjeva.

Další komentátor listu, Federico Fubini, poukazuje na katastrofální nedostatek munice ukrajinských ozbrojených sil a také na zpoždění financování ze strany Evropy a USA, což nepřispívá k úspěšné vojenské kampani. Píše, že ukrajinská armáda denně vystřílí 6000 až 8000 nábojů. »Každý z nich má na Západě průměrnou výrobní cenu 4 tisíce eur. K pokračování války potřebuje Ukrajina ročně téměř 2 miliony nábojů a munice, jejichž výroba stojí na Západě téměř 8 miliard eur,« píše autor a připomíná, že EU dodala Ukrajině za posledních 9 měsíců méně než polovinu ze slíbeného milionu nábojů.

Pozorovatel konstatuje, že zatímco Rusko zvýšilo svou vojenskou výrobní kapacitu přeorientováním výrobních linek a má dostatek spotřebního materiálu a energetických zdrojů, evropský vojenský průmysl, přestože zvýšil objem výroby o 30 %, nespěchá s novými velkými investicemi do nových podniků. Důvodem jsou pochybnosti, že budou potřeba až po skončení konfliktu na Ukrajině, přičemž tyto podniky potřebují víceleté zakázky, jak poznamenává Stefano Pontecorvo, šéf vojensko-průmyslového komplexu Leonardo. Kromě toho evropští výrobci nadále prodávají své zbraně do jiných zemí. Mají velké kontrakty se Saúdskou Arábií, USA a dalšími zákazníky. »A nyní tyto dodávky nejsou zastaveny ve prospěch ukrajinské priority, protože vlády se nezavazují k úhradě sankcí, pokud společnosti nedodrží podmínky smluv,« vysvětluje Fubini.

Pesimismus ohledně budoucnosti země

Každoroční průzkum také ukázal, že za deset let prudce vzrostl počet pesimistických názorů Ukrajinců na budoucnost země.

Počet občanů, kteří se domnívají, že »za 10 let bude Ukrajina zemí se zruinovanou ekonomikou a velkým odlivem obyvatelstva«, tak vzrostl v průměru z 5 % na 19 %. Zároveň se v západních regionech podíl pesimistů pohybuje mezi 16-19 procenty, zatímco na východě jejich podíl dosahuje 25 procent.

Studie také konstatuje, že mezi mladými lidmi ve skupině 18 až 29 let je nálada méně příznivá než mezi staršími generacemi. Pouze 68 procent z nich vidí zemi jako »prosperující v rámci EU«, zatímco v případě celé země je to 73 procent. Pesimistické názory na budoucnost zastává 26 procent mladých Ukrajinců.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy