Uchazeči o stavbu jaderného bloku Dukovan bez překvapení

Energetická společnost ČEZ po účelově politicky motivovaném vyřazení renomovaných společností z Ruska a Číny obdržela nyní tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Projekt by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii, podle zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Úvodní nabídky jsou podle ČEZ podkladem pro nadcházející vyjasňování technických a komerčních parametrů. Pro samotný výběr dodavatele však sloužit ještě nebudou. »Finální nabídky očekáváme na konci září příštího roku. Poté nabídky vyhodnotí firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ a následně hodnotící zprávu předloží ke schválení státu. Předpokládáme, že smlouvy budou finalizovány v roce 2024,« uvedl dnes člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Francouzská EDF, jihokorejská KHNP a severoamerický Westinghouse projevovaly zájem o stavbu v Dukovanech už dříve, jejich nabídky tak nejsou překvapením. Stát si od nich už před zahájením aktuálního tendru vyžádal vyplnění bezpečnostních dotazníků. Cílem bylo zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. V minulosti se hovořilo také o zájmu ruské společnosti Rosatom a čínské firmě CGN. Ty se však nakonec stát na základě politického rozhodnutí rozhodl do tendru nepozvat, jako důvod jsou uváděna údajná bezpečnostní rizika.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku.

Jaderné elektrárny produkují zhruba třetinu veškeré elektřiny vyrobené v Česku. Loni dodaly Dukovany a Temelín do přenosové soustavy 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny, meziročně o tři procenta více. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní rok 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie.

Vizitky zájemců o stavbu nového bloku JE Dukovany

Electricité de France (EDF; Francie)

  • EDF, která byla založena v roce 1946, je největším producentem elektrické energie ve Francii, většinovým vlastníkem je stát, který zatím ve firmě drží více než 84 % akcií. EDF je největším provozovatelem jaderných elektráren na světě, celkem provozuje na sedm desítek reaktorů, z toho 56 ve Francii. Francie vyrábí 70 % své elektřiny v jaderných elektrárnách, což je nejvíce ze všech států světa; letos se ale země potýkala s neplánovanými odstávkami. EDF působí v řadě evropských zemí, v Číně či Indii.
  • Výrazně se angažuje například v britské energetice, kde mimo jiné (spolu s čínskou CGN) staví jaderný projekt Hinkley Point C a stejní partneři připravují také výstavbu nového bloku Sizewell C. Na českém trhu se na přelomu let 2001 a 2002 neúspěšně ucházela o privatizaci elektrárenské skupiny ČEZ. EDF byla dlouho považována za hlavního favorita privatizace české elektroenergetiky, vláda ale tehdy tendr nakonec zrušila.
  • Letos v únoru bylo oznámeno, že francouzský stát vloží do EDF 2,1 miliardy eur (51,2 mld. Kč). Podnik má finanční potíže mimo jiné kvůli nařízení státu, aby prodával elektřinu pod tržní cenou, a rovněž kvůli výpadkům jaderných reaktorů. EDF proto vyhlásila akční plán a prodejem akcií chce zvýšit kapitál o 2,5 mld. eur. EDF v únoru snížila výhled výkonu svých jaderných elektráren na 295 až 315 terawatthodin (TWh) oproti 361 TWh v loňském roce.
  • Začátkem října předložila francouzská vláda regulačnímu úřadu nabídku na převzetí všech zbývajících akcií EDF, které nevlastní. Vláda nabízí za každou zbývající akcii 12 eur. Potvrdila tak podmínky nabídky, které avizovala již v létě. Za získání zbývajících 16 % akcií by měla zaplatit 9,7 mld. eur (téměř 240 mld. Kč).

Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP; Korea)

  • Společnost KHNP, která byla založena v roce 2001, je dceřinou firmou Korea Electric Power Corporation (KEPCO), jihokorejského státního energetického koncernu, který v zemi téměř monopolně ovládá vše od stavby elektráren po prodej elektřiny. KHNP je státem vlastněnou společností, provozuje jaderné a vodní zdroje, které pokrývají téměř 30 % energetických dodávek v Koreji. Firma v současnosti provozuje 24 jaderných elektráren a dalších osm buduje ve Spojených arabských emirátech a Koreji.
  • Ve Spojených arabských emirátech dokončuje jadernou elektrárnu Barakah, jejíž stavba začala v roce 2012 a kterou označuje za svůj referenční projekt k Dukovanům. Vybudovala tam čtyři reaktory, první dva bloky již komerčně vyrábějí elektřinu, třetí zahájil činnost letos v říjnu, poslední by měl být hotový příští rok.
  • Koncem letošního října oznámila polská vláda, že si vybrala Jižní Koreu jako partnera pro výstavbu druhé jaderné elektrárny v zemi (první má stavět ve spolupráci s americkou firmou Westinghouse). Polské firmy ZE PAK a PGE a KHNP do konce letošního roku hodlají s vládní podporou připravit předběžný plán. Elektrárna by měla využívat až čtyři jihokorejské jaderné reaktory APR1400, které mají výkon 1400 megawattů.

Westinghouse (USA)

  • Průmyslový koncern Westinghouse je světovým průkopníkem v jaderné energii a předním dodavatelem produktů a technologií jaderných elektráren pro zařízení po celém světě. Společnost založil v roce 1886 v Pittsburghu americký vynálezce George Westinghouse. V 90. letech minulého století firma prodělala velké organizační změny, současná firma Westinghouse Electric Company vznikla v roce 1998 odštěpením jaderné divize původního koncernu Westinghouse Electric Corporation.
  • Společnost dodala první komerční vodní tlakový reaktor na světě v roce 1957 v Shipportu v Pensylvánii v USA. Technologie společnosti Westinghouse je podle vlastních údajů základem pro přibližně polovinu světových jaderných elektráren. Firma v březnu 2017 vyhlásila bankrot a poté prošla restrukturalizací. Svou ztrátou táhla dolů i tehdejší mateřskou společnost, japonskou Toshibu. V lednu 2018 Westinghouse odkoupil kanadský investiční fond Brookfield Business Partners.
  • Letos v říjnu se kanadská společnost Cameco, která patří k největším producentům uranu na světě, a fond Brookfield Renewable Partners dohodly na majetkových změnách. V novém uspořádání má fondu, který investuje do obnovitelných zdrojů energie, a jeho partnerům připadnout 51 % kapitálu Westinghouseu, kanadský producent Cameco má získat podíl ve výši 49 %.
  • Firma Westinghouse se mimo jiné podílela na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín (dodala systém kontroly a řízení) a do roku 2010 do ní dodávala palivo. Byla i jedním z uchazečů o dostavbu Temelína. Loni v září podepsaly společnosti ČEZ a Westinghouse devítiletou dohodu o modernizaci řídicích a kontrolních systémů v Temelíně.
  • Také Westinghouse se má (vedle KHNP) podílet na stavbě jaderné elektrárny v Polsku. Koncem října to oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki po jednání s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Nejmenovaný americký představitel řekl agentuře Reuters, že se spolupráce bude týkat prvních tří ze šesti bloků elektrárny. Polský vládní plán pro energetiku do roku 2040 předpokládá, že stavba začne v roce 2026 a že v roce 2033 bude uveden do provozu první blok jaderné elektrárny o výkonu kolem jednoho až 1,6 gigawattu, v následujících letech pak mají být zprovozněny další bloky. Celkem jich má být šest s výkonem do devíti gigawattů.

(ici, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy